• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Foreignaffairs: Si Ťin-pching říká, že připravuje Čínu na válku.

31. 3. 2023

India: Zrážka vlakov si vyžiadala najmenej 288 mŕtvych a 850 zranených.

3. 6. 2023

Výbuch Nord Stream: Stopy mohou vést i do Braniborska

3. 6. 2023

Erdogan s čerstvým mandátem: „Dušení“ USA? Sbližování s BRICS? Hovoří bývalý diplomat a poslanec

3. 6. 2023

Von der Leyenová nabádá Bulharsko k podvodu

3. 6. 2023

Mytománie exeuroposlance Roučka aneb Po sudetsku do pekel

3. 6. 2023

Kubánský prezident: Je čas ukončit hegemonii amerického dolaru

3. 6. 2023

USA včera potupně přiznaly, že jim chybí už 18 tisíc leteckých techniků, a bude hůř! Politici chudí duchem se shromáždili v Bratislavě a litovali, že boj Rusku nevyhlásili už v roce 2008! Kdo nezná vlastní historii, je odsouzen k záhubě!

3. 6. 2023

Nulandová: Útok začne v době summitu NATO v Litvě. Ofenziva by se měla také shodovat s časem největšího leteckého cvičení Air Defender. USA se přiznaly, že řídí ofenzivu Kyjeva. Začne Drang nach Osten č. 2 opět 22. června jako tenkrát?

3. 6. 2023

http://www.informationclearinghouse.info/57585.htm

3. 6. 2023

Pan VK komentuje aktuální události na SV (03.06.2023)

3. 6. 2023

„Progresívna“ budúcnosť sa už mení na súčasnosť!

3. 6. 2023

Bidenův tah s F-16 je letem fantazie, který znamená zoufalství

3. 6. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Sobota, 3 června, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství Slobodný vysielac

Foreignaffairs: Si Ťin-pching říká, že připravuje Čínu na válku.

od admin
31. 3. 2023
v Slobodný vysielac

Slobodný vysielač Boris Koróni

John Pomfret a Matt Pottinger29. března 2023

Čínský vůdce Si Ťin-pching říká, že se připravuje na válku. Na výročním zasedání čínského parlamentu a jeho nejvyššího politického poradního orgánu v březnu Si protkal téma válečné připravenosti čtyřmi samostatnými projevy a v jednom případě řekl svým generálům, aby se „odvážili bojovat“. Jeho vláda také oznámila zvýšení čínského obranného rozpočtu o 7,2 %, který se za posledních deset let zdvojnásobil, a také plány na snížení závislosti země na dovozu obilí ze zahraničí. A v posledních měsících Peking představil nové zákony o vojenské připravenosti, nové protiletecké kryty ve městech za průlivem od Tchaj-wanu a nové úřady „národní obranné mobilizace“ po celé zemi.

Je příliš brzy na to, abychom mohli s jistotou říci, co tento vývoj znamená. Konflikt není jistý ani bezprostředně hrozící. V Pekingu se však změnilo něco, co si tvůrci politik a podnikatelé na celém světě nemohou dovolit ignorovat. Pokud Si říká, že se připravuje na válku, bylo by hloupé ho nebrat za slovo.

PLAČÍCÍ DUCHOVÉ, TŘESOUCÍ SE NEPŘÁTELÉ

První známka toho, že letošní zasedání Všečínského shromáždění lidových zástupců a Čínské lidové politické poradní konference – známá jako „dvojzasedání“, protože oba orgány zasedají současně – možná nebudou jako obvykle, přišla 1. března, kdy nejvyšší teoretický časopis Komunistické strany Číny (KS Číny) zveřejnil esej s názvem „Pod vedením Si Ťin-pchingovy myšlenky o posilování armády budeme postupovat vítězně“. Esej vyšla pod názvem „Jun Zheng“ – což je homonymum pro „vojenskou vládu“, které pravděpodobně odkazuje na nejvyšší čínský vojenský orgán, Ústřední vojenskou komisi – a tvrdila, že „modernizace národní obrany a armády musí být urychlena“. Vyzval také k zintenzivnění vojensko-civilní fúze, což je Siova politika vyžadující, aby soukromé společnosti a civilní instituce sloužily čínskému úsilí o modernizaci armády. V návaznosti na projev, který Si pronesl k čínským vojenským představitelům v říjnu 2022, se v něm lehce zastřeně dotkl Spojených států:

    „Tváří v tvář válkám, které nám mohou být vnuceny, musíme s nepřáteli mluvit jazykem, kterému rozumí, a vítězstvím si vydobýt mír a respekt. V nové době lidová armáda trvá na použití síly k zastavení bojů. . . . Naše armáda je známá tím, že umí dobře bojovat a má silného bojového ducha. S prosíkem a puškami porazila kuomintangskou armádu vybavenou americkou technikou. Na korejském bojišti porazila po zuby ozbrojeného nepřítele číslo jedna a předvedla mohutná a majestátní bitevní dramata, která šokovala svět a způsobila pláč duchů a bohů.“

Ještě před vydáním eseje se objevily náznaky, že by čínští představitelé mohli plánovat možný konflikt. V prosinci Peking vyhlásil nový zákon, který by umožnil Lidové osvobozenecké armádě (PLA) snadněji aktivovat své záložní síly a institucionalizovat systém doplňování bojových jednotek v případě války. Jak poznamenali analytici Lyle Goldstein a Nathan Waechter, tato opatření naznačují, že Si si možná vzal ponaučení ohledně vojenské mobilizace z neúspěchů ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině.

Zákon upravující vojenské záložníky není jedinou právní změnou, která naznačuje přípravy Pekingu. V únoru přijal nejvyšší poradní orgán Všečínského shromáždění lidových zástupců rozhodnutí o úpravě aplikace některých ustanovení [čínského] trestního práva procesního na armádu v době války, které podle státního deníku People’s Daily dává Ústřední vojenské komisi pravomoc upravovat právní ustanovení, včetně „jurisdikce, obhajoby a zastupování, povinných opatření, podání případů, vyšetřování, stíhání, soudního řízení a výkonu trestů“. Ačkoli nelze předvídat, jak bude rozhodnutí použito, mohlo by se stát zbraní zaměřenou proti osobám, které se staví proti převzetí Tchaj-wanu. PLA by jej také mohla využít k uplatnění právní jurisdikce nad potenciálně okupovaným územím, jako je Tchaj-wan. Nebo by jej Peking mohl použít k tomu, aby donutil čínské občany podporovat jeho rozhodnutí v době války.

Od prosince čínská vláda také otevřela řadu úřadů národní obranné mobilizace – náborových středisek – po celé zemi, mimo jiné v Pekingu, Fujianu, Hubei, Hunanu, Vnitřním Mongolsku, Shandongu, Šanghaji, Sichuanu, Tibetu a Wuhanu. Podle čínských státních médií zároveň města v provincii Fujian, ležící na druhé straně úžiny od Tchaj-wanu, začala budovat nebo modernizovat protiletecké kryty a nejméně jednu „válečnou pohotovostní nemocnici“. V březnu začaly Fujian a několik měst v provincii bránit zahraničním IP adresám v přístupu na vládní webové stránky, pravděpodobně proto, aby ztížily sledování čínských příprav na válku.

SIŮV VNITŘNÍ VLÁDCE

Pokud tento vývoj naznačuje změnu v myšlení Pekingu, pak jednání na dvou zasedáních na začátku března ji jen potvrdila. Mezi návrhy, které projednávala Čínská lidová politická poradní konference – poradní orgán -, byl plán na vytvoření černé listiny aktivistů a politických vůdců podporujících nezávislost Tchaj-wanu. Plán, který předložil populární ultranacionalistický blogger Čou Siao-pching, by umožňoval zavraždit osoby uvedené na černé listině – včetně viceprezidenta Tchaj-wanu Williama Lai Ching-te – pokud se nezmění. Čou později řekl hongkongským novinám Ming Pao, že jeho návrh byl konferencí přijat a „předán příslušným orgánům k posouzení a zvážení“. Návrhy, jako je Zhouův, nepřicházejí náhodou. V roce 2014 Si pochválil Čoua za „pozitivní energii“ jeho jeremiád proti Tchaj-wanu a Spojeným státům.

