• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čína pokračuje ve své tisícileté tradici zavlažovací civilizace

21. 2. 2021

USA nechcú studenú vojnu s Čínou, no budú brániť medzinárodný poriadok.

26. 5. 2022

Spojené království usiluje o zrušení omezení pro GMO

26. 5. 2022

Najbohatší muž Ukrajiny chce zažalovať Rusko, pre bombardovanie Azovstaľu prišiel o niekoľko miliárd dolárov.

26. 5. 2022

Putin: Rusko pomôže odvrátiť potravinovú krízu, ak Západ odvolá svoje sankcie.

26. 5. 2022

Ministři BRICS se dohodli na spuštění nové průmyslové revoluce

26. 5. 2022

Jan Tománek: Dezinformace? Kdepak, často jen čirá hloupost

26. 5. 2022

Ukrajina připouští potíže, žádá o zbraně proti ruské převaze.

26. 5. 2022

pred hodinou Slovákom odzvonilo! Lacný benzín v Maďarsku už bude len pre miestnych.

26. 5. 2022

Poradce Zelenského poslal tvrdý vzkaz některým západním politikům

26. 5. 2022

Izrael odmítá dodávku zbraní na Ukrajinu. O změnu postoje se neúspěšně pokusili Američané.

26. 5. 2022

Peskov: Blokádu ukrajinských prístavov spôsobili západné sankcie.

26. 5. 2022

ŽIVĚ: Boje na Donbasu dosahují maximální intenzity, říká ukrajinský ministr

26. 5. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Pátek, 27 května, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čína pokračuje ve své tisícileté tradici zavlažovací civilizace

od admin
21. 2. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Čínská civilizace vznikla v hlubinách starověku jako civilizace zavlažovacích kanálů, podobně jako jiné civilizační útvary z úsvitu historie, které vodohospodářskými stavbami při velkých řekách přetvářely vyprahlé pouště na kvetoucí zahrady. (Foto: Flickr)


Ač vývojová kontinuita ostatních takových civilizačních celků byla v průběhu tisíciletí obvykle zpřetrhána, tak o čínské civilizaci se asi dá říci, že je nepřetržitým pokračováním této původní inundační kultury na řece Jang-c’-ťiang (Žluté řece). I tradiční čínská kultura je do velké míry o moudrosti vody, jak se to ukazuje např. na učení dávného filosofa Lao-c‘ silně zaměřené na vodu, který to viděl i tak, že moudré hospodaření země je především moudrým hospodařením s vodou.

V duchu těchto dávných tradic vytvářet pomocí vody nové příležitosti pro život postupuje i moderní Čína a pro žádnou současnou zemi není charakteristický takový rozsah vodohospodářských projektů jako právě pro Čínu. Ovšem v čínských vodohospodářských projektech vidí svou příležitost, jak rozvoji Číny překážet i její protivníci, tedy především USA. Ty bývaly v dobách průmyslového rozmachu také jedním z největších budovatelů vodohospodářských děl na světě a v současnosti značná část jejich ekonomických a environmentálních potíží plyne z toho, že s tím skončili a podléhají Zelené lobby, pro kterou by zřejmě všechny ty pradávné civilizace přetvářející vyprahlé pustiny skoro bez života na kvetoucí, životem bující zahrady byly zlými ničiteli přirozených biotopů, zkázonosnými pro životní prostředí. A díky tomu současné USA prožívají vodní krizi. A takovéto bojovníky za životní prostředí bez vody tedy nasazují i do boje proti čínskému rozvoji v podobě ekologických neziskovek působících v Číně i v okolních zemích. Nedávno jsme o tom psali v našem článku o Američany financovaných neziskovkách v Číně:

USA podporované ekologické výzkumné instituce „Oči Země“ a „Stimson Center“ rozčilují pravidelně čínskou vládu kampaněmi hysterických dost uboze provedených prý výzkumných zpráv zaměřených proti výstavbě čínských přehrad zvláště na řece Mekong, štvoucí proti těmto rozvojovým projektům čínskou i mezinárodní veřejnost a další státy na Mekongu.

