• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Až na vrcholky hor

31. 5. 2020

Korýtka pro přátele a zbytečná ministerstva od asociální vlády. Martin Kolovratník se neudržel

26. 3. 2023

Spojenci bombardovali Prahu záměrně, říká kurátor letecké sbírky NTM v Praze

26. 3. 2023

AOPK ČR: Upozornění pro žadatele o náhradu újmy

25. 3. 2023

Primátor Svoboda: Koloběžky jako pasti pro nevidomé, vozíčkáře nebo hůře pohyblivé seniory

25. 3. 2023

Čeřovský (ODS): Kraj podpoří vzdělávací aktivity dospělých a seniorů

25. 3. 2023

Rakúšania suverénne vyhrali súťaž družstiev v Lahti

25. 3. 2023

Rusko uzavrelo dohodu o rozmiestnení jadrových zbraní v Bielorusku.

25. 3. 2023

Autoprotest v Sliači: Kotleba poslal odkaz “premotivovanému vojenskému veliteľovi”

25. 3. 2023

Slovenská 21-ka zdolala v prípravnom zápase Bulharsko 1:0

25. 3. 2023

Hrad: Prezident republiky s manželkou navštíví Moravskoslezský kraj

25. 3. 2023

Rusko reaguje: Rozmístíme jaderné zbraně v Bělorusku

25. 3. 2023

Jeffrey Sachs: Příčinou války je, že USA prostě nedokážou udržet svůj zatracený nos mimo něčí dvorek.

25. 3. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Neděle, 26 března, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství Časopis Šifra

Až na vrcholky hor

od admin
31. 5. 2020
v Časopis Šifra

Časopis Šifra Milan Vidlák

Právě dnes, 31. května, uplynulo přesně padesát let od největší tragédie v historii československého horolezectví. V roce 1970 totiž zahynula patnáctičlenná skupina při pokusu o zdolání peruánské hory Huascarán. K tragédii přispělo tolik zvláštních okolností, že si expedice vysloužila přízvisko „prokletá“.

Každý rok připomíná osud výpravy i nejslavnější a nejoblíbenější běžecký závod u nás a celoevropský fenomén s názvem Jizerská padesátka. Právě ten totiž tihle horolezci založili, když si chtěli zpestřit trénink. V roce 1968 se do Jizerek vydalo celkem 52 lezců a lyžařů z Liberce a Jablonce, aby stmelili kolektiv a dobře se připravili na své velké výpravy do hor. 

Za dva roky pak odjeli Václav Urban, Jiří Jech a Milan Náhlovský a spolu s nimi dalších dvanáct sportovců na expedici do Peru, aby zlezli 6395 metrů vysokou horu Huandoy. „Moje milovaná, píši ze základního tábora. Je to tu neodolatelné a kouzelné. Ti z nás, kteří viděli Hindúkuš, Kavkaz, Alpy nebo Špicberky, říkají, že takovou nádheru neviděli nikde jinde. Často na Vás myslím při dlouhých večerech. Plánuji, co všechno uděláme, až se vrátím,“ psal na jaře roku 1970 domů jeden z horolezců.

Jenže od začátku nešlo nic podle plánu. Vlastně se původně mělo jet na Aljašku, ale kvůli invazi sovětských vojsk nebyla cesta do severní Ameriky povolena. Poté se zdržela o dva týdny loď Hornbelt, která vezla do Peru výbavu a zásoby. Členové výpravy navíc zjistili, že byly bedny se čtyřmi tunami vybavení a potravin o půl tuny lehčí. Zmizelo nejen jídlo, ale i spacáky, čepice či svetry. 

Již za pár dní nejlepší československý horolezec Ivan Bortel nešťastně uklouzl, paradoxně v lehkém terénu. Po pádu do třicetimetrové propasti se sedmadvacetiletý strojní inženýr na místě zabil, což výpravou notně otřáslo. Kamarádi jej museli snést do městečka Yungay, kde se také odehrála tryzna za zemřelého, a kvůli tragédii lezci změnili plány. Bez svého nejschopnějšího člena si na původní trasu netroufali a rozhodli se vylézt na „náhradní“ horu Huascarán. Základní tábor postavili pod severní stěnou a úžasnými scenériemi, avšak jinde, než původně chtěli. Vyhlídnuté místo totiž zabrali japonští horolezci. Čechoslováci hodlali na Huascarán vylézt nejlehčí možnou cestou a pelášit domů. Jenže ani tady jim nebylo přáno.

