• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Čínský růst zahraničního obchodu pokračuje, ale zpomaluje

12. 8. 2021

Chtěla si dát za okno Babiše. Radši jí to rozmluvili. Mohlo to skončit špatně

27. 1. 2023

RADĚJI BABIŠ, NEŽ TOHLE…

27. 1. 2023

Projev poslance za SPD Jaroslava Foldyny k rozpočtu. Výstižné shrnutí.

27. 1. 2023

Běží už už příprava na vstup ČR do války na Ukrajině plnou parou?

27. 1. 2023

Kdy nastane omezení svobody slova?

27. 1. 2023

Tajemství prozrazeno. Proč se KLDR vzdává jaderných zbraní?

27. 1. 2023

Čau lidi speciál… Koranteng to schytává i za nahrávání Babišovi

26. 1. 2023

Diváci u debaty na Nově usínali. Mikuláš Minář už chystá na sobotu oslavu

26. 1. 2023

MŽP: Miliony pomohou záchranným stanicím, CITES i farmářům s ochranou stád před vlky

26. 1. 2023

Ministerstvo stavebnictví, tři pokusy. Internet se dnes pase i na Pavlovi

26. 1. 2023
Lubomír Man

Oslepující zášť Lenky Zlámalové

26. 1. 2023

Piráti zlepšují podmínky pro pobyt u nezletilých ve zdravotnických zařízeních

26. 1. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Pátek, 27 ledna, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Čínský růst zahraničního obchodu pokračuje, ale zpomaluje

od admin
12. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Tak už tu zase máme čísla o zahraničním obchodu Číny za měsíc červenec. Přes gigantické rozměry své ekonomiky je Čína vždy první zemí, která má hotové statistiky za uplynulé období. (Foto: VCG)

Proto v době, kdy ještě nejsou známa globální čísla za první pololetí letošního roku, Čína už zná i čísla o své ekonomice za první měsíc druhého pololetí. Věci jsou dost podle očekávání, tedy čínská ekonomika i její zahraniční obchod robustně roste, ale tempo růstu se zmírnilo.

To zpomalení způsobuje řada faktorů, z nichž se většina čekala, neboť dosud šlo o zotavování čínské i světové ekonomiky, zatímco teď už to bude spíše jen celkový růst plně rozběhnuté a vytížené ekonomiky a ten nemůže být tak rychlý jako zotavování. Také ale udeřily rizikové události jako obnovení epidemie na řadě míst, jak ve světě, tak v samotné Číně, ale také katastrofální povodně v jedné z průmyslově nejvýznamnějších oblastí Číny.

Za červenec celkový zahraniční obchod Číny, import i export, meziročně narostl o 23,1 procenta na 508,74 miliardy $, takže za celých sedm měsíců letošního roku oproti loňsku obchod narostl o 35,1 procenta na 3,3 bilionu $, uvádí čínská Generální celní správa (GAC).

To je už 14 měsíců za sebou neustálého růstu čínských importů a exportů od počátku post-epidemického zotavení. Přitom nárůst letošního obchodu nebyl jen oproti prvnímu pololetí loňského, pandemií poznamenaného roku, nýbrž i oproti roku prosperity 2019, kdy čínská i světová ekonomika běžely naplno, proti tomu byl nárůst za prvních 7 letošních měsíců o 22,3 procenta, oznámil v sobotu 7.8 Li Kuiwen z GAC.

Čísla za červenec, ač už poznamenaná zpomalením způsobeným výše uvedenými faktory, jsou sice působivá, leč jsou přeci jen pro svět i pro Čínu trochu zklamáním, protože se čekala čísla o maličko vyšší. Ale rizikové faktory to překazily. Červencový export meziročně narostl o 19,3 procenta, což je sice úctyhodné číslo, ale v červnu byl nárůst 32,2 procenta, a červencový import narostl o 28,1 procenta, ale i to je menší oproti 36,7 nárůstu v červnu.

To zpomalení růstu do velké míry způsobily takové rizikové faktory jako šíření delta varianty viru nebo ty rozsáhlé záplavy, ale nejen to. Promítlo se do toho i vyčíslení těch růstových čísel v čínské měně. Je tu totiž skutečnost, že v poslední době došlo k výraznému nárůstu směnného kurzu čínského yuanu vůči americkému dolaru, a tak zhodnocení čínské měny nominálně snížilo hodnotu objemů zboží.

Rizikovým faktorem s charakterem vyšší moci, který postihl čínský růst, bylo zejména rozšíření vysoce nakažlivé delta varianty COVID-19 ve více než 10 provinciích a regionech. Někde místní správy přistoupily k přísným lockdownům, až takovým, že řada továren dočasně zastavila produkci. O ekonomikách tažených významnou lokomotivou růstu, např. o české ekonomice silně provázané s německou ekonomikou, se říká, že když německá ekonomika dostane rýmu, ulehne naše ekonomika se zápalem plic. Jenže co říci o ekonomice představující lokomotivu růstu celé planety? Zvláště, když ji nepostihla žádná rýmička, nýbrž delta varianta Covidu.

