• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Číňané jásají, že pro ně USA svou arogancí v Íránu vytvořili investiční ráj

8. 8. 2021

V SNM otvorili výstavu diel japonských rezbárov a umelcov necuke

16. 8. 2022

Vězeňská služba: Historicky první Oficiální setkání s Hradní stráží

16. 8. 2022

Udalosti na Ukrajine sa vyvinuli nie podľa najoptimálnejšieho scenára. Musíme byť prísnejší, znie z Ruska

16. 8. 2022

Generální ředitelé Českých center a Národní knihovny ČR podepsali nové Memorandum o spolupráci

16. 8. 2022

Fico: NAKA klame! To je všetko, čo sa dá k úbohosti Hamranovcov povedať

16. 8. 2022

Šmarda (ČSSD): Návrh vyhlášky MPO ohrožuje zdraví seniorů

16. 8. 2022

A masmédia zoufale a se strachem mlčí! První demonstrace a ticho jako v hrobě!

16. 8. 2022

Európska únia svojimi protiruskými sankciami rozdrví svoje hospodárstvo. Príklady, ako to bude, sa už ukazujú

16. 8. 2022

Jiří Weigl: O velké ošidnosti snah pomáhat lidem s dopady inflace

16. 8. 2022

Dnes mnohí vyronia slzu za kardinála Tomka, ale slzu treba vyroniť hlavne za dnešnú cirkev

16. 8. 2022

Vesmírné síly přebírají veškerou vojenskou satelitní komunikaci

16. 8. 2022

My pořád budeme malá země v sousedství Ruska. Generál Šándor varuje před hlasitými gesty

16. 8. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Úterý, 16 srpna, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Číňané jásají, že pro ně USA svou arogancí v Íránu vytvořili investiční ráj

od admin
8. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Čína by asi Americe měla poslat poděkování, že její kroky vytváří ty nejatraktivnější investiční příležitosti pro čínské firmy. (Foto: Flickr)

Když USA uvalí sankce na některé dovozy špičkových technologií z USA, stane se z toho vyklizení trhu pro domácí čínskou konkurenci, jíž se náhle dobře vyplatí investovat do náhrad za americké produkty s očekávatelným účinkem, že tyto firmy zanedlouho americké technické giganty nejenže nahradí na domácím trhu, ale také konkurenčními produkty za levný peníz zavalí i světový trh. Podobně „promyšleně“ však vytváří američtí geopolitičtí stratégové investiční příležitosti i mimo Čínu. Asi nejúžasnějším příkladem toho je Írán.

Čína právě oznámila, že do Íránu hodlá v následujících 25 letech investovat 400 miliard dolarů. Není divu, tato ropná a industrializující se země je úžasným zdrojem investičních příležitostí sama o sobě. Ovšem americké sankce a situace, kdy kvůli sankcím chybí konkurence spousty jiných investorů, z ní činí přímo investiční ráj. Navíc si odsud dovezou kvůli sankcím značně zlevněnou ropu. A ještě se jak Čína, tak Írán mohou Americe posmívat, jak je jejich šikana sankcemi při vydírání jiných zemí bezzubá a jejich postavení globálního hegemona vratké.

A to i přes Bidenovy sliby, že „Amerika je zpět,“ kdy tím myslí: „Americká hegemonie je zpět.“ Ale ať se podíváme kamkoliv, kde Amerika zkoušela během 6 měsíců Bidenovy vlády, uplatnit svou hegemonii, tam v podobě velkolepé show pro zraky celého světa pohořela. Krásně se to ukazuje např. na frenetickém úprku Američanů z Afghánistánu, kdy se jim svět posmívá, že je zpět někdejší chaotický americký úprk z Vietnamu.

Amerika pohořela i s šikováním svých nejbližších spojenců z jejího nejužšího kruhu, tedy z G7 proti Číně. Pohořela s blokováním Severního proudu 2 z Ruska, s blokováním Tureckého proudu a při spoustě jiných příležitostí. Teď nově se i Ukrajina odvrátila od Ameriky ve věci odsuzování Čína za Xinjiang a raději s ní podepsala do hodu o infrastrukturním plánu. A celý Střední východ včetně odpůrců Íránu začíná být k USA čím dál odtažitější a tím víc se přiklání jako ke svému partnerovi k Číně.

O Americe se navíc v poslední době začíná říkat, že je vlastně nezpůsobilá k vyjednávání a k uzavírání smluv a partnerství. Že je to tak trochu, jako byste se zkoušeli dohadovat se Somálskem. Cokoliv se v Americe dohodne s jednou částí jejích elit, hned jiná část zkouší sabotovat. A i když se podaří uzavřít smlouvu, jako tomu bylo v minulé Íránské jaderné dohodě, tak se nedá sázet na to, že by taková smlouva měla delší životnost než jedno prezidentské funkční období. Jak se to názorně ukázalo, když Obamovou administrativou ratifikovaná smlouva, od níž si američtí investoři slibovali i to, že se jim s její pomocí podaří dostat k úžasným íránským investičním příležitostem, byla Trumpovou administrativou promptně zrušena. A každý ví, že jakákoliv případná další dohoda s USA může skončit úplně stejně.

Bidenovi se nedávno také podařilo pánovitým chováním USA k jejich blízkému spojenci Saúdské Arábii roztrpčit i tuto zemi, když napříč celým Středním východem na všech stranách tamních konfliktů mají všechny země obavy, aby u nich zase nevypuklo nějaké Arabské jaro, jehož zdroj vidí ve Spojených státech, zatímco v Číně i v Rusku vidí spojence, kteří by jim mohli pomoci se od takového nebezpečí odstínit. Přičemž Čína je v dnešní době také nejspolehlivější investiční partner spolupráce, s nímž je nejlepším tahounem hospodářského rozvoje a vnitřní industrializace, jakému se nikdo další nevyrovná.