Třicátého května zalévaly základní tábor expedice sluneční paprsky. Italský cestovatel Cino Ghigi později vzpomínal, že zrovna ležel ve svém karavanu kousek odtud, když se najednou celý vůz zatřásl. Vykoukl ven, a tak se seznámil s českými horolezci, kteří zjišťovali, jestli je někdo uvnitř. Zde také Ital pořídil jednu z jejich posledních fotografií. Druhý den se karavan opět třásl, jenže když v očekávání dalšího vtípku vystrčil hlavu ven, strnul – v místech, kde stál předtím tábor, ležela jen velká hromada kamení, ledu a sněhu. Peru v noci zachvátilo největší zemětřesení v tamních dějinách o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které strhlo lavinu na město Yungay. Vzala s sebou i všechny okolní vesnice a pohřbila desítky tisíc lidí.

Při svém pádu strhla ještě druhou lavinu. Nedaleko jejího pádu se tehdy zdržovala i devatenáctiletá studentka Teresa Morenová, která se vydala s přáteli na piknik. „Ze svahů Huascaránu, které na protějším břehu jezera strmě spadají do vody, začalo padat kamení. Bylo to, jako by ve svahu vybuchovaly nálože dynamitu. Vyskočila jsem a všichni se rozeběhli k silnici. Pak jsme zaslechli strašný hluk, který přicházel odněkud shora. Viděli jsme, jak se dolů řítí ohromná černá lavina,“ vzpomínala dívka, která měla obrovské štěstí, neboť ji katastrofa o kousek minula. Stejně jako japonské horolezce, kteří tábořili na místě, kde měli být Češi. Všichni byli vyděšení a přímo pozorovali místo, kde naši lezci stanovali. „Bylo vidět lavinu. Hrozně velikou a děsivou masu, která se navršila v místě, kde býval tábor. Nezbylo z něj nic. Stany byly pryč. Náklaďáček byl pryč. Všude jen kamení, led a bláto.“

Od roku 1971 se Jizerská padesátka běhá na jejich počest. I proto Český horolezecký svaz letos vyslal k uctění památky expedice na trasu hlavního padesátikilometrového závodu tým lyžníků v dobové výstroji z konce 60. let 20. století.

Popularita závodu strmě rostla a původně tréninkového běhu se dnes účastní tisíce jak profesionálních sportovců, tak nadšenců ze všech koutů republiky i Evropy. Ještě pár dní před letošním závodem, který přilákal rekordních 7776 běžkařů, nejvíc od roku 1978, to však vypadalo, že se vůbec nepojede. Jizerské hory byly, stejně jako ostatní české kopce, zelené a teplo bylo jako na jaře. Pořadatelé připravili záložní trať, přičemž hrozilo, že se pojede na párkilometrovém pidiokruhu. A když už ztráceli víru i největší optimisté, na poslední chvíli se stal zázrak: v úterý, pouhé tři dny před zahájením závodu, napadlo 30 centimetrů sněhu a desítky pořadatelů a dobrovolníků stihli tento výjimečný závod a celou Jizerskou magistrálu perfektně připravit.

Jak to dopadne

Hned po slavnostním zahájení a přehlídce dobových lyžníků vyhlašoval Český horolezecký svaz v čele se svým předsedou, horolezcem Janem Bloudkem, nejlepší a nejudatnější lezecké výstupy roku. Právě horolezecký svaz je s Jizerskou padesátkou neoddělitelně spjat.

Někdo leze na laně, jiný na skalách nebo na bouldrech… Někdo zdolal obtížnost 8c, jiný nebo jiná 9a. Mezi vítězi nechybělo ani světové eso Adam Ondra, který však bohužel do Bedřichova nedorazil.

Ku příležitosti 50 let od peruánské tragédie podnikli loni nejpozoruhodnější výstup nejlepší český horolezec Marek Holeček a jeho parťák Radoslav Groh, kteří za tento počin získali během slavnostního večera čestné uznání v královské kategorii Velehory nad 6000 m n. m. Vydali se – na památku kolegů z tehdejší tragické expedice – na peruánskou šestitisícovku Huandoy. Na tu, kterou měli zdolat čeští horolezci v roce 1970, než změnili cíl výstupu po smrti Ivana Bortela, jenž zemřel po pádu při túře pod horou. Oběma borcům se po 49 letech podařilo vytyčit na tuto stěnu zcela novou cestu na vrchol, přičemž celkem 1200 metrů dlouhou linii pojmenovali příznačně Boys 1970.

Marek Holeček a Radoslav Groh loni zdolali stejnou horu, na kterou měli původně vylézt českoslovenští horolezci v roce 1970.

