• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Jak Čína pracuje na otvírání svého trhu světu

14. 8. 2021

Obce nebudú povinné zmeniť neprípustný názov ulice, plénum odmietlo novelu

1. 2. 2023

Putin udělá tytyty a Biden okamžitě couvá USA nepošle F-16 na Ukrajinu

1. 2. 2023

O krok blíž k cenzuře: Na Slovensku se musíte nahlásit na úřad. Když vás živí internet

1. 2. 2023

Ruskí vojaci zvyšujú tlak. Postupujú vo viacerých smeroch. „Muzikanti“ zvádzajú urputné boje

1. 2. 2023

ČEZ Prodej: Domácnosti i nadále šetří. Počet samoodečtů vystoupal v lednu téměř na pětinásobek

1. 2. 2023

Válka na Ukrajině – Régis le Sommier je zpět z fronty: “To, co jsem viděl, mě vyděsilo”

1. 2. 2023

HRABKO: Jeden cirkus sa možno skončil, ale druhý v parlamente ostáva

1. 2. 2023

Staněk (ODS): Nové emisní normy Euro 7 je třeba odmítnout

1. 2. 2023

Stoltenberg uviedol, čo predstavuje veľkú hrozbu pre Áziu a Európu

1. 2. 2023

„Dal jsem mu výzvu. Ale on se bojí.“ Okamura si to chce rozdat s Fialou veřejně

1. 2. 2023

Zdeněk Koudelka: Politizace armády a militarizace politiky

1. 2. 2023

Nové informácie v prípade havárie vrtuľníka, pri ktorej zahynul aj ukrajinský minister vnútra

1. 2. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Středa, 1 února, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Jak Čína pracuje na otvírání svého trhu světu

od admin
14. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Jedním z hlavních ekonomických cílů Číny v poslední době je otvírat svůj trh světu. Už teď je Čína asi největším lákadlem zahraničního kapitálu na planetě, kdy tento trend se zrychluje, píše se v článku. (Foto: Flickr)

Čína je přitom odhodlána jednak zvyšovat standarty fungování vlastních trhů, aby se zde žádný tržní aktér nemusel obávat, že narazí na neférovou konkurenci, zbytečné administrativní zábrany či dokonce šikanu. Z pevninské Číny je už teď velké lákadlo, ale nejúžasnějším lákadlem je asi zvláštní administrativní oblast Hongkong.

Do Hongkongu proudí kapitál z celého světa a zvláště ten, který si z něj chce udělat předmostí přístupu na trh Číny i jiných zemí oblasti, zejména Jihovýchodní Asie. Je to dost možná pro pevninskou Čínu takový vzor, jak by se měla transformovat, aby se z celé Číny stal takový ráj podnikatelů světa jako z tohoto ostrovního území. A Čína na tom pracuje. A když Čína pracuje na transformacích svého tržního systému a veřejné správy, pod jejíž jurisdikcí by takový trh měl fungovat, postupuje tak trochu jako vývojáři v technických oborech, když vyvíjí nový stroj nebo nový software. Ti také vytváří nejdříve prototypy technických či softwarových řešení. Ty pak podrobují zkušebním testům a později zkušebnímu provozu, aby je postupně vylaďovali, než dojde k rozhodnutí o hromadné výrobě nebo o hromadném nasazení.

Čína proto provozuje řadu zvláštních ekonomických zón fungujících jako prototypy nových tržních a administrativních pořádků, kde dost často fungují i firmy v různých podnikatelských parcích, které se také věnují vývoji nových technologií či nových business modelů. Nejznámější a největší z takových oblastí je Oblast velkého zálivu, do které patří sám Hongkong a Macao spolu ovšem s celou přilehlou pevninskou oblastí Číny, kde kvete především digitální průmysl a technologický vývoj. Asi neméně známou oblastí, která proslula jako hlavní finanční centrum Číny a místo, kde se vyvíjí nové business modely pro finančnictví je Šanghaj, kde teď vzniká zvláštní finanční zóna Pudong.

A teď vzniká nové středisko pro vývoj tržních a veřejnosprávních modelů soustřeďující se zejména na rozvoj nových typů přeshraničního obchodu a fungující jako zóna mezinárodního volného obchodu – takový rozsáhlý „duty-free obchod“ – je jižní ostrov Hainan s naprosto rovným tržním přístupem pro zahraniční podniky jako pro ty čínské. Má tu být zóna naprosto volného obchodu a podnikání, už od počátku plně komplexně vyvinutá, s profesionálními službami, s dopravou a financemi i s úzkým propojením na pevninskou Čínu a budující stejná propojení i s okolím, zejména se zeměmi ASEAN. Řada zde vyvíjených řešení se pak má promítat do postupně stále více otvíraného trhu celé pevninské Číny.

Čína jako člen Světové tržní organizace (WTO) musí splňovat určité závazky otevřenosti trhů. Na tomto ostrově však 120 ze 160 sub-sektorů služeb, jejichž otevřenost je stanovena WTO, bude daleko otevřenějších, než jak stanovují tyto požadavky.

