• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čína vyšlechtí 10 000 malých obrů, aby změnila svět špičkové techniky

11. 8. 2021

Ukrajinské obilí, příčiny a následky

3. 2. 2023

Tolerancia priviedla dcérsku spoločnosť L’Oréal na pokraj bankrotu

3. 2. 2023

Třetí světová. Trump o Ukrajině zcela otevřeně. Vyzval k jednání

3. 2. 2023

Trump slíbil voličům prevenci vůči „levicovému šílenství“ v procedurách pro změnu pohlaví

3. 2. 2023

Za pomoci Západu dokonáva Ukrajina eutanáziu

3. 2. 2023

Rozvoral (SPD): Pro SPD je Česká republika a zájmy jejích občanů na prvním místě

3. 2. 2023

ŽALOBA NA JANA CEMPERA

3. 2. 2023

Kaliňák považuje obvinenie z korupcie za absurdné. Smer-SD: Predkladáme dôkazy potvrdzujúce zneužívanie právomoci vyšetrovateľkou

3. 2. 2023

Francii zasáhly protesty kvůli zvýšení odchodu do důchodu v 64 letech

3. 2. 2023

Dohoda v Praze. Pokud schválí strany, začne koalice úřadovat

3. 2. 2023

Kde bydlí beznaděj?

3. 2. 2023

Najmenej dôveryhodný politik je podľa prieskumu “prekvapivo” Matovič, voľby by dnes už vyhral Smer

3. 2. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Pátek, 3 února, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čína vyšlechtí 10 000 malých obrů, aby změnila svět špičkové techniky

od admin
11. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Šest „zahradníků šlechtěného trhu“, tedy čínských ekonomických ministrů, se sešlo, aby dohodli, jak zvýšit produktivitu své „tržní zahrádky“ pěstováním tzv. „malých obrů“, tj. společností zaměřených na dominanci ve specializované tržní nice, čili v úzkém segmentu trhu plnící velice specifickou poptávku, kde vítězí i nad velkými firmami zaměřenými na široký tržní segment. (Foto: Flickr)

Tam, kde funguje hodně takových firem i jejich seskupení, je trh vysoce adaptivní a inovativní a zrychluje to svou konkurencí i vývoj tržních mamutů pokrývajících široké segmenty poptávky. Z takových firem se v 80. letech polovodičové revoluce skládalo i Silicon Valley, které přineslo náš digitální věk, píše se v článku.

A takových „malých obrů“ mají čínští zahradníci šlechtěného trhu do roku 2025 vypěstovat 10 000 a podporovat jejich sdružování do seskupení, jakým před 40 lety bývalo původní Silicon Valley, když se ještě skládalo z „garážových firem“, leč inovativních gigantů.

Slibují si od toho rozhýbání tržního a technologického pokroku včetně např. rozbití amerického monopolu na špičkové čipy čínskými „garážovými firmami“ čili „malými obry“, takže americkým embargům se vysmějí a zaplaví světové trhy spoustou nevídaných novinek.

Těm nejšikovnějším z „malých obrů“, co mají přetvořit světové trhy a zastínit USA, Japonsko a Německo, se pak říká „skrytí šampioni.“

„Zahradníky“ pro pěstování trhů, kteří se na tom dohodli, jsou Ministerstvo průmyslu a informačních technologií, Ministerstvo vědy a technologií, Ministerstvo financí a Ministerstvo obchodu. Dohodli se jak „hnojit a zastřihovat“ nevelké firmy, aby z nich v klíčových sektorech vyrostli „malí obři“ a jak je dále kultivovat, aby se část z nich stala šampiony mezinárodního trhu v rámci tzv. „stupňovaného vzoru“.

Dohadovali, jak vytvořit tržní prostředí pro schopnosti nezávislých inovací, zprůchodňování modernizace průmyslu a dodavatelských řetězců, výchovu talentů a vytváření finančního prostředí, které těmto tržním štikám pomůže v růstu a nebude je omezovat.

Je to prý nezbytné ke stimulaci vitality účastníků trhu a k podnícení vysoce kvalitního rozvoje ve výrobním sektoru. Kdy znovu připomínám, že kvalitní rozvoj se v Číně říká rozvoji, který přináší vyšší produktivitu výrobních faktorů. Také to má odstínit od rizik vyvolávaných např. obchodními válkami, jaké teď Čína zažívá, a zvýšit soběstačnost průmyslu a dodavatelských řetězců.

Současná strategie je prý do značné míry modifikována zkušenostmi ze 13. pětiletého plánu z let 2016-20, kdy ještě Číňané naivně věřili na svobodný globální trh, netrápili se nesoběstačností v některých klíčových součástkách, když si je mohou snadno na svobodném trhu koupit za své výrobky, ve kterých jsou dobří oni a vložit je spolu s vlastními výrobky do nových produktů jako třeba komponenty 5G sítí. Když se ale kvůli svému nepovolenému pokroku dostali do příliš úspěšné konkurence s privilegovanými americkými monopoly, najednou narazili na úzká hrdla v dodavatelských řetězcích, přes které byly čínské zvláště inovativní společnosti odříznuty od některých klíčových amerických komponent jako speciální kategorie čipů.