Na dvou zasedáních také odstupující premiér Li Kche-čchiang oznámil vojenský rozpočet na rok 2023 ve výši 1,55 bilionu jüanů (zhruba 224,8 miliardy dolarů), což je o 7,2 % více než loni. Také Li vyzval ke zvýšeným „přípravám na válku“. Západní experti se dlouhodobě domnívají, že Čína své výdaje na obranu podhodnocuje. Například v roce 2021 Peking tvrdil, že na obranu vydal 209 miliard dolarů, ale Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru uvedl skutečnou částku 293,4 miliardy dolarů. Dokonce i oficiální čínský údaj převyšuje vojenské výdaje všech tichomořských smluvních spojenců Spojených států dohromady (Austrálie, Japonska, Filipín, Jižní Koreje a Thajska) a je jisté, že Čína vydává podstatně více, než uvádí.

Nejvýmluvnější momenty dvou zasedání se však možná nepřekvapivě týkaly samotného Si. Čínský vůdce přednesl celkem čtyři projevy – jeden k delegátům Čínské lidové politické poradní konference, dva k Národnímu lidovému kongresu a jeden k vojenským a polovojenským představitelům. V nich popsal neutěšenou geopolitickou situaci, označil Spojené státy za protivníka Číny, nabádal soukromé podniky, aby sloužily čínským vojenským a strategickým cílům, a zopakoval, že sjednocení Tchaj-wanu a pevniny považuje za zásadní pro úspěch své podpisové politiky, jejímž cílem je dosáhnout „velkého omlazení čínského etnika“.

Ve svém prvním projevu 6. března se zdálo, že Si opásal čínskou průmyslovou základnu pro boj a konflikt. „V nadcházejícím období se rizika a výzvy, kterým budeme čelit, budou jen zvyšovat a budou stále závažnější,“ varoval. „Pouze když budou všichni lidé myslet na jednom místě, tvrdě pracovat na jednom místě, pomáhat si na jedné lodi, sjednotit se jako jeden, odvážit se bojovat a být dobří v boji, mohou nadále získávat nová a větší vítězství.“ Aby pomohl ČKS dosáhnout těchto „větších vítězství“, slíbil, že bude „správně vést“ soukromé podniky, aby investovaly do projektů, které stát označil za prioritní.

Si ve svém projevu také přímo zaútočil na Spojené státy, čímž porušil svou praxi, kdy Washington nejmenoval protivníkem, s výjimkou historických souvislostí. Spojené státy a jejich spojence označil za hlavní příčiny současných problémů Číny. „Západní země v čele se Spojenými státy proti nám provádějí zadržování ze všech stran, obkličování a potlačování, což přineslo bezprecedentní vážné problémy pro rozvoj naší země,“ řekl. Zatímco administrativa amerického prezidenta Joea Bidena klade důraz na „ochranná zábradlí“ a další prostředky zpomalující zhoršování americko-čínských vztahů, Peking se zjevně připravuje na novou, konfrontačnější éru.

Dne 5. března Si pronesl druhý projev, v němž představil vizi čínské soběstačnosti, která šla podstatně dál než všechny jeho předchozí diskuse na toto téma, a uvedl, že čínský pochod k modernizaci je podmíněn přerušením technologické závislosti na zahraničních ekonomikách – tedy na Spojených státech a dalších průmyslových demokraciích. Si také řekl, že chce, aby Čína přestala být závislá na dovozu obilí a průmyslového zboží. „V případě, že budeme mít obojího nedostatek, mezinárodní trh nás neochrání,“ prohlásil Si. Odstupující premiér Li ve stejný den ve své výroční vládní „pracovní zprávě“ zdůraznil stejný bod a uvedl, že Peking musí „neúnavně držet misky s rýží více než 1,4 miliardy Číňanů pevně ve vlastních rukou“. Čína je v současné době závislá na dovozu více než třetiny své čisté spotřeby potravin.

