PROTIPROUD Andrew Korybko
Cesta vpřed bude velmi obtížná vzhledem k citlivým otázkám, které musí Rusko a USA vyřešit.
Dvanáctý únor 2025 se zapíše do historie jako den, kdy oficiálně začala končit zástupná válka NATO proti Rusku na Ukrajině. Ministr obrany Pete Hegseth vše zahájil zásadním prohlášením:
Nová administrativa nevěří, že Ukrajina může obnovit své hranice před rokem 2014; USA nemíní vyslat vojáky do oblasti konfliktu; Naopak chtějí, aby Evropané místo toho převzali některé mírové úkoly; Rozhodně však nerozšíří záruky podle článku 5 na tamní síly EU.
Ale především proběhl rozhovor Donalda Trumpa s Vladimírem Putinem. První od nástupu staronového prezidenta USA do úřadu. Dohodli se, že neprodleně zahájí mírové rozhovory. Poté Trump zavolal Zelenskému, aby ho o tom informoval a nejspíš si od něj vynutil ústupky, které Putinovi pravděpodobně slíbil. Současně naznačil, že se s ruským prezidentem brzy setká v Saúdské Arábii. A že by pak v rámci mírového procesu mohli vzájemně navštívit své země.
K tomu několik základních připomenutí o širších souvislostech, které včerejšku předcházely:
- 3. ledna: „Kreativní energetická diplomacie může položit základ pro velkou rusko-americkou dohodu“.
- 17. ledna: „Výhody demilitarizovaného 'zadněperského' regionu pod kontrolou nezápadních mírových sil“.
- 2. února: „Teritoriální ústupky by mohly předcházet příměří, které povede k novým ukrajinským volbám“.
- 4. února: Únor: „Trumpův zájem o ukrajinské nerostné suroviny se může Zelenskému vymstít“.
- 7. února: „Trumpův zvláštní vyslanec vnesl více světla do ukrajinského mírového plánu svého šéfa“.
Zapomeňte na článek 5 NATO!
První analýza o kreativní energetické diplomacii obsahuje tucet navrhovaných kompromisů pro každou ze stran, které by mohly pomoci posunout jejich jednání. Ve skutečnosti je o tom, že USA nerozšíří záruky podle smlouvy NATO (článku 5) na případné vojenské síly EU na Ukrajině. To je nyní politikou podle Hegsetha, takže je možné, že některé další budou následovat.
Trump navíc jistě ne náhodou poznamenal, jak nepopulárním se Zelenský stal, což naznačuje, že plánuje „postupnou výměnu vedení“ prostřednictvím nových voleb, které jsou v tomto článku také navrženy.
Uvidíme, které z těchto dalších návrhů by se mohly brzy stát oficiální politikou USA. Totéž lze říci o těch, které by mohlo uskutečnit Rusko – například souhlas s vojenskými omezeními na své straně demilitarizované zóny, která pravděpodobně vznikne na konci tohoto procesu.
Následuje pět hlavních otázek, které budou formovat rusko-americké mírové rozhovory o Ukrajině mezi jejich představiteli, diplomaty a jakýmikoliv jejich experty, kteří by mohli být přizváni k účasti na těchto jednáních prostřednictvím doplňkových rozhovorů II. okruhu:
Bude hranicí Dněpr?
Nejbližší otázkou, kterou je třeba vyřešit: Jak bude vypadat nová rusko-ukrajinská hranice. Hegsethovo tvrzení o nemožnosti obnovit hranici před rokem 2014 naznačuje, že Trump by mohl Zelenského přimět ke stažení přinejmenším z celého Donbasu, centra územní dimenze jejich konfliktu, i když je možné, že jeho síly ustoupí až k Záporoží. Nechat Rusko kontrolovat toto město a části nových regionů západně od Dněpru je v tuto chvíli nepravděpodobné.
Trump by totiž asi nechtěl snášet kritiku, která by následovala, kdyby Rusku dal město s více než 700 000 obyvateli, kteří nehlasovali v referendu o připojení k Ruské federaci v září 2022. Totéž platí pro části nových ruských regionů na západ od Dněpru.
Ale mohl by navrhnout referendum pod dohledem OSN po zastavení bojů, aby se tento aspekt územního sporu vyřešil – a to vše při současném umožnění Rusku nadále si oficiálně nárokovat tyto oblasti. To by mohlo být pro Putina dostatečně pragmatické, aby souhlasil.

Sebeobrana našeho zdraví a životů
V dalším rozhovoru Petra Hájka s podivuhodným Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o pozoruhodných případech uzdravení a unikátních novinkách ve vývoji zcela přírodních prostředků (bez stopy chemie) na posílení těla i ducha (a krásy) – včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT. Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Západ nemá šanci
Další otázkou, kterou je třeba po výše uvedeném řešit, jsou podmínky DMZ podél jejich prozatímní hranice a role mírových sil, které by tam byly pravděpodobně rozmístěny, aby ji monitorovaly.
Hegsethovo prohlášení, že USA nerozšíří záruky podle článku 5 na tamní síly EU, by je mohlo odradit od toho, aby hrály významnou roli. Hlavně však by to Rusko muselo třeba prostřednictvím rezoluce RB OSN, jinak – podle stálého zástupce Vasilije Nebenzie – budou legitimním cílem ruských vojsk. Nezápadní mírové sbory jsou tedy mnohem přijatelnější.