Teď se tedy chtějí pojistit proti dušení monopoly přes úzká hrdla dodavatelských řetězců a ještě zaútočit na zatuchlé světové trhy s nedostatkem inovátorských firem u sebe vypěstovanými „skrytými šampiony“. Přitom mají pro své firmy exemplární příklad, jak by takový „skrytý šampion“ měl vypadat – jako původně nevelký holandský výrobce zařízení pro mikro-litografii ASML, který je teď v dodávkách litografických zařízení, pomocí nichž se vyrábí počítačové čipy, světovou jedničkou.

Rostoucí monopolizace v USA, Japonsku a v EU, během níž monopoly pozvolna kapitalismus přestavují na korporativismus rozvoj nových „malých obrů“ v tržních nikách a zvláště „skrytých šampionů“ zvolna dusí, a tak obnovení vitální konkurence od čínských malých obrů by zase mohlo rozhýbat konkurenci a inovativní rozvoj a znovu ku prospěchu prosperitě celého světa začít zvyšovat produktivitu výrobních faktorů, jaké od světové stagflace v 70. letech minulého století už svět nezažil.

Tyto závody v inovacích se skutečnosti už začínají rozbíhat. Bidenova administrativa údajně provádí revize dodavatelských řetězů v sektorech pro americkou ekonomiku kritických jako polovodiče a vysokokapacitní lithiové baterie, kdy i ona si chce v tomto zajistit soběstačnost a odstínit se od zranitelnosti vnějšími vlivy.

No a Čína v těchto závodech, které by mohly vést k obrození inovativnosti lidské civilizace, nedělá vlastně nic jiného. Problémy s dodávkami čipů třetí generace by měla vyřešit rozběhnutá stavba komplexu Bronze Technologies za 350 milionů yuanů v Shenzehenu v ohnisku čínského elektronického průmyslu a vývoje, v jihočínské provincii Guangdong.

Čína už teď zaujímá v některých z nejšpičkovějších oborů jedno z tří nejvyšších míst a přeskočila přitom i ty, kdo si myslí, že mají na toto místo monopol, zřejmě daný oním „na pravidlech postaveným mezinárodním řádem,“ takže je teď propagandisty malována na zeď jako děsivý čert a proto údajně „utlačuje Ujgury.“

Nejkonkurenčnější je teď Čína v 5G technologiích, kvantové komunikaci a v aero-kosmickém průmyslu.

Čína by se nejspíš dále držela ve svých tržních nikách, v nichž je nejlepší a neutrácela by prostředky k dohánění těch, kteří jsou lepší v jiných oborech, kdyby k takovým zběsilým závodům v inovacích nebyla dohnána monopolními praktikami svých z trůnu sesazených konkurentů. Teď ale nasazuje všechny prostředky, aby dohnala náskok Západních společností v oborech, v nichž je na ni vyvíjen monopolní tlak.

Dá se tedy čekat, že zkusí sesadit další Západní monopoly z jejich trůnu a že svět zachvátí inovativní závody ve špičkových technologiích s pokrokem, jaký od toho lze čekat.

Čína vytvořila pro svět roku 2020 svým největším světovým zpracovatelským průmyslem přidanou hodnotu 31,3 bilionu yuanů. Vyšší produktivita výrobních faktorů by při kvalitním rozvoji se stejnými vstupy měla vyprodukovat této hodnoty čím dál více a závody v inovacích by mohly zrychlit kvalitní rozvoj i ve zbytku světa.

Článek Čína vyšlechtí 10 000 malých obrů, aby změnila svět špičkové techniky se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Francii zasáhly protesty kvůli zvýšení odchodu do důchodu v 64 letech

před 3 hodinami
AC24

Pentagon v utajovaném briefingu: Znovuzískání Krymu Ukrajinou „nepravděpodobné“

před 5 hodinami
AC24

Před klíčovým summitem EU byl vyhlášen na Ukrajině letecký poplach

před 7 hodinami
AC24

Kanadský farmář natočil video, co ho nutí vláda dělat s mlékem

před 7 hodinami
AC24

USA urychlují plány na uskladnění modernizovaných jaderných zbraní v Evropě

před 7 hodinami
AC24

„Skandál by byl obrovský“: Ředitel Pfizeru se obává menstruačních nepravidelností

před 8 hodinami
AC24

Nad USA několik dní létá čínský špionážní balon

před 9 hodinami
AC24

Moderátorka hospitalizována se zánětem srdečního svalu

před 21 hodinami
AC24

Návrh zákona z USA: vězni by mohli vyměnit orgány za kratší dobu vězení

před 22 hodinami
AC24

Už to není konspirace. Hunter Biden se přihlásil k notebooku a chce vyšetřování

před 22 hodinami

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více