• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čínsko-ruské plány na kosmickou spolupráci jsou monumentální

24. 5. 2021

Maďarsko vyhlašuje válečný stav kvůli konfliktu na Ukrajině

24. 5. 2022

Podlehnou asijští spojenci USA iluzím jestřábů nebo poslechnou realisty?

24. 5. 2022

Biden přiznává, že prudký růst cen je součástí přechodu na zelenou energii

24. 5. 2022

Dušan Kováčik je vinný len sčasti. Odsedí si 8 rokov.

24. 5. 2022

Internetové sdružení CZ.NIC odblokuje dezinformační /nezávislé/ weby.

24. 5. 2022

Mitt Romney vyzývá NATO, aby se připravilo na ruské jaderné údery

24. 5. 2022

Biden vyrazil do Číny a Koreje na proti-čínské politické tažení

24. 5. 2022

Co znamená, že „to udělala Hillary Clintonová“?

24. 5. 2022

Flash – Kissinger na fóru v Davosu.

24. 5. 2022

Erdogan sa vyhráža novým vpádom tureckých jednotiek na územie Sýrie.

24. 5. 2022

ŽIVĚ: Vězněný vůdce ruské opozice označil Putina za šílence

24. 5. 2022

Henry Kissinger: Ukrajina musí Rusku odevzdat území

24. 5. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Středa, 25 května, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čínsko-ruské plány na kosmickou spolupráci jsou monumentální

od admin
24. 5. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Ten washingtonský globální Nový světový řád s jejich unipolární dominancí se prudce rozpadá, aby ho nahradil multipolární řád, ale to jak na Zemi, tak na nebi. Na zemské orbitě i v blízkém vesmíru se věci začínají vyvíjet multipolárně. (Foto: Flickr)

Donedávna kosmická spolupráce Washingtonu s Moskvou fungovala tak, že ač si politikáři z Kapitolu hráli na bojovníky za jedinou pravdu Svobodného světa proti režimům Ruska a Číny, tak manažeři a inženýři kosmických programů se tomu jen pošklebovali a v pohodě spolupracovali dál. Třeba na 22letém programu Mezinárodní kosmické stanice (ISS) ve spolupráci Ruska, USA, EU a Japonska. Ač byla ISS předváděna jako hvězdná ukázka spojeného globálního úsilí národů světa, byl to ve skutečnosti dost diskriminující podnik ustrkující na okraj párie jako Čína, která je mezi těmi, co se ho účastnit nesmí.

Teď se ale v USA začali ideologové cpát do věcí, které jsou daleko za obzorem jejich chápání, čím dál více. Nejkrásněji je to vidět na nedávném pokusu jestřábích politikářů potrestat Rusko za napětí na Ukrajině zákazem dovozu jejich raketových motorů kvůli „bezpečnostním obavám“. Ti, co o něčem takovém svéhlavě rozhodli, museli však být hodně mimo realitu.

První stupně nosičů skoro všech amerických větších raket, co vynáší satelity k jakýmkoliv účelům, jsou sestaveny z ruských raketových motorů s uzavřeným okruhem. Jde o nejúčinnější rakety na kapalná paliva, co kdy vznikly, a nikdo jiný je neumí. Motory, které by je mohly nahradit, USA vůbec nevyrábí, jejich vývoj by zabral roky a výsledný produkt by byl daleko dražší než ruské motory. Zákaz byl tedy okamžitě v pudu sebezáchovy na nátlak kosmických odborníků zrušen.

USA v lepších časech také přišly se svým projektem Lunární brána na mezinárodní dobývání Měsíce, v němž dost o účast Rusů stály, neboť ti jsou asi jedničkami kosmických technologií. Ale přístup Washingtonu, který se pokouší na zemi Rusko izolovat a minimalizovat, se přenesl i do kosmické spolupráce. Lunární brána tedy měla vypadat jako Triumf Ameriky, v němž bylo dovoleno Rusku plnit roli „přidavače“. Znechucené Rusko z něj tedy vycouvalo a po roce 2025 skončí i s ISS.

A stejně jako na Zemi v geopolitických a ekonomických záležitostech nahnali Rusko s Čínou do úzké vzájemné spolupráce, tak se to rozbíhá i v kosmu. Guardian o tom napsal článek, kde píše:

Čína s Ruskem odhalily společný plán na lunární kosmickou stanici, kdy ruská kosmická agentura Roskosmos říká, že podepsala smlouvu s Čínským národním kosmickým úřadem (CNSA) o vývoji „komplexu experimentálních výzkumných zařízení vytvořených na povrchu anebo orbitě Měsíce.“

Rusko, které už desítky let do kosmu vynáší většinu lidí, jehož technologie jsou základem ISS a má za sebou provoz nejdéle provozované kosmické stanice Mir, má v těchto oborech asi největší zkušenost a know-how. Teď se chystá postavit vlastní kosmickou stanici, spolupracovat s Čínou na její kosmické stanici a rozběhnout spolu s ní projekty měsíčních základen.

Uvedený článek Guardianu si všímá i rozpadu spolupráce USA s Ruskem na Lunární bráně a zkouší to zabalit do řečiček o „krizi lidských práv (v Rusku), kybernetických útoků a dalších problémů,“ že prý kvůli tomu se mezi oběma velmocemi rozpadly vztahy kosmické spolupráce. Že se Washington v poslední době chová bohorovně a nevěrohodně, takže Rusko s ním už do dalších projektů jít nechce a raději se soustředí na věrohodné partnery, to mu nějak uniká.

