• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Pilotní zóny volného obchodu jsou inkubátory inovací institucionálních

10. 8. 2021

Hrabánek (ODS): Domov U Anežky v Luštěnicích se dočká rozšíření

16. 8. 2022

Konečná (KSČM): Odbory by už neměly přešlapovat na místě. Protesty jsou nevyhnutelné

16. 8. 2022

Jan Campbell: Co hledá papež v Kazachstánu, Ukrajině a Rusku

16. 8. 2022

Že si máme dát další svetr? Hamplová poslal tvrdý vzkaz vládě

16. 8. 2022

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

15. 8. 2022

LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

15. 8. 2022

200 obětí obchodování s lidmi a 37 pohřešovaných dětí nalezených během celostátní akce

15. 8. 2022

Prezident Putin ujišťoval, že Rusko má mnoho spojenců, a nabízel jim zbraně

15. 8. 2022

V Německu varují před „extremisty“, kteří podněcují „masové protesty a nepokoje“

15. 8. 2022

Pekarová, symbol zla a nenávisti! Babiš zaútočil přímo z farmy. To by si měli v pětikoalici pustit

15. 8. 2022

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil další pokutu za určování cen na trhu šicí techniky pro domácnost

15. 8. 2022

Premiér Fiala: Každá krize jednou skončí

15. 8. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Úterý, 16 srpna, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Pilotní zóny volného obchodu jsou inkubátory inovací institucionálních

od admin
10. 8. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Čína se velmi rychle a úspěšně rozvíjí a překonává přitom všechny různé meze růstu, na které každou chvíli naráží a které by podle odhadů všemožných expertů měly její prudký rozvoj už dávno vykolejit, jako se to stalo v mnoha rychle se rozvíjejících zemích včetně třeba Brazílie či i Japonska. (Foto: Flickr)

I země Západu, který si o sobě donedávna myslel, že je nepostradatelným tahounem rozvoje, bez nějž rozvoj světa hluboce upadne, naráží na jakousi éru stagnace, v níž jeho ekonomiky váznou. Taková stagnace může být dost nebezpečná pro celý systém. Ukázkovým příkladem je např. upadnutí Sovětského svazu a jeho bloku do éry stagnace, ze které se nakonec pokusil vybřednout reformou zvanou Přestavba – rusky Pěrestrojka – během čehož se zhroutil.

Neschopnost se reformovat, když společnost narazí na určitou mez svého standardního modelu růstu, zpravidla pro společnost přináší úpadek a hrozí jí zhroucení systému. Rychlý rozvoj bez občasných reforem není možný, ale reformy jsou tak trochu jako vývoj nového modelu stroje, technologického procesu nebo vývoj nového software. Není to nic snadného. Nestačí to jen chytře vymyslet, nýbrž se to musí zkoušet vylaďovat a upravovat. A zrovna tak jako při vývoji třeba nových kosmických nosičů na zkušebním polygonu občas „bouchne raketa“, je i vytváření a dolaďování reforem třeba ekonomického systému takovým pokusničením, které není bez rizika a může se při něm zhroutit i supervelmoc, jako se to stalo Sovětskému svazu. Rychlé reformy však nesou rychlý růst a zachraňují před upadnutím do stagnace.

Čína proto své reformy vyvíjí tak trochu jako rakety. Zřizuje něco jako „zkušební polygony“, kde se experimentuje s novým institucionálním rámcem, ladí se nové zákony a procesy, které mají vyladit tržní mechanismy, aby inovace probíhaly rychleji, ekonomika více rostla a investoři se sem hrnuli, ale kdyby to náhodou „bouchlo“, aby to nerozvrátilo celou zemi, šlo to lokalizovat a vyřešit. Těmto svým „vývojovým laboratořím“ pro „pěstování“ rychleji se rozvíjejících trhů se říká čínské pilotní zóny volného obchodu (FTZ).

Ty fungují v posledních osmi letech a mají značnou autonomii, aby dělaly reformy posvém a vyvíjí postupně institucionální inovace vedoucí k lepším rozvojovým výsledkům, kdy první takovou zkušební laboratoři tržních institucionálních inovací byla původně Šanghaj.

Tento postup se velice osvědčil. Budování pilotních FTZ přináší nové modely institucionálního a tržního fungování, které se po vyladění přenáší do zbytku Číny, a celý svět zírá na čínský hospodářský zázrak. V Číně je pro vedení reformy zřízena Ústřední komise pro prohlubování celkové reformy, a ta měla tento měsíc své 20. zasedání, kde se zdůrazňovalo prohlubování institucionální přestavby pro větší otvírání trhů, v čemž mají ty FTZ zásadní roli, a také se některé z nich mají přetvořit na tzv. obchodní parky s velkou přítomností zahraničního kapitálu a se značně konkurenčním prostředím.

Na uvedeném zasedání se převážně schvalovaly revize dokumentů vytyčujících cestu k prohloubení celkové reformy, kdy klíčovou roli hrály inovace obchodních a investičních uspořádání v FTZ.

FTZ mají za sebou od roku 2013, kdy Čína zřídila jako první pilotní zónu volného obchodu Šanghaj, už úctyhodnou historii úspěchů. Kdy proběhlo už pět kol rozšiřování jejich počtu, takže nyní už jich je 21. V těch je vysoká úroveň otevřenosti trhů jak na místní úrovni, tak pro zahraniční účastníky a prostředí tu prochází rychlými reformami a institucionálními inovacemi. Od zde vyvinutých reforem se chce, aby byly replikovatelné a přenositelné jinam, a ke každé reformě se musí vyvinout opatření na kontrolu rizika, která s sebou nese, s jejich řádným odzkoušením v terénu. Na čínském ministerstvu obchodu je Odbor pro pilotní zóny volného obchodu a pro přístavy volného obchodu (MOC), kde se všechny vývojové výsledky revidují, konzultují a případně rozšiřují i jinam mimo prvotní „zkušební polygon“ včetně Číny jako takové.