Jak se ukazuje, naprostá většina mírových sil OSN pochází z nezápadních zemí, takže by se tam mohly výhledově rozmístit na základě mandátu RB OSN. To by vedlo i k úplnému vyloučení jakýchkoli západních mírových sil, pokud by bylo dohodnuto, že se na této misi nebudou podílet žádní vojáci Západu. To přímo souvisí s další otázkou:
Demilitarizace a denacifikace
Hlavními cíli ruské Speciální operace Ruska jsou demilitarizace a denacifikace Ukrajiny. O to se snažilo vojenským donucením Ukrajiny podle podmínek stanovených v návrhu mírové smlouvy z jara 2022. Tu se však uzavřít nepodařilo kvůli Velké Británii a Polsku.
Je nereálné představit si, že Trump bude souhlasit, aby Rusko rozmístilo své ozbrojené síly na celém území Ukrajiny, aby demilitarizaci a denacifikaci zajistilo, takže toho lze dosáhnout pouze diplomatickými prostředky zahrnujícími souhlas Kyjeva.
V tom spočívá možná role, kterou mohou sehrát mírové síly OSN při monitorování a prosazování toho, co bude nakonec dohodnuto pro demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. To by mohlo mít podobu inspekcí podezřelých míst s nelegálními zbraněmi a veškerého ukrajinského přeshraničního provozu (včetně přístavů). Dohlížitelé by však museli mít právo prosadit změny v kyjevské mediální propagandě, ale rovněž například ve školních osnovách. Jedině tak lze zajistit, aby Ukrajina zůstala demilitarizovaná a denacifikovaná i po skončení konfliktu.

Pomozte svému zdraví – i Protiproudu!
Další pozoruhodný rozhovor Petra Hájka s Danem Fialou, který se právě vrátil z USA, kde otevíral pobočku své úspěšné firmy a přináší protiproudařům jako prvním další překvapivé novinky, které úspěšně pomáhají na prevenci a při podpoře léčby i těch nejzávažnějších chorob: Hubnout se Slimem? Bambus na cévy a tlak. Fantastické výsledky u rakoviny. Vědecká studie potvrzuje: I stafylokok!
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
Jak ukončit sankce?
Rusko opakovaně požadovalo zrušení všech západních sankcí, ale je pravděpodobné, že „vládce dohod“ Trump na to nebude moci přistoupit najednou. Asi spíš vypracuje plán postupného uvolňování sankcí jako "odměnu" za to, že Rusko dodrží mírovou smlouvu. V první fázi by se například mohl obnovit určitý ruský vývoz do EU jako opatření k budování důvěry.
Rusko by sice dalo přednost tomu, aby byly všechny okamžitě zrušeny, ale jeho jeho vedení by mohlo dojít k závěru, že než vůbec nic, je lepší přijmout postupný plán, pokud je to vše, co je Trump schopen nabídnout. Udělal by však dobře, kdyby se zapojil do gesta dobré vůle a zrušil také sankce na vývoz ruské ropy po moři, protože by to mohlo tyto politiky přesvědčit, že to se zmírněním tlaku na Rusko myslí vážně. To by zase Putinovi usnadnilo prodat kompromis postupného zmírňování sankcí doma.
Nová architektura
Rusko předpokládalo vytvoření nové evropské bezpečnostní architektury prostřednictvím vzájemných dohod s USA a NATO v prosinci 2021 podle žádostí o bezpečnostní záruky, které jim tehdy sdělilo.
Ty měly při zpětném pohledu diplomaticky vyřešit jejich bezpečnostní dilema, jehož kořeny jsou v pokračující expanzi NATO na východ po skončení studené války- respektive k tajné expanzi na Ukrajinu, namísto Speciální operace, kterou Putin v té době plánoval jako pojistku, pokud by se dohodnout se Západem nepodařilo.
Od té doby se toho změnilo tolik, že samostatné komplexní rozhovory na toto téma musí začít hned po jakékoli dohodě, které dosáhnou o Ukrajině. Mezi nové hrozby patří vojenské posilování NATO na východě, nové členství Finska a Švédska. A z druhé strany nesestřelitelné ruské hypersonické rakety Orešnik, jejich rozmístění v Bělorusku, případně rozmístění ruských jaderných zbraní i tam.
Jinak řečeno budoucnost nové dohody START, jejíž platnost vyprší příští rok, bez které se odstartují nové závody ve zbrojení ve vesmíru atd. Prostě dohoda o nové bezpečnostní architektuře tedy stabilizuje svět.
Není pochyb, že cesta, která nás čeká, bude velmi obtížná vzhledem k citlivým otázkám, které musí Rusko a USA vyřešit. Ale jejich současní představitelé ukázali, že mají vůli jednat v dobré víře.
Ani jedna ze stran pravděpodobně nedosáhne svých maximálních cílů, ale diplomacie je umění možného, takže každá z nich udělá vše pro to, aby v tomto ohledu dosáhla co nejvíce vzhledem k okolnostem.
Nejlepším scénářem je spravedlivý a trvalý mír, který skutečně vyřeší základní příčiny tohoto konfliktu.
Ta možnost tu je. A to je – vzhledem ke stavu, do nějž dosavadní vládnoucí elity Západu svět dostaly – skoro v rovině zázraku.
Ale zázraky se dějí.