• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čína i Asie se drží jako ráj zahraničních investorů

9. 8. 2021

DPP zkrátí první etapu opravy tramvajové tratě na Malé Straně o tři dny, druhá začne už od 13. února

9. 2. 2023

Eduard Chmelár: KEĎ VÁS MINISTRI ZBABELO UMLČIA, A POTOM SÚ HUSTÍ, ŽE KDE MAJÚ KRITIKOV.

9. 2. 2023

Čo pre Ukrajinu znamená posunutie červených línií zo strany Západu

9. 2. 2023

Brož (ANO): Vrátí se přízraky starých dob a tunelování Motolské skládky?

9. 2. 2023
Ukrajina

Slovanská tragédie

9. 2. 2023

Lež, že nás někdo napadne. Rajchl vytáhl to nejhorší

9. 2. 2023

Takáč odhalil ako funguje projekt „Demagog“: Toto má byť objektivita?

9. 2. 2023

Korwin o Slezsku: Podporuji širokou autonomii, ale ne separatismus

9. 2. 2023

Uhrík zaskočil Hegera dôležitými otázkami: „Stratil nervy…“

9. 2. 2023

Zdechovský (KDU-ČSL): Politika byla vždy součástí sportu

9. 2. 2023

Rozvoral (SPD): Fialova vláda a ministr zdravotnictví Válek nesou odpovědnost za nedostatek léků

9. 2. 2023

Jak to bylo s nezávislostí Panamy

9. 2. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Čtvrtek, 9 února, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čína i Asie se drží jako ráj zahraničních investorů

od admin
9. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Pandemie ve světě s sebou přinesla i značnou globální ekonomickou depresi. Ta je spojena nejen s poklesem produkce samotné, ale i se značnou nejistotou, jak se kde ekonomika bude rozhýbávat, se kterou je spojen pokles důvěry investorů a tedy i chuti své prostředky investovat do budoucí prosperity. (Foto: Flickr)

Důvěra investorů se tedy stává vzácností, ale ten, kdo si ji v takových časech získá, tím obdrží i větší perspektivu rychlého zotavení a následného růstu v nadcházejícím období. Zároveň to i dost naznačuje o politickém prostředí v té které části světa, koho berou investoři vážně a kdo si nějakou důvěru zaslouží, stejně jako kdo i přes líbivé řečičky není zasvěceným investorům moc po chuti.

Čína i přes dost drastický začátek epidemie, která v ní propukla, nejenže ji nadstandardně dobře zvládla utlumit, ale zároveň i oživit vlastní ekonomiku. To vytvořilo předpoklady, aby Čína zaskočila za zpřetrhané dodavatelsko-odběratelské řetězce všude ve světě spolu se spoustou pozitivních dopadů jak na ni, tak na její obchodní partnery a mohla zafungovat jako lokomotiva růstu, co vytáhne k oživení jiné. To se ovšem promítlo i do investičního prostředí světového trhu, zejména do přímých zahraničních investic (FDI), které tečou především tam, kde investoři věří v růst a perspektivu business prostředí.

Je tedy logické, že v takové situaci začnou FDI téct do Číny, ovšem i do dalších zemí, které se rychle s dobrou perspektivou zotavují, což jsou ve značné míře také země, které čínské zotavení za sebou rovněž rychle vytáhlo k růstu. A tak není divu, že investice teď proudí nejen do Číny samotné, ale i do zemí s ní silně provázaných, které se též rychle zotavují a nabízejí věrohodné investiční prostředí, a tak FDI v současnosti plynou především do Asie. Ta samozřejmě včetně Číny ke své stabilizaci bude muset ještě vynaložit značné úsilí, výsledky však ukazují, že investoři nevěří nikomu více než Asii.

Hezky to předvedla červnová Konference Spojených národů o obchodu a rozvoji, která ukazovala, jak pandemie globálně toky přímých zahraničních investic rozvrátila, a kde se zotavují.

V pandemickém roce 2020 toky FDI poklesly o 35 procent na 1 bilion $, když v předchozím roce byly 1,5 bilionu $. Tento pokles nebyl však nijak homogenní a byl v různých zemích a oblastech odlišný. Nejvíce to postihlo ekonomiky rozvinutých zemí, kam se meziročně FDI propadly o 58 procent. V těch byly zpravidla tvrdé lockdowny, které dokonce značně brzdily rozvoj už rozběhlých investičních projektů. A obavy z nadcházející recese odrazovaly investory i od projektů, které už v podstatě měli v plánu.

Přesto však existoval jeden region, v němž, jak se probíralo na zmíněné červnové konferenci, i v této těžké době pozitivní růst FDI probíhal, a tou oblastí byla Asie. Čína byla v Asii roku 2020 druhým největším příjemcem globálních investic. Ale zemím, které s ní úzce spolupracují, nepomohla jenom jako obchodní partner, nýbrž během onoho roku byla největším investorem do zahraničí, proto značná část těch investic do Asie je z Číny.