Na národní úroveň tedy k plošnému zavedení do celé Číny se tedy už zavedlo 278 inovací institucionálních reforem, kdy se díky tomu např. i omezily seznamy odvětví, kam zahraniční společnosti nesmí investovat a stanovily se podmínky, za kterých smí. Některé reformy odzkoušené v 18 pilotních FTZ se sice ještě nezavedly na celonárodní úrovni, ale zavedly se v provinciích či přilehlých regionech, kde ty FTZ působí, kde se dále zkouší, a takových institucionálních inovací už je 1 400.

6. července MOC přišel s tzv. čtvrtým balíčky osvědčených postupů, tj. s posledními 18 reformními inovacemi, které se mají z vývojových inkubátorů reforem v podobě FTZ přenést do celé Číny, týkajících se institucionálního rámce investic a obchodu, finančních služeb pro reálnou ekonomiku, reformy státních podniků a ochrany životního prostředí. Údajně se to už stihlo setkat s pozitivní odezvou jak od tržních hráčů, tak od místních správ, takže vzniká nová rozvojová filosofie a zkouší se nové rozvojové vzory.

Např. FTZ Šanghaj zřídila Mezinárodní uzel rozvoje talentů Pudong, kam se lákají talenty z Číny i celého světa a poskytují se jim zde podmínky, aby se uplatnily, což jednou z klíčových podmínek požadovaného vysoce kvalitního rozvoje. Zdokonalením procesů správních řízení a schvalování se podařilo přilákat přes 400 projektů nových startupů s 240 000 lidmi z domova i ze zahraničí za dobu, za jakou by nás asi neproběhlo schválení větší stavby.

V oblasti Wuhanu ve střední Číně se nachází pilotní FTZ proslulá vědeckým a technologickým výzkumem a vývojem, kde vyvinuli i hodnotící mechanismus k udílení kreditů za přínosnost vědeckých a technologických výsledků, aby se poskytovala cílená finanční podpora vědeckým a technickým inovacím.

Ty to nově zavedené od FTZ převzaté institucionální a procesní inovace posílí vysoce kvalitní rozvoj, poslouží strategii Číny, zaměří se na věci, na kterých lidem záleží, a stimuluje to vitalitu tržních hráčů, slibuje k tomu MOC, kdy podle nich je velice důležité, aby vyvinuté postupy šlo replikovat a aby se při zavádění zavedení takových institucionálních inovací zařídila školení a výměny k hladkému zavedení a provedla se propagace, aby bylo všem jasné, co reformy z pilotních FTZ přinesou.

Ve 14. pětiletém plánu rozvoje obchodu, který MOC při příležitosti tohoto zasedání zveřejnil, se slibuje více úsilí, aby FTZ prozkoumaly otvírání ekonomiky vysoce autonomně a na vysoké úrovni, aby tak našly cesty k podněcování a k motivaci k vysoce kvalitnímu růstu.

Že klíčem k rychlému rozvoji Číny, která dohání svižným tempem Ameriku, je především svobodná tržní ekonomika pěstěná v institucionálním rámci nejvyšší kvality, dochází už i USA. Proto se prezident Joe Biden chystá během pár dnů podepsat vládní vyhlášku o reformě amerického tržního rámce, aby se omezil korporativismus a více se připustil svobodný trh.

Zdroj: cri.cn

Článek Pilotní zóny volného obchodu jsou inkubátory inovací institucionálních se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Že si máme dát další svetr? Hamplová poslal tvrdý vzkaz vládě

před 4 hodinami
AC24

200 obětí obchodování s lidmi a 37 pohřešovaných dětí nalezených během celostátní akce

před 8 hodinami
AC24

V Německu varují před „extremisty“, kteří podněcují „masové protesty a nepokoje“

před 8 hodinami
AC24

JPMorgan a další banka se vracejí k obchodování s ruskými dluhopisy

před 9 hodinami
AC24

Daniel Landa uvedl, že politici ve skutečnosti nemají žádný krizový plán

před 15 hodinami
AC24

Moskva chce připojit jadernou elektrárnu Záporoží s Krymem

před 15 hodinami
AC24

„Jsi další na řadě“: Rowlingová dostává výhrůžky smrtí po útoku na Salmana Rushdieho

před 16 hodinami
AC24

Nové záběry: známá herečka se po nehodě snažila dostat z pytle na mrtvoly

před 16 hodinami
AC24

Zdeněk Koudelka: Ministři Rakušan a Válek a úpadek politiky

před 16 hodinami
AC24

Bývalý ředitel Národní zpravodajské služby: Trump má „nejvyšší pravomoc odtajňovat“

před 16 hodinami

Doporučujeme

Slobodny Vysielac

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (6 307)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (147)
  • Eportál (181)
  • EUportál (890)
  • Eurabia (1 975)
  • Gatestone institute (217)
  • Hlavné správy (9 993)
  • Nová republika (3 471)
  • NWOO (1 511)
  • O čem se mlčí (12)
  • Parlamentní listy (10 653)
  • Protiproud (1 187)
  • První zprávy (3 373)
  • Skrytá pravda (71)
  • Slobodný vysielac (5 486)
  • Sputnik News (9 936)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (765)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (21)
  • Křest knihy (1)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více