• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čínsko-brazilské vztahy zůstanou spolehlivým pojítkem v rámci BRICS

28. 5. 2022

Václav Klaus o českém předsednictví: Dostaneme do ruky zvoneček a budeme hlídat čas. A to naše havlovské heslo…

3. 7. 2022

ŽIVĚ: Některé ukrajinské rakety mohly zasáhnout obytnou oblast Belgorodu

3. 7. 2022

Veganská matka odsouzena poté, co její 18měsíční syn zemřel na bezmasou stravu

3. 7. 2022

Mašek (ANO): A kopání do Babiše je podle ČT křišťálově čisté a jasné?

3. 7. 2022

Jana Bobošíková a její Any bylo jasno: Krize Západu

3. 7. 2022

O čem se mlčí s Ivanem Noveským a Vladimírem Štěpánem – mimořádné (10:09)

3. 7. 2022

Roček: Dva příběhy Hadího ostrova a jedna realita

3. 7. 2022

Od 8. listopadu si bereme svou zemi zpět!

3. 7. 2022

Vo vojne sa netancuje menuet. Vojny vznikajú v dôsledku nedostatku dialógu, zdôrazňuje pápež František

3. 7. 2022

Hamburk: V případě nedostatku plynu bude teplá voda na příděl

3. 7. 2022

Litr benzínu za stovku? Podle analytiků je to stále pravděpodobnější

3. 7. 2022

Polsko stále požaduje reparace od Německa

3. 7. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Neděle, 3 července, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čínsko-brazilské vztahy zůstanou spolehlivým pojítkem v rámci BRICS

od admin
28. 5. 2022
v AC24

AC24.cz Redakce

Velmi zajímavý vývoj představují čínsko-brazilské vztahy. Brazílie je státem, kde vliv USA býval vždy tradičně značný, je nejvýznačnější zemí Latinské Ameriky, tedy koutu světa, který už od časů Monroeovy doktríny považovaly USA za svůj zadní dvorek. (Foto: Flickr)

Ovšem v poslední době tyto věky platné poměry už neplatí. Země oblasti jsou čím dál suverénnější a spolupráce mezi nimi a Čínou prudce roste, až je zdejší vývoj srovnáván s Afrikou, kde je spolupráce s Čínou hlavním tahounem rozvoje tohoto kontinentu. A tak do Latinské Ameriky sahá i Čínou vedená iniciativa pásu a cesty (BRI).

Brazílie je také, přestože ji vede pravicový prezident označovaný za příznivce Trumpa Bolsonaro, členem seskupení nejvýznačnějších nově se vynořujících ekonomik BRICS. Je i členem Fóra pro ekonomickou spolupráci mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi, které proběhlo 10. dubna v čínské zvláštní administrativní oblasti Macao. S Čínou má od roku 2015 rámcovou smlouvu o investicích do výrobních kapacit a spolupráci, která má podněcovat bilaterální investice a spolupráci v infrastrukturách, logistice, energetice, těžbě, zpracovatelském průmyslu a zemědělském obchodu. Nicméně podle znalců plný potenciál této dohody zatím ještě plně využit nebyl a spolupráce obou zemí má pořád rezervy.

Vztahy mezi oběma zeměmi začaly navázáním diplomatických styků v roce 1974 a od těch dob se vyvíjí velice stabilně bez zvláštních potíží. Tak to trvá dosud, i přestože pravicový brazilský prezident Jair Bolsonaro o Číně nemluví vždy moc lichotivě, ale nakonec to obvykle vyzní tak nějak – „Co se škádlívá, to se rádo má.“ Spolupráce se neustále rozšiřuje a to nejen v obchodu a investicích businessu, ale třeba i ve vědě a v technologiích, v kultuře, sportu atp. Přestože ideologicky a politicky si moc blízko nejsou, tak to prospěšné partnerské spolupráci nijak nevadí.

Brazílie je nepochybně zemí, která má potenciál stát se významnou velmocí, o což se už v minulosti pokoušela, dokud její zpočátku rychlý rozvoj neuvázl na tradičních zádrhelech zemí s podobnými ambicemi, jako je tzv. „past středních příjmů“. Objektivně, ať si stojí obě země ideologicky, kde chtějí, jejich zájmy nikde nekolidují, naopak si vzájemně velice mohou pomoci ve svém růstu. Brazílie může kromě bilaterální spolupráce pomoci Číně s pronikáním do Latinské Ameriky a pro Brazílii je Čína lokomotivou růstu, která jí může pomoci konečně vyrůst ve velmoc, a jako ambiciózní mocnost se chová velice sebevědomě a samostatně, takže si od Washingtonu nenechá nic diktovat.

Nicméně konflikty mezi USA a Čínou v Brazílii už své neblahé dopady mají. Washington je posedlý tím, aby všem, u koho má trochu vliv, znemožnil pokrytí komunikačními technologiemi páté generace – 5G sítěmi – z Číny. Přitom Brazílie pokrytí 5G sítěmi naléhavě potřebuje a vypsala na to výběrové řízení.

Americký národně bezpečnostní poradce Jake Sullivan tedy neprodleně začal na Brazílii tlačit, aby se náhodou neuchýlila k tomu, že do tohoto tendru pustí čínského giganta 5G technologií firmu Huawei, která je v tomto oboru asi světovou jedničkou. Brazílie, jako správná suverénní země ale v tomto směru žádný slib Americe nedala. Situace se však stala zapeklitou. Huawei, ač je v Brazílii jednou z nejzavedenějších firem, se do výběrového řízení vůbec nepřihlásila. Zřejmě nechce budit rozruch, to však neznamená, že zakázky nebude nakonec plnit ona. Zvláště když kvalita 5G pokrytí bude klíčovou součástí brazilské konkurenceschopnosti.