„Maminka Jaroslava byla elitní atletka v době Jarmily Kratochvílové, tatínek zase člen horské služby. Moje sestra Karolína je reprezentantka v běhu na lyžích a dvakrát byla na olympiádě. Já jsem dřív dělal vrcholově atletiku, běhal jsem extraligu za Liberec, ale na mistrovství republiky jsem si při běhu na 3000 metrů překážek zlomil nohu. Úraz mě vyřadil na rok z provozu a tam mi to víceméně uteklo,“ říká jednatřicetiletý Radoslav Groh, jenž se v době nucené pauzy začal věnovat skialpinismu, tedy pohybu na lyžích ve volném terénu, a lezení po horách. V obojím dosáhl těch největších met – je mistrem republiky a vítězem středoevropského poháru ve skialpinismu a zdolal i obávanou osmitisícovku Nanga Parbat.

Nikdy ale nevsázel vše na jednu kartu a uvědomoval si pomíjivost sportovních výsledků. A tak vystudoval marketing. Pracoval jako marketingový ředitel velkého stavebního holdingu a nyní je marketingovým ředitelem outdoorové značky Hudy Sport. Kráčí též v otcových stopách a stal se dobrovolným členem krkonošské horské služby.

Horolezectví je však pro něj „nejvíc“. Veškeré předpoklady, nejen fyzické, ale hlavně psychické, získal Radek, kterému kolegové a kamarádi přezdívají Radar, v atletice. „Protože prostě víte, že teď je ta chvíle, kdy ze sebe musíme vydat maximum za každou cenu. Jde o to mít vůli a být tvrdý, když jde do tuhého. Nahoře není možnost se z ničeho vykroutit.“

Šifru č. 5/2020 si můžete přečíst v tištěné či digitální verzi. Poštovné a balné je zdarma

Nejhorší z mého laického pohledu na horolezectví je, že když už se na pokraji sil vydrápete na vrchol, v lepším případě, to když je hezky, se na pár vteřin až minut pokocháte výhledem, a pak vás čeká neméně náročná cesta zpátky. Někdy je to ale mnohem těžší, než se nahoře zdá. „Například na peruánské Huandoy jsme byli nahoře v euforickém opojení a nečekali jsme, že cesta dolů může být tak náročná. Nahoře bylo jasno, ale pak se zhoršilo počasí. Nepříjemné třeba bylo, když jsme při sestupu narazili na trhlinu, kterou jsme nedokázali překonat. Tak jsme museli znovu stoupat nahoru až do místa, kde to šlo přejít. Ale je to krásné. Při té atletice jsem si často sáhl na hranice svých možností. Při lezení ještě ne. I když jsem totálně v háji, vím, že to pořád ještě jde. Záleží na vnitřní organizovanosti,“ vysvětluje Radar a dodává: „Při lezení bojujete o svou lidskou podstatu. Snažíte se uspokojit svoje elementární potřeby. Máte permanentní hlad, žízeň, chvíle, kdy se bojíte o život. Jsou věci, které neovlivníte. Třeba když postupujete stěnou a začnou padat sněholedové laviny a kameny, musíte čekat, jak to dopadne.“

Tentokrát to dopadlo naštěstí dobře, v Andách i Jizerkách. Z And Marek Holeček s Radkem Grohem přivezli spoustu krásných záběrů, neboť se letos chystají dokončit sportovně-historický film Boys 1970 a 2019 aneb Vteřiny věčnosti, kde vzdávají hold svým méně šťastným předchůdcům a propojují minulost s přítomností. Připomenou v něm nejen události z roku 1970, ale i své loňské dobrodružství.

Milan Vidlák, časopis Šifra

Příspěvek Až na vrcholky hor pochází z Časopis Šifra

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

Časopis Šifra

Poslušně hlásím aneb Jak udržet „pandemii“

před 1 rokem
Časopis Šifra

Šifra č. 11/2021: Nový listopad?

před 1 rokem
Časopis Šifra

Není rýma jako covid?

před 1 rokem
Časopis Šifra

Šifra č. 10/2021: Konec se blíží?

před 1 rokem
Časopis Šifra

Velká grafenová revoluce aneb Od uhlíku k rakovině?

před 2 roky
Časopis Šifra

Šifra č. 9/2021: Člověk, nebo stroj?

před 2 roky
Časopis Šifra

Dvacet let od 11. září 2001: Kterak velké manévry vystřídaly ještě větší

před 2 roky
Časopis Šifra

Šifra č. 8/2021: Velká ekonomická revoluce

před 2 roky
Časopis Šifra

Jedna ku padesáti! Jak proběhla měnová reforma před 68 lety? A mohou se dějiny opakovat?

před 2 roky
Časopis Šifra

Jedna ku padesáti! Jak proběhla měnová reforma před 68 lety? A mohou se dějiny opakovat?

před 2 roky

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více