AC24.cz Redakce
Ve francouzském hlavním městě narůstají obavy z poslední vlny nelegálních přistěhovalců, kteří míří z italského ostrova Lampedusa do severní Evropy, a obyvatelé Paříže se obávají o svou bezpečnost. (Foto: X)
Několik místních obyvatel diskutovalo o problematice přistěhovalectví s francouzskou televizní stanicí CNews a vyjádřilo obavy, že by se Paříž mohla dočkat přílivu nových příchozích, neboť v posledních týdnech přistály u italských břehů desítky tisíc migrantů.
„Necítíme se bezpečně,“ řekl televizi jeden z obyvatel 18. obvodu poblíž Jardins d’Éole a vysvětlil, že řada nově příchozích se ve čtvrti podílela na občanských nepokojích a organizovaném zločinu včetně obchodu s drogami.
„Rvou se a dělají problémy,“ dodala další obyvatelka, která přiznala, že se cítí vyděšená a zastrašená skupinami dospělých mužů, kteří se potulují v její čtvrti.
Obavy nevyjadřují jen místní obyvatelé. Také místní politici vyjadřují nespokojenost s degradací, které jsme v poslední době svědky v pařížských ulicích, kde se mnoho nově příchozích do francouzské metropole uchyluje k přespávání na černo a zakládání ghett kvůli nasycení sociálních služeb.
„Pravidelně dochází ke střetům, případům alkoholismu a drogové závislosti na veřejných komunikacích v těchto čtvrtích a bohužel i k sítím obchodníků s crackem, kteří využívají přítomnosti těchto lidí,“ řekl Pierre Liscia, regionální radní pro Île-de-France.
Další volení představitelé vyzvali k zavedení důrazných opatření k přemístění nově příchozích z ulic do bezpečnějších ubytovacích zařízení ve snaze vyčistit postižené čtvrti.
„Vyzývám k vytvoření velkého krizového plánu pro severovýchod Paříže, aby migranti z ulice byli důstojně vystěhováni, což jim dlužíme, a tím se vyřešil problém místních obyvatel, kteří jsou v první linii nepříjemností a nepohodlí,“ uvedl pařížský radní Pierre-Yves Bournazel.
Evropská unie v současné době diskutuje o reformách azylového systému ve snaze zabránit migrantům ve vstupu do bloku a v cestě podle libosti do vytoužených, lépe prosperujících zemí. Podle migračního paktu EU budou země povinny přijímat spravedlivý podíl nově příchozích a v případě, že jej nedodrží, budou čelit finančním sankcím.
Proti těmto plánům se hlasitě postavilo Maďarsko i Polsko, které tvrdí, že pakt narušuje jejich národní suverenitu. Původní návrhy byly nedávno v Bruselu schváleny kvalifikovanou většinou, a to i přes odpor Budapešti a Varšavy.
Lampedusu zaplavily desítky nelegálních migrantů připlouvajících na malých člunech z africké pevniny, z nichž mnozí pokračují v migraci na sever Itálie a překračují hranice Francie a Německa.
Polský premiér Mateusz Morawiecki před neformálním summitem vedoucích představitelů EU ve španělské Granadě tento týden zdůraznil, že jeho vláda nikdy nepřistoupí na azylové návrhy EU, a dodal, že Poláci „nechtějí v Polsku další Lampedusu“.
Před polskými volbami, které se uskuteční příští víkend, Morawiecki zopakoval závazek své vlády k ochraně hranic a vzal si na mušku polskou liberální opozici, která by plán Bruselu prosadila.
„Nacházíme se ve zlomovém bodě, jak bude zacházeno s polskou suverenitou a hranicemi. Pro (opoziční) PO a Evropskou komisi jsou hranice zastaralé,“ řekl Morawiecki.
Zdroj: rmx.news
Článek „Už se necítíme bezpečně!“ Obyvatelé Paříže se obávají další vlny migrantů se nejdříve objevil na AC24.cz.