Tato firma má největší portfolio pokrytí 5G technologií na světě. Je to jedna z nejsilnějších firem v dodávkách komplexních vzájemně se doplňujících technologií pro tento obor. V Brazílii je tato firma hluboce zakořeněná přes dvacet let. Zaměstnává tu 16 000 lidí a úzce spolupracuje s více než 500 brazilskými podniky. 50% brazilské mobilní komunikace probíhá přes Huawei sítě a využívá je 95% místního obyvatelstva. Podvolit se za takovýchto okolností americkému nátlaku by ze strany Brazílie bylo velice nerozumné a sebepoškozující.

Kdysi jsem psal, jak Huawei svého času vznikla jako „učeň“ americké IBM postupující podobným obchodním modelem, kdy kolem sebe má rozsáhlou síť zprostředkovatelských firem, a většinu věcí řídí spíše z pozadí, kdy formálně např. vládní zakázky mají jiné firmy, jichž je IBM nebo Huawei jen jakýmsi „subdodavatelem“. Je tedy skoro jisté, že vybraným dodavatelem pro brazilské výběrové řízení bude někdo úplně jiný, nicméně všechny dodavatelské řetězce budou napříč sítí firem řízené Huawei a těžiště těch řetězců bude v Huawei samotné.

Vliv USA se v Brazílii s Čínou nemůže rovnat. Loni byla Čína největším obchodním partnerem Brazílie, což ale není jen záležitost uplynulého roku. Trvá to nepřetržitě už 13 let. I přes pandemii loni překročily vzájemné obchody mezi oběma zeměmi 138 miliard dolarů. Pro Brazílii je zvláště pěkné, že v tom má 41,1 miliardy dolarů obchodního přebytku. Brazilské prodeje v Číně toho roku vyrostly o 28%. Od Brazílie by bylo tedy šílené, kdyby se nechala vtáhnout do amerických mocenských her.

Čína je např. gigantickým dovozcem sójových bobů a dalších brazilských zemědělských produktů a vzájemné obchody neustále rostou a diverzifikují se. Obě země si vzájemně otvírají trhy a business kruhy obou zemí si nesmírně rozumí. Bez spolupráce s Čínou Brazílie těžko uskuteční svůj další pokus vyrůst ve skutečnou velmoc a vrcholně rozvinutou ekonomiku. USA jí tuto ambici naplnit nepomohou, naopak svým vměšováním spíše naruší.

Obě země patří mezi ty, které jsou přesvědčeny, že končí éra unipolárního světa a nastává období multilateralismu. Také hledají nové cesty svého rozvoje jako je zapojení do iniciativy BRI a různé projekty v rámci všelikých nových seskupení, jako je třeba skupina zemi BRICS. Tato skupina si evidentně dělá velké ambice. Např. na poslední poradě ministrů průmyslu zemí BRICS země vyhlásily ambici vyvolat novou průmyslovou revoluci. Zřejmě moc nepočítají, že by se dal nějaký význačný technologický pokrok čekat třeba od USA a chtějí se stát hlavními tahouny světového pokroku samy. Pro země jako Brazílie je to příležitost vyšplhat ve světovém žebříčku mezi tahouny technologického pokroku.

Obě země jsou tedy ke spolupráci skoro „odsouzeny“, neboť mají nesmírně silné společné zájmy, dobře vzájemně doplňují své ekonomiky a touží po růstu, což je záruka velice silné vzájemné afinity spolehlivě překonávající všechny takové věci jako ideologické zaměření. Brazílie se také, i přes americké snahy, nechce nechat vtáhnout do her s izolací Ruska, dalšího člena BRICS, s nímž Brazílie dále dobře vychází, jako se všemi ostatními z tohoto seskupení.

Zdroj: cri.cn

Článek Čínsko-brazilské vztahy zůstanou spolehlivým pojítkem v rámci BRICS se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

ŽIVĚ: Některé ukrajinské rakety mohly zasáhnout obytnou oblast Belgorodu

před 47 minutami
AC24

Veganská matka odsouzena poté, co její 18měsíční syn zemřel na bezmasou stravu

před 1 hodinou
AC24

Teorie vytvoření portálu CERN v roce 2022: Co se má stát 5. července?

před 13 hodinami
AC24

Výrobce automobilů varuje: Zákaz spalovacích motorů v EU do roku 2035 nás zničí

před 14 hodinami
AC24

Z Doněcku přišlo šokující oznámení. Zelenského chtějí soudit za válečné zločiny

před 16 hodinami
AC24

3 miliony soukromých chatů by podle nových plánů EU mohly být předány vyšetřovatelům

před 18 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Svět není unavený z Ukrajiny, odmítá poradce Zelenského

před 22 hodinami
AC24

„Zločinec! Zločinec!“ křičeli protestující na ředitele Pfizeru

před 22 hodinami
AC24

Hladoví libyjští protestující vypálili kanceláře parlamentu

před 24 hodinami
AC24

Europoslanec se tvrdě opřel do eurokomisařky Jourové ohledně diskriminačních covid pasů

před 1 dnem

Doporučujeme

Slobodny Vysielac

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (5 991)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (147)
  • Eportál (181)
  • EUportál (890)
  • Eurabia (1 975)
  • Gatestone institute (212)
  • Hlavné správy (9 939)
  • Nová republika (3 329)
  • NWOO (1 511)
  • O čem se mlčí (10)
  • Parlamentní listy (10 056)
  • Protiproud (1 187)
  • První zprávy (3 315)
  • Skrytá pravda (21)
  • Slobodný vysielac (5 343)
  • Sputnik News (9 936)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (727)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (20)
  • Křest knihy (1)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více