PROTIPROUD Peter Nagy
Sedmnáctého února oznámil šéf amerického ministerstva pro vládní efektivitu (DOGE) Elon Musk záměr osobně zkontrolovat trezor Fort Knox, v němž jsou uloženy americké zlaté rezervy.
O týden později, v projevu na Konzervativní politické akční konferenci (CPAC) Donald Trump prohlásil, že se do Fort Knoxu vypraví s Muskem: „Chce se k nám někdo přidat? Protože se půjdeme podívat, jestli tam to zlato vůbec ještě je. Podíváme se tam, a pokud tam bude, budeme velmi šťastní,“ řekl publiku.
U snědeného krámu?
„Nevím, jak to budeme měřit, ale to je v pořádku. Chceme ve Fort Knoxu vidět spoustu dobrého, krásného, lesklého zlata.“ „Nebylo by hrozné, kdybychom trezor otevřeli a žádné zlato tam nebylo? Proto se chystáme ty dveře otevřít.“
Stejně jako Musk i Trump naznačil, že zlato možná skutečně zmizelo, když prohlásil:
„Nedivte se, když ty dveře otevřeme a řekneme: Tady nic není, tohle taky ukradli!“ Trump ani Musk neuvedli přesné datum a časový harmonogram své návštěvy Fort Knoxu.
„Americké zlaté rezervy přitahují více pozornosti než v posledních desetiletích, protože členové Trumpovy administrativy naznačili, že by tento drahý kov mohl hrát roli v jejich ekonomických plánech v souvislosti s rostoucími zvěstmi, že americká vláda může upravit ocenění svých zlatých rezerv.
Co s ním?
Americké ministerstvo financí tvrdí, že má největší zlaté rezervy na světě – 8 100 tun – ale hodnota tohoto zlata se nezměnila od roku 1972, kdy byla stanovena na 42 dolarů za unci (a dolar přestal být podložený zlatem, pozn. PP).
Někteří analytici tvrdí, že kdyby vláda nyní přecenila své zlaté rezervy na současné ceny, které jsou více než 2 900 dolarů za unci, mohlo by to do pokladny ministerstva financí přinést více než 760 miliard dolarů,“ píše Kitco News, přední světový web o drahých kovech.
Spekulace kolem zlatých rezerv americké vlády začaly sílit na začátku tohoto měsíce poté, co novopečený ministr financí Scott Bessent prohlásil, že „zpeněžuje aktivní stranu americké rozvahy“.
„Chystáme se pro Američany zpeněžit stranu aktiv americké rozvahy,“ řekl Bessent, “půjde o kombinaci likvidních aktiv, aktiv, která máme v této zemi, protože pracujeme na tom, abychom je dostali ven pro Američany."
Než však bude možné zlatou rezervu případně přecenit, musí proběhnout audit Fort Knoxu a posouzení toho, co se tam skutečně nachází, což je nesmírně obtížný úkol. O jakém množství zlata se bavíme?

Tohle si rozhodně nenechte uniknout!
Podívejte se na zásadní "sebeobranný" rozhovor Petra Hájka s Vlastimilem Tlustým a Robertem Vláškem nejen o dramatických otřesech v politickém dění, ale především o tom, jak se to vše může promítnout do našich peněz.
Pánové tam totiž docházejí k jednomu prastarému "zlatému" pravidlu, které v bouřlivých časech, jež nastávají, se může stát klíčovou zbraní "Noční hlídky" pro naši občanskou sebeobranu!
Jak to spočítat – pokud tam něco bude?
Oficiálně má celkové množství zlata ve Fort Knoxu být rozvrženo takto: 368 000 zlatých prutů, každý o hmotnosti 400 trojských uncí (27,5 libry). Kdybyste je rozložili, pokryly by v jedné vrstvě celé fotbalové hřiště. Celková hmotnost: více než 4 500 tun. Celková hodnota: přibližně 430 miliard dolarů podle posledních spotových cen – více než je celková tržní kapitalizace společností Boeing, General Motors a Lockheed Martin a také čisté jmění Elona Muska dohromady.
