PROTIPROUD Václav Danda
Nervozita v Evropě mezi zmatenými a vystrašenými politiky Bidenovy éry, kteří vsadili na konfrontaci s Ruskem stoupá. Zvláště patrné to bylo z rozlícených reakcí na napjatě očekávaný telefonát Vladimíra Putina a Donaldem Trumpem. Prezidenti spolu dvě a půl hodiny diskutovali o otázkách týkajících se Ukrajiny a globální bezpečnosti. Je přáznačné, že šlo o nejdelší telefonický rozhovor mezi ruskými a americkými lídry v historii.
Nešlo jen o Ukrajinu
Bílý dům v komentáři k průběhu jednání konstatoval, že rozhovor mezi oběma vůdci probíhal "velmi dobře". Zároveň dodal, že „svět se stal mnohem bezpečnějším“. Podle amerického televizního kanálu Sky News nová ředitelka americké národní zpravodajské služby Tulsi Gabbardová řekla, že prezidenti Ruska a Ameriky Vladimír Putin a Donald Trump jsou dobří přátelé.
Připomněla, že americko-ruské kontakty mají dlouhou tradici a dodala, že prezident Trump se snaží tyto vztahy rozšířit a zlepšit tak, aby byly nadále založeny na míru, bezpečnosti, svobodě a prosperitě.

ROZHODNĚ SI VEČER NENECHTE UJÍT!
Dálkový rozhovor Petra Hájka s "naším člověkem ve Volgogradu (Stalingradu)" Jakubem Ziebou. Tento plzeňský zastupitel za SPD a nepodvolený mladý muž v hrdinském městě nejen studuje, ale především jezdí po Rusku, natáčí videa a snaží se být živým důkazem, že nenávist, kterou západní a česká propaganda ve veřejnosti pěstuje vůči této největší slovanské velmoci, nemá šanci – a nejde jen o dramatickou otočku po telefonátu Trump – Putin
Sledujte již dnes, ve středu 19. března od 18:00 hodin či kdykoli poté!
S Trumpem přichází ve vztazích s Ruskem zásadní obrat. Po vyhroceném nepřátelství Bidenovy administrativy, který vyvrcholil válkou USA (a jejich západního "křoví") proti Rusku na Ukrajině, jde o dramatickou otočku.
Také posle Kremlu Putin a Trump v telefonickém rozhovoru pokračovali v podrobné a otevřené výměně názorů na situaci kolem Ukrajiny. Putin řekl Trumpovi, že Rusko a Ukrajina dnes uskuteční výměnu 175 zajatců. Především však potvrdil své odhodlání dosáhnout mírového řešení konfliktu – a na tom se oba shodli.
Oba také souhlasili, že Írán by nikdy neměl být v pozici, která by mu umožnila zničit Izrael. Konstatovali, že zlepšení bilaterálních vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem je obrovským příslibem do budoucna. To zahrnuje i společné odhodlání k významným hospodářským dohodám posilujícím geopolitickou stabilitu po dosažení míru.
Nechal Trumpa čekat?
Sky News naznačila, že Putin záměrně nechal Trumpa čekat na telefonát. Britští novináři poukázali na to, že když měly rozhovory začít, ruský lídr stále řečnil na kongresu Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů (RSPP). Mohlo to být součástí "mocenské hry", naznačila Sky News. Kromě čistě ekonomických otázek měl projev ruského prezidenta na XXXIV. sjezdu Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů i vážné zahraničněpolitické poselství.
Západní média v posledních týdnech naznačovala, že USA by mohly zrušit nebo zmírnit sankce vůči Rusku, pokud Kreml přistoupí na příměří. Vladimir Putin však ruským podnikatelům řekl, že „to nebude jako dřív“. A to není problém Ruska, ale celého světa. "Nepůjde o úplnou svobodu obchodu ve světě, plateb a kapitálových toků. Neměli bychom spoléhat ani na západní mechanismy ochrany práv investorů a podnikatelů. Samotné Rusko by se mělo stát bezpečným útočištěm pro ruský byznys," uvedl Putin.
Sankcemi se střílejí do vlastní nohy
Prezident si zjevně nedělá iluze, že by tlak Západu na ruskou ekonomiku nepokračoval. Sankce nejsou dočasná opatření, ale mechanismus systémového, strategického tlaku Západu na Rusko. Bez ohledu na situaci ve světě budou konkurenti Ruska vždy chtít oslabit jeho hospodářské a technologické možnosti.
Proto bez ohledu na to, co Trump plánuje Rusku nabídnout, zrušení sankcí vůči Rusku může být jen bonusem, ale v žádném případě ne „hlavním chodem“. Už dlouho je jasné, že dopady sankcí jsou mnohem větší pro Západ než pro Rusko.
Připomeňme, že několik klíčových sankcí, které Američané uvalili na Rusko po začátku války, se týkalo omezení dolarových transakcí pro ruské banky a finanční organizace. Dnes také vyšlo najevo, že Trump již nařídil přehodnocení americké sankční politiky, protože ta podle ministra financí USA Bessenta podkopává roli dolaru jako světové rezervní měny.