Ve svém třetím projevu 8. března k představitelům PLA a Lidové ozbrojené policie Si prohlásil, že Čína musí zaměřit své inovační úsilí na posílení národní obrany a vytvořit síť národních záložních sil, které by bylo možné využít v době války. Si také vyzval ke kampani „Výchova k národní obraně“, která by sjednotila společnost za PLA, a jako inspiraci uvedl Hnutí dvojí podpory, kampaň komunistů z roku 1943, jejímž cílem bylo militarizovat společnost v jejich základní oblasti Yan’an.

Ve svém čtvrtém projevu (a prvním jako prezident ve třetím funkčním období) 13. března Si oznámil, že „podstatou“ jeho velké omlazovací kampaně je „sjednocení vlasti“. Ačkoli naznačil souvislost mezi pohlcením Tchaj-wanu a svou tolik opěvovanou kampaní, jejímž cílem je v podstatě učinit Čínu opět velkou, málokdy, pokud vůbec, tak učinil s takovou jasností

BRÁT SI VÁŽNĚ

Po deseti letech Siovy vlády je jasné, že je důležité brát ho vážně – což bohužel mnoho amerických analytiků nedělá. Když Xi zahájil sérii agresivních kampaní proti korupci, soukromému podnikání, finančním institucím a sektoru nemovitostí a technologií, mnozí analytici předpovídali, že tyto kampaně budou mít krátké trvání. Vydržely však. Totéž platilo o Siově drakonické politice „nulového COVID“ po dobu tří let – dokud nebyl koncem roku 2022 nezvykle nucen změnit kurz.

Si nyní zintenzivňuje desetiletou kampaň, jejímž cílem je zlomit klíčové ekonomické a technologické závislosti na demokratickém světě vedeném USA. Činí tak v očekávání nové fáze ideologického a geostrategického „boje“, jak sám říká. Jeho sdělení o přípravě války a ztotožnění národního omlazení se sjednocením značí novou fázi jeho politické válečné kampaně s cílem zastrašit Tchaj-wan. Je zjevně ochoten použít sílu k ovládnutí ostrova. Nejasné však zůstává, zda si myslí, že tak může učinit, aniž by riskoval nekontrolovanou eskalaci se Spojenými státy.

 

Zdroj: https://www.foreignaffairs.com/united-states/xi-jinping-says-he-preparing-china-war

The post Foreignaffairs: Si Ťin-pching říká, že připravuje Čínu na válku. appeared first on Slobodný vysielač.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

Slobodný vysielac

India: Zrážka vlakov si vyžiadala najmenej 288 mŕtvych a 850 zranených.

před 11 minutami
Slobodný vysielac

Progresívci robia špinavý politický lynč, bráni Fórum života pridelenie dotácií.

před 11 hodinami
Slobodný vysielac

V Polsku otevřeli vyšetřováním „ruského vlivu“ Pandořinu schránku.

před 1 dnem
Slobodný vysielac

Americký Senát kývl na pozastavení dluhového stropu. Biden mluví o velkém vítězství.

před 1 dnem
Slobodný vysielac

Co nám o F35 nikdo neřekne a co ovšem zjistila americká GAO, obdoba našeho NKU.

před 1 dnem
Slobodný vysielac

Sachs: Vojnu na Ukrajine vyprovokovala Amerika, mier sa nedá dosiahnuť zbraňami!

před 1 dnem
Slobodný vysielac

Bývalá asistentka Bidena utiekla do Ruska. Vraj sa tam cíti veľmi dobre.

před 2 dny
Slobodný vysielac

Chmelár: Títo ľudia sa vlastne sťažujú Bruselu na to, že tu môže vyhrať v demokratických voľbách niekto iný ako oni.

před 2 dny
Slobodný vysielac

Vychovávat děti v Americe znamená žít ve strachu, že budou zastřeleni.

před 2 dny
Slobodný vysielac

Ministerstvo, NBÚ a Naď reagujú na šokujúcu tlačovku opozície.

před 2 dny

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více