„Není to jen hromada zlata – je to ekonomická velmoc uzamčená za ocelí a tajemstvím,“ poznamenává Zerohedge.
Jak dlouho může takový audit trvat? Úplný by vyžadoval fyzické vyjmutí každé zlaté slitiny, její zvážení, kontrolu ryzosti a porovnání se zastaralými vládními záznamy.
„Audit trezoru Fort Knox zahrnuje značné fyzické a logistické problémy. Zlato je uloženo ve 13 zapečetěných odděleních. Každé z těchto oddělení je 6 metrů široké, 12 metrů hluboké a 8 metrů vysoké.
Samotné pruty jsou těsně naskládány jeden na druhém. Podrobnosti o přesném uspořádání jsou vzhledem k bezpečnosti a utajení zařízení omezené. Viděli jsme fotografie, na nichž jsou tyče někdy naskládány až ke stropu a někdy ve 4-5 řadách.
Dalším logistickým problémem je, že více než 368 tisíc ingotů bude muset být přemístěno kvůli registraci a testování. Poté budou muset být slitky opět vráceny na původní místa,“ upozorňuje internetový obchod se zlatem JM Bullion.
Celý trezor zabírá necelých 4 000 čtverečních stop (370 m2), a zatímco oddělení pro zlato se rozkládají na ploše 936 čtverečních stop (90 m2), zbývajících 3 000 čtverečních stop (270 m2) volného prostoru rozloženého do dvou pater je sotva dost velké pro vysokozdvižný vozík, upozorňuje dále společnost JM Bullion. "Proto nic jiného než obyčejný ruční vozík nemůže přemístit všech 368 250 ingotů“.
„Po analýze jedinečných problémů auditu Fort Knox jsme dospěli k závěru, že jej nelze dokončit za méně než 18 měsíců,“ uzavírá JM Bullion a dodává, že tento časový rámec je ovšem ještě hodně optimistický.
Co přijde: Radost, nebo zděšení?
Analytici Zerohedge se naproti tomu domnívají, že úplný audit Fort Knoxu potrvá nejméně čtyři roky. Co se stane, pokud bude úspěšný? Pokud audit ukáže, že všechno zlato je opravdu stále na svém místě, dává to Americe dobrou šanci obnovit důvěru ve svůj finanční systém. Protože, jak již řečeno, zlato ve Fort Knoxu je stále oceněno někdejší cenou 42 dolarů za unci, což je poměrně daleko od 2 900 dolarů za unci, za kterou se zlato obchoduje dnes.
„To je obrovský rozdíl v ocenění, a pokud by USA přehodnotily své zlaté rezervy, mohly by přes noc změnit svou bilanci. Pro srovnání, při 42 dolarů činí celkové zlaté rezervy USA ve Fort Knox asi 11 miliard dolarů, ale pokud by se ocenily na dnešní cenu zlata kolem 2 900 dolarů, vzrostla by stejná částka na ohromujících 760 miliard dolarů. Revalvace by tedy mohla obnovit důvěru ve finanční systém USA a posílit dolar,“ píše indický finanční portál Finshots.
Co se však stane, pokud bude v trezoru zlatých rezerv nedostatek? To by mohlo naopak způsobit těžko představitelné finanční zemětřesení.
„Zlaté pruty ve Fort Knoxu představují bezpečnost. Už na nich (od roku 1972) sice nestojí americký dolar, ale představují bezpečnostní síť pro americký Federální rezervní systém a další centrální banky po celém světě, protože zlato je primárním bezpečným aktivem.“
Pokud však tam zlato skutečně není, nastane panika. Země, které mají obrovské devizové rezervy v amerických dolarech, je začnou rychle prodávat. To oslabí dolar a inflace by se mohla vymknout kontrole. Investoři také začnou hledat něco jiného než dolar jako alternativní prostředek úspor.
Proč by tedy USA vůbec chtěly tuto Pandořinu skříňku otevřít? Pokud se ukáže, že zlatých rezerv je nedostatek, nebude audit sebevražedný?