Jde o výzkumné instituce s ne příliš velkým věhlasem mezi výzkumníky, ale zato proslulé bojem za Zelené ideologie.

Čína se však dále snaží vytvářet rozšiřující se životní prostředí pomocí vody jak doma, tak návazně v povodí řek protékajících sousedními státy. Kdy v tom vidí příležitost k budování Multipolárních aliancí k nahrazení toho unipolárního světa pod geopolitickou dominancí USA. A právě v tom je jedno z hlavních kolbišť geopolitického souboje mezi Čínou a USA snažícími se o dominanci nad Asijsko-pacifickou oblastí. Těm střetům o mezinárodní vodohospodářské projekty, které se USA ze všech sil snaží blokovat a udržet tak oblast Jihovýchodní Asie jako svoji sféru vlivu nenarušenou vodohospodářskými partnerstvími zdejších zemí s Čínou, se budeme podrobněji věnovat někdy příště.

Nyní se zatím podívejme na čínský megaprojekt „Hněme vodou z jihu na sever,“ který je jestřábím geopolitikům asi větším trnem v oku než úspěšný čínský kosmický program, či jiné věhlasné úspěchy této země, protože tím bude zřejmě ve značném měřítku posílena ekonomická síla Číny, nárůst prosperity a životní úrovně jejího lidu a překonají se tak určité meze růstu, na které začaly narážet nejprůmyslovější a nejrozvinutější oblasti země.

Projekt za 64 miliard $ začal už roku 2001 a má jít o největší program odklonu toků vody v lidské historii. Má především přivést závlahy z vodou oplývajících, leč velice řídce osídlených oblastí u pramenů tradičního zdroje života čínské civilizace – Žluté řeky – do hustě obydlených oblastí, které jsou lokomotivami táhnoucími vpřed prudkých hospodářský rozmach Číny, které však naráží na ty moderními Zelenými neo-Malthusiánci vytoužené meze růstu právě kvůli nedostatku vody. Nicméně Čína v duchu učení tradice inundační civilizace a moudrosti filosofií vnímajících vodohospodářství jako základní zdroj civilizovaného života a reálné péče o životní prostředí, jako je učení Lao-c, si s tím ví rady.

A tak každoročně z povodí Žluté řeky na čínském jihu poteče 44,8 miliardy kubických metrů vody na průmyslový sever. Má toho být dosaženo třemi trasami. První začala stavba tzv. Východní trasy modernizací Velkého kanálu, který vede z Jang-c’-ťiang 12,6 miliardy kubických metrů vody ročně do Tchien-ťin. Ta trasa je dlouhá 1200 km. Vede ohromnými tunely, aby se zabránilo ztrátám odpařováním a tak cenných zdrojem života se neplýtvalo. Je na ní 23 přečerpávacích stanic, ale už sám ten tok vody se velice vyplácí, protože poskytuje 45,4 MW elektrického výkonu. Tato část byla dokončena už roku 2013 a dosavadní zkušenosti s ní jasně dokládají, že tudy vede cesta hospodářského rozvoje.

Dalším úspěchem, který umožňuje, že rozvoj Pekingu a přilehlých průmyslových oblastí se nezastaví, je centrální trasa budovaná v letech 2004-2014. Táhne se od ohromného vodního rezervoáru Danjiangkou na řece Jang-c’-ťiang 1230 km do Pekingu. Patří k tomu dva obrovské tunely svádějící vodu plynoucí daleko na sever 65 metrů pod Žlutou řeku.

