PROTIPROUD Sean Adl-Tabatabai
Vláda Spojeného království oznámila, že plánuje poskytnout peněžní pobídky příbuzným starších občanů, pokud se jejich "staří" se rozhodnou pro eutanazii – tedy "dobrovolnou" sebevraždu.
Podle šílené zprávy deníku The Telegraph by „nevyléčitelně nemocní důchodci mohli na základě legislativy o asistované smrti předčasně ukončit svůj život, aby svým blízkým ušetřili šestimístné částky na daních, což jsou jednoduché počty“.
Západ náš vzor, Británie zvlášť!
Podle současných daňových zákonů jsou důchody „vypláceny bez daně z příjmu, pokud osoba zemře před dosažením věku 75 let“.
Jak píše Rob White na serveru Infowars.com: „Jakmile bude asistované umírání legální, může to mnohé, kteří se přiblíží tomuto věku, postavit před mučivou volbu mezi pokračováním života a ušetřením statisíců liber své rodině.“
Andrew Tully, odborník na důchody konstatoval, že taková změna zákona dává prostor pro úplně nové úvahy v situaci, která pro mnoho lidí představuje "dožívání na okraji útesu".
Jinak řečeno člověk, kterému je řekněme pětašedesát a je nemocný, by se mohl rozhodnout (nebo by byl donucen se rozhodnout), že podání smrtící injekce by mohlo být výhodné pro jeho rodinu, neboť by v důsledku jeho "asistované sebevraždy" zdědila velkou částku peněz.
Je to proto, že pokud člověk zemře po 75. roce věku, a je příjemcem státních důchodů, musí doplatit daň z příjmu (i po smrti, tj. z dědictví), která může činit až 45 % do té doby vypláceného důchodu.
Deník Telegraph uvedl modelový případ: „Například pokud někdo zemřel ve věku 75 let s postupně vypláceným důchodem ve výši 500 000 liber, osoba, která po zemřelém dědí, musí zaplatit daň z příjmu ve výši 225 000 liber. Pokud by však zesnulý zemřel kdykoli před svými 75. narozeninami, tato daň by se snížila na nulu.“
Andrew Tully ze společnosti Nucleus Financial říká, že jde o „další úvahu“ pro lidi na sklonku života: „Existuje věková hranice pro vyplácení důchodů, kdy se s úmrtím před 75. rokem věku zachází z daňového hlediska velkoryseji než s úmrtím ve věku 75 let nebo později, což má významný finanční dopad.
Když je někdo vážně nemocný, zvažování daní a toho, co po něm zůstane, již zvyšuje stres, zejména pokud jde o komplikovanou rodinnou situaci. Lidé na sklonku života by nemuseli mít obavy, jak se postarat o ty, které po sobě zanechají.“
Zastavíme ty zplozence pekel?
Mike Ambery ze společnosti Standard Life řekl deníku The Telegraph: „Zatím není zcela jasné, jak bude nová legislativa o asistovaném umírání fungovat v praxi. Je ale nezbytné vytvořit systém, v němž finanční úvahy nebudou hlavním klíčem k rozhodování. V budoucnu bude muset být asistovaná sebevražda důležitým faktorem při právním posuzování celé řady finančních okolností – včetně jednorázových úmrtních dávek a plánování dědictví.“
Celá hrozivá pointa spočívá v tom, že ve Spojeném království byl v těchto dnech přijat nový zákon umožňující eutanazii. Opět se tak ukázala fraškovitá povaha „volby“ a „autonomie“, kterou nabízejí ďábelské systémy asistované sebevraždy.
Stárnoucí lidé budou nyní nuceni učinit mnoho a mnoho rozhodnutí, před kterými nikdy v dějinách nestáli. Budou vystaveni tlaku, vnitřnímu i vnějšímu, který byl dosud nemyslitelný. Možnost či nutnost podstoupit asistovanou sebevraždu se bude vznášet nad každým jejich rozhodnutím.
Tomu lze zabránit pouze tím, že asistovaná sebevražda a eutanazie budou nezákonné.
Britská poslankyně Kim Leadbetterová to říká zcela jasně: „Pocit, že jsem na obtíž“ je čstým důvodem pro asistovanou sebevraždu. Nyní budou senioři k této „možnosti“ doslova nuceni.
Holt – pokrok nezastavíš! Fiala s Jurečkou a spol. se tím jistě brzy dají inspirovat. Vždyť přece Velká Británie je jejich vzor! Anebo ty pekelníky zastavíme?