Pomozte svému zdraví – i Protiproudu!
Další pozoruhodný rozhovor Petra Hájka s Danem Fialou, který se právě vrátil z USA, kde otevíral pobočku své úspěšné firmy a přináší protiproudařům jako prvním další překvapivé novinky, které úspěšně pomáhají na prevenci a při podpoře léčby i těch nejzávažnějších chorob: Hubnout se Slimem? Bambus na cévy a tlak. Fantastické výsledky u rakoviny. Vědecká studie potvrzuje: I stafylokok!
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
Zastavit dodávky zbraní
„Američané si uvědomili, že konflikt kolem Ukrajiny je nástrojem k jejich vyčerpání, nikoli k jejich posílení. A to je nejdůležitější změna ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině za posledních 5 let. Politická teze, že konflikt na Ukrajině je „evropská válka“, je dnes akceptována i částí liberálních elit ve Washingtonu.
Je těžké si představit, že Trump bude schopen dlouho udržet současnou úroveň angažovanosti v situaci kolem Ukrajiny tváří v tvář prudkému a nepochybně systémovému a řízenému zhoršení situace na Blízkém východě,“ míní ruský profesor Dmitrij Jevstafejev.
Ale vraťme se ke včerejšímu historickému rozhovoru mezi oběma velmocemi. Ruský vůdce reagoval pozitivně na myšlenku, aby se strany konfliktu vzájemně zdržely útoků na zařízení energetické infrastruktury po dobu 30 dnů a dal armádě odpovídající rozkaz.
Moskva v této souvislosti poukázala na potřebu zastavit mobilizaci na Ukrajině a snížit ukrajinské ozbrojené síly: „Klíčovou podmínkou pro zabránění eskalace konfliktu a pro jeho vyřešení politickými a diplomatickými prostředky by mělo být úplné zastavení zahraniční vojenské pomoci a poskytování zpravodajských informací Kyjevu.“

Finanční systém světa se otřásá: Co s tím?
Podívejte se na zásadní "sebeobranný" rozhovor Petra Hájka s Vlastimilem Tlustým a Robertem Vláškem nejen o dramatických otřesech v politickém dění, ale především o tom, jak se to vše může promítnout do našich peněz.
Pánové tam totiž docházejí k jednomu prastarému "zlatému" pravidlu, které v bouřlivých časech, jež nastávají, se může stát klíčovou zbraní "Noční hlídky" pro naši občanskou sebeobranu!
Společné řešení krizí
Putin potvrdil, že Rusko ušetří životy ukrajinských vojáků obklíčených v Kurské oblasti v případě jejich kapitulace. Kromě výměny zajatců, předá Moskva Kyjevu jako gesto dobré vůle 23 těžce zraněných ukrajinských vojáků, kteří se léčí v Rusku.
Moskva a Washington se také dohodly na vytvoření expertních skupin, které budou pracovat na řešení ukrajinské krize:
„Prezident Putin deklaroval připravenost spolupracovat s americkými partnery na možných způsobech řešení, které by mělo být komplexní, udržitelné a dlouhodobé. A zohledňovat absolutní potřebu eliminovat základní příčiny krize, jakož i legitimní zájmy Ruska v oblasti bezpečnosti.“
Putin a Trump diskutovali i o otázkách týkajících se rozvoje vzájemně výhodné spolupráce v hospodářství a energetice. Ruský lídr reagoval konstruktivně i na iniciativu o bezpečné plavbě v Černém moři.
Prezidenti se také dotkli mezinárodních otázek včetně situace na Blízkém východě a v oblasti Rudého moře. „Společné úsilí bude vynaloženo na stabilizaci situace v krizových oblastech, navázání spolupráce v otázkách nešíření jaderných zbraní a globální bezpečnosti.
Hodí ručník do ringu?
Závěry včerejšího telefonátu mezi USA a Ruskem je možné označit za první krok k normalizaci vztahů mezi velmocemi a za začátek k tradičnímu světovému řádu. To vše se děje k velké nelibosti evropských lídrů, kteří jsou z jednání vyšachováni, stejně jako jejich loutka Zelenský, který se v této fázi stává již nepotřebným.
Neboť válka mezi USA a Ruskem, na Ukrajině, kterou rozpoutali globalisté ovládající za Obamy a Bidena Bílý dům pomalu končí. Trump si dobře uvědomuje, že toto dobrodružství mělo oslabit nejen Rusko, ale také USA a Evropu, aby se posílila moc a zisky nadnárodních struktur ovládající bankovní a zbrojařské korporace.
Není se co divit, že tyto síly, jejichž nikoli bezvýznamná moc v Evropě přežívá, se dívají na na tento vývoj se špatně skrývanou zuřivostí. Jsou rozlíceni z představy, že jejich moc a astronomické zisky z této války možná brzy skončí.
Pokusí se ještě o nějaký sebevražedný akt – s námi, coby jejich rukojmími – nebo hodí ručník do ringu?