• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Bidenův útok v Sýrii vysílá silné poselství Teheránu a Damašku

28. 2. 2021

Spojené království usiluje o zrušení omezení pro GMO

26. 5. 2022

Najbohatší muž Ukrajiny chce zažalovať Rusko, pre bombardovanie Azovstaľu prišiel o niekoľko miliárd dolárov.

26. 5. 2022

Putin: Rusko pomôže odvrátiť potravinovú krízu, ak Západ odvolá svoje sankcie.

26. 5. 2022

Ministři BRICS se dohodli na spuštění nové průmyslové revoluce

26. 5. 2022

Jan Tománek: Dezinformace? Kdepak, často jen čirá hloupost

26. 5. 2022

Ukrajina připouští potíže, žádá o zbraně proti ruské převaze.

26. 5. 2022

pred hodinou Slovákom odzvonilo! Lacný benzín v Maďarsku už bude len pre miestnych.

26. 5. 2022

Poradce Zelenského poslal tvrdý vzkaz některým západním politikům

26. 5. 2022

Izrael odmítá dodávku zbraní na Ukrajinu. O změnu postoje se neúspěšně pokusili Američané.

26. 5. 2022

Peskov: Blokádu ukrajinských prístavov spôsobili západné sankcie.

26. 5. 2022

ŽIVĚ: Boje na Donbasu dosahují maximální intenzity, říká ukrajinský ministr

26. 5. 2022

Svět má zásoby pšenice už jen na 10 týdnů, varuje Sara Menkerová

26. 5. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Čtvrtek, 26 května, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Bidenův útok v Sýrii vysílá silné poselství Teheránu a Damašku

od admin
28. 2. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek v noci pověřil americké ozbrojené síly útokem na údajné pro-íránské milice ve Východní Sýrii, což znamená první větší mezinárodní útok jeho země od inaugurace minulý měsíc. (Foto: Youtube)


Rovněž k tomu dochází v souvislosti s tím, jak Washington signalizuje svou ochotu obnovit s Teheránem rozhovory o revitalizaci Společného komplexního akčního plánu (JCPOA). Tento dramatický vývoj vysílá velmi silné poselství Íránu a Sýrii. Biden se předvádí, že on nebude na Írán „měkký“ a že od nich chce, aby se v rámci mírového procesu stáhli ze Sýrie. Rovněž do toho zahrnuje i několik politických záležitostí doma.

Íránské ozbrojené síly a jejich spojenci jsou v Sýrii na žádost její demokraticky zvolené a legitimní vlády, aby pomáhaly Syrské arabské armádě (SAA) s antiteroristickým tažením. Poslední americký krok tudíž s sebou nese riziko ohrožení syrských protiteroristických úspěchů z posledních let, ale o to částečně také šlo. Konec konců Damašek, Teherán a dokonce i Moskva v minulosti Washington obviňovaly z podpory tamních teroristických sil, aby Sýrii dotlačili do jednostranných politických ústupků, aby tak nakopli zahájení uvázlého mírového procesu.

Jedním z takových ústupků v předchozích požadavcích bylo, že íránské síly a jejich spojenci se z Arabské republiky stáhnout. USA a jejich izraelský spojenec je považují jen za destabilizující sílu a mají obavy, aby až ta válka nakonec skončí, ze syrského území nezahájili útok proti Židovskému státu. Obě země, ale zvláště Izrael, se uchýlily k vojenské síle, čímž naprosto porušily mezinárodní právo, jen aby je donutily odejít. Rusko tyto akce kritizovalo, že jsou jimi odpovědní za destabilizaci situace v této zemi. Nicméně v přísném souladu se svým čistě antiteroristickým vojenským mandátem, nikdy neintervenovalo, aby je zastavilo.

Během těch let panovaly věrohodné obavy, že Rusko by se mohlo na syrské obloze dostat do nebezpečného střetu s Izraelem a s USA, kvůli čemuž uzavírali různé vzájemné tzv. „de-konfliktní“ dohody, aby se takovému scénáři vyhnuli. Rusko vysílá čtyři až pět minut před vojenskou akcí varování, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. USA a Izrael však každopádně musí okamžitě se svým ilegálními nevyprovokovanými agresemi proti Sýrii skončit, jinak riskují eskalaci tamního napětí za mez, od které není návratu. Bohužel ale nikdo z nich to neudělá, jelikož oba chtějí, aby Írán a jeho spojenci ze země odešli.

