• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Moralo-kracie versus pragmatismus v byznysu EU-Čína

10. 8. 2021

Čo pre Ukrajinu znamená posunutie červených línií zo strany Západu

9. 2. 2023

Brož (ANO): Vrátí se přízraky starých dob a tunelování Motolské skládky?

9. 2. 2023
Ukrajina

Slovanská tragédie

9. 2. 2023

Lež, že nás někdo napadne. Rajchl vytáhl to nejhorší

9. 2. 2023

Takáč odhalil ako funguje projekt „Demagog“: Toto má byť objektivita?

9. 2. 2023

Korwin o Slezsku: Podporuji širokou autonomii, ale ne separatismus

9. 2. 2023

Uhrík zaskočil Hegera dôležitými otázkami: „Stratil nervy…“

9. 2. 2023

Zdechovský (KDU-ČSL): Politika byla vždy součástí sportu

9. 2. 2023

Rozvoral (SPD): Fialova vláda a ministr zdravotnictví Válek nesou odpovědnost za nedostatek léků

9. 2. 2023

Jak to bylo s nezávislostí Panamy

9. 2. 2023

RNDR. JAN SEDLÁČEK: KAMPANĚ ZALOŽENÉ NA STRACHU: JEDNOU VADÍ, PODRUHÉ NE

9. 2. 2023

Vymalováno, uklizeno, koberce. Piráti měli odejít, ale takhle to dopadlo

9. 2. 2023
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Čtvrtek, 9 února, 2023
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Moralo-kracie versus pragmatismus v byznysu EU-Čína

od admin
10. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Uvnitř EU momentálně probíhá jakýsi podivný boj mezi tím, čemu se v ní už začíná říkat moralo-kracie, s pragmatismem, nebo bychom snad mohli i říci se zdravým selským rozumem, která se projevuje ve spoustě aspektů její vnitřní, zahraniční a hospodářské politiky a začíná v ní vyvolávat nemalé množství vnitřních rozporů, až slovinský premiér při příležitosti přebírání rotujícího předsednictví Unie varoval před jejím rozpadem. (Foto: Flickr)

Moralo-kraté, kteří mají značný vliv zejména v Evropském parlamentu, ale nejen tam, se totiž snaží na základě svých „vyšších hodnot“ vnutit zemím, jako třeba Maďarsko povinnost umožnit hlásání ideologie LGBTQ a prezentování alternativně sexuálních intimních materiálů mezi dětmi, kvůli čemuž se zcela zbytečně vyhrocují vnitřní rozpory.

Úplně stejný rozkol protlačovaný zhruba stejnými silami „nové vyšší“ morálky probíhá i okolo záležitostí, jako je business s Čínou a Ruskem, které se moralo-kraté také snaží ideologizovat. A každý „pokrokový a ušlechtilý moralo-krat“, který věří na nutnost LGBTQ propagandy mezi dětmi, věří i v otravu Navalného Novičokem a v holocaust Ujgurů v ujgurské autonomní oblasti Xinjiang, v důsledku čehož se zemím a podnikům, které dělají vynikající obchody s Ruskem a Čínou a neberou vážně báchorky moralo-kratů stejně věrohodné jako scénáře hollywoodských filmů, musí zakázat jejich dobrá spolupráce s Ruskem a Čínou, i když je hlavním tahounem zotavení EU po pandemii a zdrojem výhledů na hospodářský růst.

V důsledku toho ty samé ideologické síly moralo-kratů v Europarlamentu blokují čínsko-evropskou Komplexní smlouvu o investicích (CAI), kterou chce prakticky celý evropský business a všechny pragmatické vlády členských států, zatímco její blokování potěší hlavně jestřábí složku mocenských kruhů USA, aniž by z nich vznikl jakýkoliv hmatatelný prospěch. A to nejen prospěch pro EU, ale i třeba lid Xinjiangu, který údajně chrání tím, že ho svými sankcemi zbavují zdrojů obživy.