Tyto vodní projekty ale nemají za úkol jen rozšířit a posílit prosperitu současných vysoce rozvinutých oblastí. Pravdou je, že v Číně jsou i odlehlé venkovské oblasti, kterých se ten hospodářský rozmach, jakého si užívají rozvinuté regiony, moc netýká. Často jde o oblasti, kde je hlavním faktorem, který znemožňuje růst měst a průmyslu, je nedostatek vody. Čínská vláda se v poslední době v těchto „zapomenutých“ regionech, které byly z dosavadního rozvoje a prosperity poněkud vyloučeny, a vzniká v nich kvůli tomu i roztrpčenost obyvatelstva, jako je Ujgury aj. obývaná provincie Sin-ťiang, snaží ohromnými investicemi situaci vylepšit a udělat i z nich rozvinuté regiony. Jenže pokud jde o oblasti, kde není dost vody, tam žádný balík investičních peněz nepomůže. Tam musí být prvořadou investicí voda. Ty ostatní mohou přijít až v návaznosti na ni. Takovéto oblasti na uvedené vodohospodářské projekty čekají jak na božskou manu.

Ale ne všechny takto omezené oblasti jsou v dosahu výše uvedených zavlažovacích tras. K takovým patří i západní části Číny, jako třeba Tibet. Daleko účinnější cestou, jak Tibeťanům pomoci k lepšímu životu, než mávání tibetskou vlajkou, je tedy vybudovat sem přívod vody. A tak Západní trasa má vodu odvádět ze Žluté řeky a jejích přítoků do oblastí na západě Číny, kde není dostatečný růst a rozvoj kvůli nedostatku vody možný. Ta má být dokončena roku 2050 a bude vodou zásobovat i Tibet.

Uvedené projekty nemají sloužit jen k zásobování vodou, ale i zvládání záplav aj. U nás se ve zprávách o těchto nesporných úspěších a o nutné podmínce pokračujícího rozvoje a prosperity v Číně obvykle nedovídáme jako o pokračování na vodohospodářství už tisíciletí stojící civilizace, ale jako o megalomanských monumentech k uspokojení čínských rudých komisařů. Nebo dokonce o zkázonosných projektech, protože tato stavba vyžaduje např. přesídlení 330 000 lidí. Jenže to přinese nové příležitosti pro rozvoj a prosperitu pro jistě více 330 milionů lidí, kteří nepochybně vytvoří další hodnoty, z nichž se bude moci investovat do dalších příležitostí pro lepší život pro těch 330 000 přesídlených.

Článek Čína pokračuje ve své tisícileté tradici zavlažovací civilizace se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Spojené království usiluje o zrušení omezení pro GMO

před 5 hodinami
AC24

Ministři BRICS se dohodli na spuštění nové průmyslové revoluce

před 6 hodinami
AC24

Jan Tománek: Dezinformace? Kdepak, často jen čirá hloupost

před 7 hodinami
AC24

Poradce Zelenského poslal tvrdý vzkaz některým západním politikům

před 8 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Boje na Donbasu dosahují maximální intenzity, říká ukrajinský ministr

před 11 hodinami
AC24

Svět má zásoby pšenice už jen na 10 týdnů, varuje Sara Menkerová

před 13 hodinami
AC24

Je to tady. Oligarcha v Davosu představil „individuální uhlíkovou stopu“

před 13 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Nemůžeme dopustit, aby Putin tuto válku vyhrál, uvedl Scholz

před 13 hodinami
AC24

Z výzvy Šándora se stala reklamu na prodej bunkrů, nyní přišly reakce občanů

před 13 hodinami
AC24

Z výzvy Šándora se stala reklama na prodej bunkrů, nyní přišly reakce občanů

před 13 hodinami

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (3 043)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (142)
  • Eportál (141)
  • EUportál (877)
  • Eurabia (1 719)
  • Euserver (56)
  • Free Globe (21)
  • Gatestone institute (155)
  • Hlavné správy (6 665)
  • Nezařazené (1)
  • Nová republika (2 319)
  • NWOO (1 179)
  • O čem se mlčí (10)
  • Parlamentní listy (6 858)
  • Protiproud (907)
  • První zprávy (2 642)
  • Slobodný vysielac (3 483)
  • Sputnik News (6 780)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (509)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • ARFA.cz (407)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (20)
  • Křest knihy (1)
  • Nezařazené (1)
  • O čem se mlčí (10)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
  • Zem a Vek (2 214)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více