Tady v EU mezitím konfrontační síly v Europarlamentu blokují ratifikaci podepsané investiční dohody s Čínou, kterou chce většina evropského businessu i většina vlád, a tak si Asie libuje v nárůstu investic ještě více. Čína v loňském roce také rozběhla svůj program na zlepšení podnikatelského prostředí, aby splňovalo ty nejvyšší standardy a stalo se pro investory velice lukrativní, kdy letos v této snaze pokračuje. Jde navíc o velikou ekonomiku provázanou prakticky se všemi trhy a jedinou významnou ekonomiku, která během pandemické deprese vykázala nemalý růst.

Jenže FDI se globálně ještě zdaleka nezotavily a perspektiva jejich zotavení je zatím nejasná, což logicky nepřináší moc dobrý výhled pro růst globální ekonomiky jako celku a zemí, kde došlo k útlumu FDI obzvlášť. I to, co se investuje, nebude často právě na tom optimálním místě.

K ekonomickému růstu Asie a k výraznému přílivu investic do této oblasti výrazně přispěla i skutečnost, že zde bylo uzavřeno Regionální ekonomické partnerství (RCEP), tj. vznikla zde největší zóna volného obchodu na světě, se čtvrtinou světové populace a třetinou světového obchodu, v němž Čína samozřejmě hraje ústřední roli, a zvýšit investice a růst této oblasti byl i jeden z cílů, kvůli němuž bylo RCEP založeno.

Příliv FDI do Asie, jak je vidět na zprávě OSN projednávané na uvedeném summitu, i během globální ekonomické deprese 2020 vykázal 4 procenta nárůstu a nešlo o žádnou přechodnou záležitost v reakci na nepřehlednou situaci, protože ten příliv FDI dále výrazným tempem pokračuje.

Asijský region nejenže byl výrazným příjemcem přílivu FDI, ale byl i sám velkým investorem, kdy zdejší země do sebe jednak investovaly vzájemně, a pak také zdejší investoři hledali příležitostí v partnerských zemích mimo region, ale třeba EU k nijak atraktivním destinacím zdejších investorů nepatřila.

Asijská oblast je momentálně nejen nejatraktivnější pro investory, ale také se nejrychleji na světě z pandemické deprese zotavuje a její výrazný růst považují světoví investoři za prakticky zaručený.

Vzhledem k tomu, že se Asie zotavila rychleji než zbytek světa, zaplnila svým zbožím trhy jiných zemí rychleji než kdy jindy. Rychlé zotavování rozvinutých ekonomik jako EU a Severní Amerika se očekává v druhé půlce letošního roku. Nečeká se však, že by tím asijské země byly vytlačovány z trhu. Naopak se těší, že jim během tohoto zotavení stoupne poptávka po asijském zboží ještě více a i zahraniční investice, že do Asie budou proudit ještě rychleji.

Pro Čínu, která teď žene svůj zpracovatelský průmysl na nejvyšší obrátky, aby stíhala poptávku, rozšiřuje výrobní kapacity a dobývá nové trhy, stejně jako láká zahraniční investory je zatím jasné, že ta tzv. „past středních příjmů,“ která by mohla zastavit její růst stejně, jako se to stalo řadě rozvíjejících se zemí před ní, tedy bezprostředně nehrozí. Své průmyslové cíle a cíle v pronikání na zahraniční trhy plní více, než se čekalo.

Čínským záměrem však je v rámci její strategie dvojí cirkulace mohutně posilovat její vnitřní spotřebu. Ale čínští spotřebitelé v tak nejistých časech nijak přehnaně neutráceli, a proto je vnitřní spotřeba v Číně dost pod očekáváními. Letošní čínský růst byl zatím během první poloviny roku tažen službami a investicemi do nemovitostí, infrastruktur a výrobních kapacit. Více utrácet se však čínské domácnosti zatím evidentně bojí.

Celkové makroekonomické ukazatele jsou však velice příznivé. Pozvolna stabilním tempem roste peněžní zásoba, rychlost oběhu peněz i finanční vklady. Zatím jsou tedy v Číně důvody k optimismu.

Zdroj: cri.cn

Článek Čína i Asie se drží jako ráj zahraničních investorů se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Rusko varuje před „důsledky pro celý svět“, pokud Británie vyšle letadla na Ukrajinu

před 12 hodinami
AC24

Záhadné laserové paprsky z vesmíru vyvolávají otázky

před 13 hodinami
AC24

Vědci provádějí experiment, zpomalují běh času

před 15 hodinami
AC24

Šichtařová: Za jak dlouho se asi uzdravíme z nemoci Green Deal?

před 15 hodinami
AC24

Katar zakazuje potraviny z hmyzu poté, co EU rozšířila nabídku těchto potravin

před 15 hodinami
AC24

31letá tenistka náhle zemřela po srdeční zástavě

před 16 hodinami
AC24

Námořnictvo zveřejnilo první snímky trosek čínského pozorovacího balonu

před 16 hodinami
AC24

USA bombardovaly plynovod Nord Stream, tvrdí investigativní novinář Hersh

před 17 hodinami
AC24

Fotografie turecké oblasti před a poté, byl vyhlášen výjimečný stav

před 2 dny
AC24

Iráčané se snaží zbavit v panice dolarů, po tomto kroku irácké centrální banky

před 2 dny

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více