Tento vývoj je také doprovázen určitými sebe-posilujícími vnitřními zpětnými vazbami. Dospívá to až tak daleko, že Bidenova administrativa má teď strach uzavřít se svým donedávna úzkým spojencem se Sjednocenými arabskými emiráty velice lukrativní smlouvu na bitevníky F-35 za 23 miliard dolarů, neboť jim už nevěří a má obavy, že kvůli čím dál většímu bratříčkování místních šejků s Čínou to skončí tím, že ke strojům se dostanou čínští inženýři a zmocní se amerických technologií.

A na íránskou dohodu státy ze Zálivu, ač ne k Íránu moc přátelské, pohlíží jako na cosi, po čem také slouží. I ony by potřebovaly partnera pro dlouhodobé investiční projekty pro budování infrastruktur, energetiky komunikací aj. A tak je čínská investiční dohoda s Íránem zároveň perfektní reklamou na investiční partnerství s Čínou.

Ve stejné době se na Středním východě kromě standardního sporu mezi Íránskou osou a Saúdskou osou začíná rozhořívat spor uvnitř Saúdské osy, kdy Spojené arabské emiráty jsou se Saúdy v mnoha otázkách na kordy, jako je politika k Íránu, Kataru, Jemenu, obchodní strategie OPEC aj. Rozpadá se tím zároveň i pletivo vztahů, jaké si tam USA v minulosti vybudovaly.

USA zároveň ztrácí páku na téměř všechny v oblasti. Írán teď už určitě nebude při vyjednáváních o další jaderné dohodě ochoten k žádným ústupkům kvůli konci sankcí a případnému lákání amerických investic. Spolupráce s Čínou prakticky vše, co by mohl dostat od spolupráce s USA i z ukončení sankcí vynahradí. Také všichni ostatní kolem vidí, že pro dobrý výhled na budoucí rozvoj a prosperitu není moc nutné zalíbit se Velkému bratrovi, ale že k dispozici jsou partneři, jako Čína, která ráda investuje, vůbec nikoho nezkouší vydírat, vnucovat mu na věci své pohledy a přístupy. Washingtonské mocenské páky se začínají ukazovat jako nefunkční, a aby Washington něčeho dosáhl, musel by se ukázat jako výhodnější a štědřejší partner než Čína, což je dost těžké.

Důsledky této situace se k radosti Íránců začínají projevovat i v širším měřítku. Írán donedávna úzce spolupracoval ku prospěchu obou stran s Indií. Jenže Indie, která se dostala do sporů s Čínou projevujících se i v pohraničních ozbrojených šarvátkách sháněla velmocenského spojence, kterého našla v Americe. Američané však Indy donutili, aby za americkou přízeň „zaprodali“ svého dosavadního partnera Írán. Čímž ovšem o to více vyklidili pole pro možnosti, aby Čína nabídla výhodné partnerství, a tak se už zase mezi Indií a Íránem dohadují nové smlouvy na odběry íránské ropy a na návrat k výhodné spolupráci, která mezi oběma zeměmi donedávna kvetla. Indové jsou zřetelně dost chápaví. Výrazně chápavější než washingtonští stratégové, kteří by rádi mistrovali celý svět, ale příliš nechápou důsledky svých činů, že svými sankčními režimy aj., jelikož už nejsou zdaleka nenahraditelní, jen vyklízí trhy a prostory pro spolupráci jiným, přitažlivějším potenciálním partnerům.

Článek Číňané jásají, že pro ně USA svou arogancí v Íránu vytvořili investiční ráj se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Vesmírné síly přebírají veškerou vojenskou satelitní komunikaci

před 5 hodinami
AC24

Bizarní video: Zesnulá herečka se po nehodě snažila uniknout z nosítek

před 6 hodinami
AC24

Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí se zveřejněním podkladů pro zátah FBI v sídle Trumpa

před 8 hodinami
AC24

Markéta Šichtařová: Pojďme zkonfiskovat nadměrný zisk!

před 9 hodinami
AC24

Proč OSN podporuje způsob výroby potravin, který zvyšuje ceny a svrhává vlády?

před 10 hodinami
AC24

Ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla má pozitivní test na covid-19

před 10 hodinami
AC24

Krymem otřásá další obrovský výbuch v muničním skladu

před 11 hodinami
AC24

Číňané nakupovali v šanghajské Ikey, náhle přišel pokyn k izolaci podniku

před 12 hodinami
AC24

Že si máme dát další svetr? Hamplová poslal tvrdý vzkaz vládě

před 19 hodinami
AC24

200 obětí obchodování s lidmi a 37 pohřešovaných dětí nalezených během celostátní akce

před 22 hodinami

Doporučujeme

Slobodny Vysielac

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (6 307)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (147)
  • Eportál (181)
  • EUportál (890)
  • Eurabia (1 975)
  • Gatestone institute (217)
  • Hlavné správy (9 993)
  • Nová republika (3 471)
  • NWOO (1 511)
  • O čem se mlčí (12)
  • Parlamentní listy (10 653)
  • Protiproud (1 187)
  • První zprávy (3 373)
  • Skrytá pravda (71)
  • Slobodný vysielac (5 486)
  • Sputnik News (9 936)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (765)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (21)
  • Křest knihy (1)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více