Sebeobrana našeho zdraví a životů
V dalším rozhovoru Petra Hájka s podivuhodným Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o pozoruhodných případech uzdravení a unikátních novinkách ve vývoji zcela přírodních prostředků (bez stopy chemie) na posílení těla i ducha (a krásy) – včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT. Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Několik finančních analytiků připouští, že Trumpův tým skutečně spustil takzvanou „dohodu z Mar-a-Lago“. Jedná se o jakýsi nový ekonomický systém, který zahrnuje nová cla, snížení dluhu a také monetizaci aktiv.
„Zaměřujeme se zde na část týkající se monetizace aktiv. Mohla by monetizace aktiv znamenat přecenění zlata? Domníváme se, že ano. A jak jsme již řekli, revalvace zlata by v této změně mohla hrát klíčovou roli.
Mohlo by totiž do rozvahy amerického Fedu dodat obrovské množství aktiv. A to je to, co USA právě teď potřebují, vzhledem k tomu, že jejich dluh nyní činí 36 bilionů USD. Na druhou stranu, i kdyby audit odhalil deficit, ceny zlata by mohly vzrůst (protože panika by způsobila, že by zlato nakupovalo více lidí).
Ale i to by paradoxně mohlo být ještě výhodné pro USA, které by z růstu hodnoty zlata profitovaly,“ uvedli analytici Finshots a dodali, že ‚existuje možnost, že celý příběh Fort Knox je politickým manévrem‘.
Měnový reset
Vzhledem k tomu, že USA opustily zlatý standard v roce 1971, znamená to, že jejich ekonomika je technicky nezávislá na zlatých rezervách Fort Knoxu. Proč se tedy nyní zabývat auditem?
Podle jedné z odborných teorií „jde o součást širšího přechodu k alternativním aktivům, zejména bitcoinu a dalším digitálním aktivům založeným na blockchainu. Nedostatek důvěry ve vládu může lidi povzbudit, aby se jako k zajištění obrátili k decentralizovaným alternativám, jako je bitcoin.

Pomozte svému zdraví – i Protiproudu!
Další pozoruhodný rozhovor Petra Hájka s Danem Fialou, který se právě vrátil z USA, kde otevíral pobočku své úspěšné firmy a přináší protiproudařům jako prvním další překvapivé novinky, které úspěšně pomáhají na prevenci a při podpoře léčby i těch nejzávažnějších chorob: Hubnout se Slimem? Bambus na cévy a tlak. Fantastické výsledky u rakoviny. Vědecká studie potvrzuje: I stafylokok!
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
A to je to, co Trump zřejmě chce. Naznačuje vytvoření strategické bitcoinové rezervy, hromadění bitcoinů jako finančního polštáře během krizí, nebo dokonce ke snížení dluhu ve výši 36 bilionů dolarů.“
Logika je jednoduchá. Nabídka bitcoinů je omezená a čím více jich USA nakupují, tím jsou vzácnější. Tento nedostatek by mohl zvýšit hodnotu bitcoinů a umožnit vládě USA použít je jako zástavu v případě nouze nebo dokonce ke splácení dluhu.
USA již mají asi 200 000 bitcoinů v hodnotě přibližně 19 miliard dolarů, z nichž většina byla zabavena orgány činnými v trestním řízení. Ale místo toho, aby je vláda USA pouze držela, existuje možnost, že by jich mohla aktivně skoupit ještě více a potenciálně zabavit 5 % všech bitcoinů v oběhu.
Pokud se tedy na situaci kolem auditu Fort Knox podíváme z této perspektivy, Trumpova administrativa může mít zájem na tom, aby důvěra v americké zlaté rezervy klesla a svět se začal obracet k bitcoinu.
Druhá zmíněná skutečnost se shoduje s rostoucím zájmem Trumpa a Muska o digitální aktiva. Takže audit Fort Knoxu vypadá jako něco víc než snaha o finanční transparentnost.
„Může to vypadat jako klam, ale může jít o součást širší strategie měnového resetu,“ poznamenávají indičtí finanční experti.