Bidenova motivace je ale i o něco širší, jelikož je také doma pod tlakem, aby se předvedl, že není na Írán „měkota“, když domácí opozice tvrdila, že aby Islámskou republiku přiměl k jednání o JCPOA, tak je nejspíš ochoten ohrozit národně bezpečnostní zájmy. Tak tím zároveň zabil dvě mouchy jednou ranou, když jim ukázal, že jejich obavy jsou neodůvodněné, jelikož velice hrdě pokračuje v politice svého předchůdce, který se snažil íránské síly a jejich spojence dostat ze Sýrie násilně. Když je to ale tak, pak může být nezamýšleným výsledkem takového kroku to, že pro Írán bude vyjednávání s USA obtížnější než kdy jindy.

Írán plánuje v červnu uspořádat prezidentské volby a jejich vládnoucí „reformisté“ (pro které je v zahraničních médiích populární označení „umírnění“) jsou pod tlakem „zásadových“ (též v zahraničí známých jako „konzervativci“). V zemi už vládní zájem o návrat k rozhovorům vyvolává určité domácí kontroverze kvůli jejich nenávisti k americkému nepříteli vzniklé poté, co je prezident Trump ponížil stažením se z jaderné dohody. „Reformisté“ tedy už po posledním útoku na jejich spojence v Sýrii nemusí mít zájem o rozhovory s USA z důvodů domácích politických kalkulací dříve než po červnových volbách.

Co se týče Sýrie, ta je opět pod tlakem, aby se rozhodla o statutu íránských ozbrojených sil a jejich spojenců po porážce ISIL v zemi. Damašek má naprosté zákonné právo zachovat tam jejich přítomnost, aby ty skupiny odstrašil od návratu, ale udělá-li to, riskuje v budoucnu více amerických a izraelských útoků. Sýrie je teď v čím dál nebezpečnějším dilematu, v němž se musí rozhodovat, stojí-li to za to, držet si své spojenecké síly v zemi, ale riskovat více útoků, nebo zda by měla požadovat jejich důstojné, ale postupné stahování spolu s rizikem, nového vzepětí terorismu ISIL.

Andrew Korybko

Článek Bidenův útok v Sýrii vysílá silné poselství Teheránu a Damašku se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Spojené království usiluje o zrušení omezení pro GMO

před 3 hodinami
AC24

Ministři BRICS se dohodli na spuštění nové průmyslové revoluce

před 4 hodinami
AC24

Jan Tománek: Dezinformace? Kdepak, často jen čirá hloupost

před 5 hodinami
AC24

Poradce Zelenského poslal tvrdý vzkaz některým západním politikům

před 6 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Boje na Donbasu dosahují maximální intenzity, říká ukrajinský ministr

před 9 hodinami
AC24

Svět má zásoby pšenice už jen na 10 týdnů, varuje Sara Menkerová

před 11 hodinami
AC24

Je to tady. Oligarcha v Davosu představil „individuální uhlíkovou stopu“

před 11 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Nemůžeme dopustit, aby Putin tuto válku vyhrál, uvedl Scholz

před 11 hodinami
AC24

Z výzvy Šándora se stala reklamu na prodej bunkrů, nyní přišly reakce občanů

před 11 hodinami
AC24

Z výzvy Šándora se stala reklama na prodej bunkrů, nyní přišly reakce občanů

před 11 hodinami

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (3 043)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (142)
  • Eportál (141)
  • EUportál (877)
  • Eurabia (1 719)
  • Euserver (56)
  • Free Globe (21)
  • Gatestone institute (155)
  • Hlavné správy (6 665)
  • Nezařazené (1)
  • Nová republika (2 319)
  • NWOO (1 179)
  • O čem se mlčí (10)
  • Parlamentní listy (6 858)
  • Protiproud (907)
  • První zprávy (2 642)
  • Slobodný vysielac (3 483)
  • Sputnik News (6 780)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (509)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • ARFA.cz (407)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (20)
  • Křest knihy (1)
  • Nezařazené (1)
  • O čem se mlčí (10)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
  • Zem a Vek (2 214)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více