Tato zvláštní zóna nebude jistě sloužit jen tomu, aby se stala novým Hongkongem fungujícím jako předmostí na trh pevninské Číny a zemí ASEAN a vývojová laboratoř pro nová řešení postupně nasazovaná i na trzích a ve veřejné správě pevninské Číny, ale i jako jakýsi příslib světovému kapitálu, že tak nějak podobně to postupně začne v Číně všude a že tedy stojí zato sem plánovat vstupy na trh a investice.

Těžiště zdejší činnosti by mělo spočívat v sektorech obchodu a služeb včetně takových, jako je práce s daty, ale i některých pokročilých technologií a výchovy špičkových talentů.

Postupné otvírání čínské ekonomiky probíhá už přes 40 let a nikdy neztratilo na tempu, spíše zrychluje. Dokonce i za takových podmínek jako světová pandemie spíše zrychlovalo a právě teď, kdy pandemie ještě neodezněla, se do tempa dostávají celé série nových opatření k otvírání ekonomiky.

Během otvírání ekonomiky v posledních letech, kdy se nová řešení vyvíjela především v různých zónách volného obchodu na čínském mořském pobřeží i na menších ostrovech, se z toho rodil směrný plán na takovouto větší a komplexnější zónu, jakou se má stát Hainan.

Zřejmě dochází k určitému přechodu od zkušebních zón volného obchodu v menších měřítcích na mohutné projekty celých „nových Hongkongů“, protože v souběhu s Hainanem se rozbíhá i svobodná ekonomická zóna značného rozsahu pro finančnictví šanghajský Pudong.

Pudong je zvláště pozoruhodný. Zkušební zóny pro technické parky, kde rostou startupy nových technologií a kde funguje volný obchod, jsou už zavedeny delší dobu. Jenže pokud jde o finanční sektor, k tomu se Čína chová vždy s maximální opatrností. Jak co se týče pouštění zahraničních finančních společností na svůj trh, tak i co se týče domácího finančního sektoru, aby některé banky nenabyly nepatřičnou tržní moc, v níž by se svobodný trh, jaký si Čína hýčká, mohl začít zvrhávat na korporativismus pod vládou monopolistů.

Teď se však má v Pudongu rozběhnout pilotní program s takovou inovativní platformou mezinárodních investic a finančnictví, jako je Nasdaq a fungovat k posilování role yuanu v mezinárodním obchodu a financích. Takové prostředí má na čínský trh nalákat nejen odvážné obchodní a investiční dobrodruhy, nýbrž se očekává, že se sem pohrnou i nadnárodní mamuti včetně finančních a investičních.

Už teď je ovšem investiční přitažlivost Číny kvůli dobrým podnikatelským příležitostem, kvalitnímu tržnímu prostředí a značné stabilitě a odolnosti čínské ekonomiky jako celku značná. Ukázalo se to i na nedávno skončeném Mezinárodním summitu Qingdao o čínském trhu, jehož se zúčastnilo 390 společností ze seznamu Fortune 500. Během dvou dnů jeho trvání bylo podepsáno 96 velkých projektů zahraničních investic o celkové investiční hodnotě 11,85 miliardy dolarů.

Přímé zahraniční investice do pevninské Číny za letošní první pololetí meziročně vyjádřeno v yuanech stouply o 28,7 procenta a vyjádřeno v dolarech, kvůli rostoucímu kurzu yuanu a klesajícímu kurzu dolaru, o 33,9 procenta. Tempo hospodářského růstu bylo za první pololetí nejvyšší skoro za deset let, ať už se vyjádří ve stoupajících yuanech nebo klesajících dolarech.

Čínský úplný průmyslový řetězec a dobré a zároveň zlepšující se tržní prostředí z ní dělají asi největší lákadlo pro světový kapitál. Málokdo má už dnes obavy, že Čína ve svém růstu spadne do pasti středních příjmů jako na hranici svého růstu. Její přechod od extenzivního rozvoje vyznačujícího se vyšším rozsahem industrializace na intenzivní vysoce kvalitní rozvoj tažený nárůstem produktivity výrobních faktorů je příslibem jejího trvalého růstu. Ráda by přitom lákala zejména investory do sektorů špičkových technologií.

Článek Jak Čína pracuje na otvírání svého trhu světu se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Zdeněk Koudelka: Politizace armády a militarizace politiky

před 4 hodinami
AC24

Známý český ekonom uvedl, co způsobuje dramatické zdražování potravin

před 4 hodinami
AC24

USA obvinily Rusko z porušení poslední zbývající smlouvy o jaderných zbraních

před 5 hodinami
AC24

Vláda změnila způsob voleb, budou jen jeden den

před 6 hodinami
AC24

Bill Gates se v novém rozhovoru vyjadřuje ke spojení s Jeffreym Epsteinem

před 9 hodinami
AC24

Jan Hnízdil: Vrtěti Pavlem

před 10 hodinami
AC24

Vysoce kvalitní charakter růstu letos Číně zajistí solidní rozvoj

před 21 hodinami
AC24

Francie je „otevřená“ vyslání stíhaček na Ukrajinu, zatímco Velká Británie říká, že to není praktické

před 22 hodinami
AC24

Šéf libanonské centrální banky oznámil, že 1. února devalvuje měnu o 90 %

před 1 dnem
AC24

Švýcarsko zvažuje přerušení staleté politiky neutrality

před 1 dnem

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více