AC24.cz Redakce
Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell v pátek zopakoval, že Evropa by měla mít vůči Číně vlastní politiku, která by byla oddělená od politiky USA. (Foto: Flickr)
„Myslím, že ano, my, Evropané, musíme mít vlastní způsob, jak čelit Číně. V trojúhelníku EU-USA-Čína máme jistě blíže k Washingtonu, ale musíme mít vlastní způsob a pracujeme na tom,“ řekl na akci pořádané Evropským univerzitním institutem ve Florencii.
Čerstvé komentáře jsou ozvěnou kontroverzních prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona vydaných v dubnu, v nichž po státní návštěvě Pekingu, kde se setkal s prezidentem Si Ťin-pchingem, novinářům řekl, že Evropa musí mít „strategickou autonomii“ a nesmí se stát pouhým „následovníkem Ameriky“.
Borrell byl v pátek rovněž citován, když řekl: „Myslím, že bychom neměli být proti vzestupu Číny. Čína se stane velmocí, ať se nám to líbí, nebo ne. Důležité je, jak bude Čína se svou mocí nakládat.“
Dále využil příležitosti, aby zvážil čínský „12bodový mírový plán“, který byl poprvé zveřejněn a rozšířen v únoru. Označil jej za „nikoliv mírový plán“, ale řekl, že vyjadřuje „zbožné přání“.
V tomto ohledu reflektoval konsensus Západu a Washingtonu:
„Čínský mírový plán, no, není to mírový plán. Je to soubor zbožných přání, zbožných úvah, ale není to mírový plán,“ řekl Borrell. „Pokud chcete mír, tlačte na Rusko, aby se stáhlo.“
Západ se v otázce perspektivy zahájení jednání pevně postavil za Zelenského. Neochvějný postoj ukrajinského vůdce byl, že všechny ruské síly se musí nejprve stáhnout z ukrajinského území:
Znovu zopakoval, že podpora Ukrajiny by se měla zvýšit, a prohlásil, že pokud se Kyjev vzdá, ruská vojska budou „na polských hranicích“ a Ukrajina se stane „druhým Běloruskem“.
Poznamenal, že bez podpory Západu by k tomu došlo „během několika dní“.
Zdroj: fmprc.gov.cn
Článek Borrell tvrdí, že EU potřebuje vlastní politiku vůči Číně nezávislou na USA se nejdříve objevil na AC24.cz.