Rusko s Čínou se každý sám už dávno předvedly jako země, které kosmické programy dobře dělat umí. Letos má Rusko připojit k ISS svůj poslední modul, ale příště by to chtělo udělat se svoji stanicí anebo možná i s čínskou. Obě strany, ruská s čínskou se jistě mohou v lecčems přínosně doplňovat a těžko se některá z nich bude chovat tak proradně, jako se to děje teď zejména v anglosaských zemích Západu.

Čína, která už má dobře vyzkoušeny kosmické lety s lidskou posádkou se svými „taikonauty“, se už připravila na to, aby zvládla i trvalou kosmickou stanici, a tak její první modul právě vzlétl na oběžnou dráhu.

Ještě před tímto startem psal New Scientist:

Čína se chystá vypustit první sekci nové kosmické stanice, čímž se rozběhne orbitální konstrukční projekt, který by měl být dle očekávání dokončen roku 2022, kdy toto kosmické předmostí má představovat čtvrtinu velikosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS).

Čínská kosmická stanice (CSS) bude 11. pilotovanou kosmickou stanicí, která byla kdy postavena. Pro Čínu je to už třetí stanice, ač ty předchozí byly značně menší. CSS bude o trochu větší než Mir, sovětská kosmická stanice, která předcházela ISS.

Čínské ambice však nekončí na zemské orbitě. Krásně se předvádí, jak má na to zvládat robotické mise do blízkého kosmu zvláště na povrchy jiných kosmických těles jako Měsíc a Mars. Nedávno z Měsíce po generacích odmlky dovezla opět měsíční vzorky a na orbitě Marsu sedí její sonda, která se chystá na jeho povrch zanedlouho vysadit průzkumné vozítko.

Dají-li tyto dvě země své síly dohromady, tak lze čekat, že konkurence pro kosmické projekty Američanů a jejich pomahačů jako Lunární brána budou mít extrémní konkurenci a nebude snadné s nimi držet krok.

Ovšem kosmonautika v posledních desetiletích, kdy chyběla výrazná konkurence jako za časů kosmických závodů před několika generacemi, poměrně dost stagnovala. A to se dělo i v řadě dalších oborů. Kromě toho se z ní stal jakýsi klub privilegovaných. Skupina Západních zemí sice přizvala Rusko, jako v kosmických technologiích nejrozvinutější zemi, ale jiné země, které před Západem neprojevovaly dostatečnou submisivnost, do kosmických programů nepouštěly včetně takového giganta, jako Čína.

To by se teď mělo o dost změnit, neboť Rusko a Čína se ke kosmické spolupráci staví velice inkluzivně a takové kádrování, jako ze strany Západu, od nich čekat nelze. Podle čínského pořekadla „jak na Zemi, tak na nebi,“ se tedy multipolární uspořádání a úsilí o skutečně volnou spolupráci přenáší do kosmu. Nese to s sebou větší rozmanitost a konkurenci, která by mohla ukončit tu éru určité stagnace, jež Zemi pod bezkonkurenčním Západem postihla, takže by zase mohla přijít éra nového rozvoje a objevů.

Možná, že stejně jako na Zemi začíná být ekonomický vývoj tažen Iniciativou pásu a cesty čili Novou Hedvábnou stezkou, tak vyraší teď nové výhonky této Nové Hedvábné stezky i do kosmu a lidstvo zase po delším čase stagnace, některými označovaném za „Malthusiánskou kontrarevoluci“ (proti průmyslové revoluci), znovu sáhne ke hvězdám.

Zdroj: cri.cn

Článek Čínsko-ruské plány na kosmickou spolupráci jsou monumentální se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Maďarsko vyhlašuje válečný stav kvůli konfliktu na Ukrajině

před 2 hodinami
AC24

Podlehnou asijští spojenci USA iluzím jestřábů nebo poslechnou realisty?

před 2 hodinami
AC24

Biden přiznává, že prudký růst cen je součástí přechodu na zelenou energii

před 7 hodinami
AC24

Mitt Romney vyzývá NATO, aby se připravilo na ruské jaderné údery

před 11 hodinami
AC24

Biden vyrazil do Číny a Koreje na proti-čínské politické tažení

před 11 hodinami
AC24

Co znamená, že „to udělala Hillary Clintonová“?

před 11 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Vězněný vůdce ruské opozice označil Putina za šílence

před 15 hodinami
AC24

Henry Kissinger: Ukrajina musí Rusku odevzdat území

před 16 hodinami
AC24

Markéta Šichtařová: Jak přijít o peníze snadno a rychle

před 16 hodinami
AC24

ŽIVĚ: Nezbývá než bojovat a zvítězit, říká Zelenskyj

před 16 hodinami

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (3 043)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (142)
  • Eportál (141)
  • EUportál (877)
  • Eurabia (1 719)
  • Euserver (56)
  • Free Globe (21)
  • Gatestone institute (155)
  • Hlavné správy (6 665)
  • Nezařazené (1)
  • Nová republika (2 319)
  • NWOO (1 179)
  • O čem se mlčí (10)
  • Parlamentní listy (6 858)
  • Protiproud (907)
  • První zprávy (2 642)
  • Slobodný vysielac (3 483)
  • Sputnik News (6 780)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (509)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • ARFA.cz (407)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (20)
  • Křest knihy (1)
  • Nezařazené (1)
  • O čem se mlčí (10)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
  • Zem a Vek (2 214)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více