Jen takový faktor jako pokles čínské silniční dopravy o 30% spojený s návratem epidemie citelně srazil světové ceny ropy, ať se tomu OPEC snažil zabránit sebevíc. Proti-epidemická opatření v přístavech zpomalují odbavování lodí, což zase vyvolává lodní fronty před přístavy s následným prudkým vzestupem cen lodní dopravy, který se musí zákonitě promítnout do všech světových cen zboží. Svět má tedy důvody bát se o zdraví toho „Atlase“, na jehož bedrech spočívá náš ekonomický svět – Číny.

Také přívalové lijáky a záplavy ve středo-čínské provincii Henan patřící k hlavním průmyslovým oblastem země, byly velkým problémem. Zastavení produkce zde hrozilo rozvrácením celkových dodavatelských řetězců Číny a následně světa. Odsud také vyráží většina nákladů odjíždějících vlaky do Evropy, které se na pár dní zastavily, a trvat to o chvilku déle, nastaly by nám v Evropě značné potíže.

Jedním z problémů jsou i fluktuace směnných kurzů. Yuan vůči dolaru výrazně narostl, a tak vlastně narostly ceny čínského zboží, a ty kurzy jsou pořád pohyblivé, což znamená obrovskou nejistotu v cenách tlumící světový obchod. Nárůst čínských prodejů je nominálně nižší, protože stejný prodej za dolary znamená nižší prodej za yuany. Všichni se bojí delších obchodů a rozběhu delších projektů spolupráce, když kurzy a tedy ceny, se ze dne na den mění. To se promítá do všeho jak v Číně, tak po celém světě.

Číně se až dosud dařilo hrát globálně roli hlavního náhradníka v globálních dodavatelských řetězcích, který zaskočil za ostatní dodavatele, když měli kvůli epidemii výpadek. S příchodem delta varianty do země, kdy i po světě se objevují vlny delta varianty, hrozí, že by Čína nemusela být tuto roli dále schopna nějakou dobu plnit a i její vnitřní dodavatelský řetězec by mohl postihnout rozvrat.

Číně se dosud dařilo zvládat epidemii excelentně a díky ní fungovala světová ekonomika uspokojivě i v těžkých epidemických časech, tak doufejme, že ji ani delta varianta příliš nezdolá, protože to by pak světová ekonomika zažila něco jako těžký zápal plic z Covidu.

Přes zpomalení čínský obchod v prvních sedmi měsících značně rostl a paradoxně nejvíce obchod s USA, které zkouší vést s Čínou obchodní válku a nutit všechny, aby se od Číny izolovali. S USA ten meziroční nárůst za sedm měsíců byl 28,9 procenta, s EU 23,4 procenta a o 24,6 procenta narostl s největším čínským obchodním partnerem ASEAN.

Vzhledem k rostoucí závislosti USA na čínském trhu napsalo 36 amerických lobbyistických skupin vládě, ať už konečně přestane s těmi nesmyslnými tarify na čínské zboží aj., když na tom více prodělávají USA než Čína. V tom mohutném nárůstu obchodu s USA zvláště ohromně rostly dovozy z USA do Číny. Ty meziročně narostly o 38,8 procenta, zatímco vývozy do USA narostly jen o 25,9 procenta, čímž přispěly 20,2 procenty ke zvětšení obchodního přebytku Číny s USA.

Co se týče produktů, narostly exporty strojů a elektrických zařízení o 25,5 procenta, přičemž nejúchvatnější je nárůst exportu aut o 102,5 procenta. Dovoz ropy, do kterého se promítlo i snížení automobilového provozu kvůli pandemii, poklesl o 5,6 procenta. Kvůli vysokým cenám o 1,5 procenta poklesl dovoz železné rudy a o 15 procent uhlí. Naopak o 24 procent narostl dovoz zemního plynu a o 4,5 procenta dovoz sójových bobů.

Doufejme, že nám COVID-19 nepoloží na lůžko tohoto Atlase globální ekonomiky, na jehož bedrech spočívá ekonomický svět, protože pak by byl zbytek světa na ekonomickém JIP lůžku.

Zdroj: cri.cn

Článek Čínský růst zahraničního obchodu pokračuje, ale zpomaluje se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Větrné turbíny hoří a hroutí se v důsledku neúspěchu v oblasti zelené energie

před 8 hodinami
AC24

Nový raketový útok na Ukrajinu, Rusko tvrdí, že poslané tanky „shoří“

před 9 hodinami
AC24

Trudeau označen za tyrana, když ho obklopili rozzlobení protestující

před 10 hodinami
AC24

Ukrajina nyní požaduje stíhačky F-16 několik hodin po zajištění tanků

před 12 hodinami
AC24

Dánsko plánuje povinnou vojenskou službu pro ženy, NATO prohlubuje podporu Ukrajiny

před 12 hodinami
AC24

„Nejdřív přijdou tanky, pak atomovky“, Trump vyzval k ukončení války na Ukrajině

před 13 hodinami
AC24

Markéta Šichtařová: Penze budou ve ztrátě

před 16 hodinami
AC24

Kreml: Západní dodávky tanků „přímo zasahují“ do konfliktu na Ukrajině

před 18 hodinami
AC24

Jak se ve skutečnosti těží kobalt pro elektromobily a chytré telefony?

před 18 hodinami
AC24

Podvodný web hlásí úmrtí prezidentského kandidáta Pavla. Je to dezinformace

před 19 hodinami

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více