Konflikt, jaký tím moralo-kraté uvnitř EU vyvolávají, je krásně ilustrován na pondělním summitu mezi čínským prezidentem Xi Jinpingem a hlavami vůdčích mocností EU, tj. Německa a Francie, které vyjádřily CAI rozhodnou podporu stejně jako chtějí spolupráci mezi oběma stranami ještě rozšiřovat.

V neděli též proběhlo zasedání Kulatého stolu pro průmysl (ERT), snad nejvýznamnějšího seskupení business lobby v EU, jehož členy jsou giganti evropského průmyslu jako BMW, Royal Dutch Shell a TotalEnergies a vůbec subjekty, které pro Evropany nějaké vyčíslitelné hodnoty vytváří, kdy ty hodnoty vytvářené různými těmi „hodnotovými aliancemi“, co stojí za moralo-kracií, zas tak snadno měřitelné nejsou. Ač v řadách tohoto seskupení jsou i takoví, pro které jsou čínské podniky nesnadným konkurentem, tak ERT na vůdce EU naléhá, aby se od Číny neodvraceli. Z jejich zasedání vzešla zpráva nazvaná „Umožnit otevřené strategické autonomii fungovat,“ která se staví ke vztahům s Čínou velice pozitivně a naléhá na ratifikaci dohody CAI. Kdy zajímavý je i sám název zprávy, neboť ta „autonomie“ je zjevným poukazem na požadavek, aby EU jednala ve vlastním ekonomickém zájmu a neobětovala se mocenským hrám někoho ze zámoří.

„Ekonomické vztahy EU-Čína jsou pro evropský průmysl, její pracovní místa a ekonomický růst kriticky důležité,“ praví se ve zprávě.

Ale ty vztahy, ač mezi oběma stranami neexistuje žádný skutečný problém, jsou teď narušeny v důsledku útoků moralo-kratů, kteří by svému „svatému“ boji za lid Xinjiangu byli ochotni obětovat nejen blahobyt lidí ze Xinjiangu, ale i lidí v EU. Takže v květnu došlo k vykolejení ratifikačního procesu sedm let tvrdě dojednávané CAI. Z toho má jistě radost americký prezident Joe Biden, který se snaží EU sešikovat proti Číně, ale těžko nějaký pragmaticky myslící Evropan.

Stejně, jak tu uvádíme, to vidí i místopředseda Expertní komise Čínské asociace mezinárodního obchodu Li Yong, který tvrdí, že ty pozitivní hlasy z EU ukazují, že mnozí evropští vůdci vědí, že nejsou s USA na stejné lodi a že jsou třetím pólem světa, takže EU musí přijít s vlastní politikou, která vyhovuje jejím vlastním zájmům a jejímu růstu.

Bude-li proces ratifikace CAI nadále zastaven, tak to podle Liho bude působit dojmem, že „EU nemá vlastní strategii přijímání rozhodnutí a je pod americkým vlivem.“

Také poukázal, že podíváme-li se na to do hloubky, tak USA nemůže EU nabídnout tak významné ekonomické příležitosti, které by mohly nahradit ty, které poskytuje Čína.

CAI nabízí podnikům v EU ohromné příležitosti na velikém a extrémně rychle rostoucím čínském trhu zrovna tak jako možnosti nalákat k sobě investice, které v EU během pandemie prudce poklesly s veškerými důsledky pro příští prosperitu a zaměstnanost. Ale spolupráce s trhem, který businessu nabízí asi nejvíce příležitostí na světě a s tahounem ekonomického růstu pro většinu světa, vázne na sankcích na základě prakticky vrtochu morálo-kratů, kteří pro své za vlasy přitažené bajky nemají žádnou důkazní podporu a jejichž počínání, kdy „brání lid Xinjiangu“ ekonomickými sankcemi proti zdrojům obživy lidu Xinjiangu, vůbec nepoukazuje na to, že by skutečnou starostí morálo-kratů byli tamní lidé, to na LGBTQ jim záleží asi více.

Nicméně přes veškeré hysterčení morálo-kratů k ekonomickému odpojení Evropy od Číny nedochází, právě naopak. Obchod a investice na obou stranách dost výrazně rostou a rostly dokonce i během těžkých časů pandemického roku, kdy byla ekonomika jako celek v depresi. A touha v tom pokračovat je v business kruzích vysoká.

V těžkém pandemickém roce 2020, kdy vše klesalo, obchod EU-Čína natolik rostl, že Čína se pro EU stala největším obchodním partnerem a překonala tak dosavadní USA a i EU na čínském trhu překonala Ameriku. Letos čínské investice do zahraničí výrazně – o 12,6 procenta – narostly, kdy nejvíce jich šlo do EU. Ani evropské firmy nezahálely a jejich investice do Číny mohutně proudily. Sabotáže morálo-kratů oboustranné investice nevykolejí, jen způsobí, že budou probíhat v divočejším prostředí a ovoce této spolupráce budou sklízet hlavně velké korporace, zatímco menší společnosti při absenci důkladného právního rámce se budou zdráhat.

Ovšem všechny EU společnosti působící roku 2020 v Číně na tom výrazně vydělaly a jsou ohledně výhledu dalšího podnikání vysoce optimistické. Podle červnového průzkumu Evropské obchodní komory v Číně je 68 procent respondentů ohledně své budoucnosti v následujících dvou letech optimistických, zatímco o rok dříve to bylo jen 48 procent. Jen 9 procent investorů do Číny uvažuje o stažení nebo přesměrování svých investic, tj. zatím nejnižší zaznamenaný podíl.

Podaří-li se morálo-kratům sabotovat ratifikaci CAI i nadále, nejspíš ji nahradí jednotlivé státy EU vlastními bilaterálními smlouvami a „vlak z Číny“ pojede dál. EU ale hrozí, jak ji varoval slovinský premiér Janša, že budou-li členské státy Unie nuceny prosazovat své zájmy bruselskému ústředí navzdory, tak se může tento blok brzy rozpadnout.

Zdroj: cri.cn

Článek Moralo-kracie versus pragmatismus v byznysu EU-Čína se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Rusko varuje před „důsledky pro celý svět“, pokud Británie vyšle letadla na Ukrajinu

před 12 hodinami
AC24

Záhadné laserové paprsky z vesmíru vyvolávají otázky

před 12 hodinami
AC24

Vědci provádějí experiment, zpomalují běh času

před 14 hodinami
AC24

Šichtařová: Za jak dlouho se asi uzdravíme z nemoci Green Deal?

před 15 hodinami
AC24

Katar zakazuje potraviny z hmyzu poté, co EU rozšířila nabídku těchto potravin

před 15 hodinami
AC24

31letá tenistka náhle zemřela po srdeční zástavě

před 15 hodinami
AC24

Námořnictvo zveřejnilo první snímky trosek čínského pozorovacího balonu

před 16 hodinami
AC24

USA bombardovaly plynovod Nord Stream, tvrdí investigativní novinář Hersh

před 17 hodinami
AC24

Fotografie turecké oblasti před a poté, byl vyhlášen výjimečný stav

před 1 dnem
AC24

Iráčané se snaží zbavit v panice dolarů, po tomto kroku irácké centrální banky

před 1 dnem

Doporučujeme

O čem se mlčí
Slobodny Vysielac

Výběr

  • AC24
  • ARFA.cz
  • Časopis Šifra
  • České zprávy
  • Czech Free Press
  • Eportál
  • EUportál
  • Eurabia
  • Gatestone institute
  • Hlavné správy
  • Nová republika
  • NWOO
  • O čem se mlčí
  • Otevři svou mysl
  • Outsidermedia.cz
  • Parlamentní listy
  • Protiproud
  • První zprávy
  • Skrytá pravda
  • Slobodný vysielac
  • Zem a Vek
  • Zvědavec

Asociace

  • Aktivity
  • Aktuality
  • Krameriova cena
  • Křest knihy
  • Pozvánky
  • Přednášky
  • Reakce
  • Tisková prohlášení
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více