PROTIPROUD Andrew Korybko
Poznatky Sergeje Lavrova jsou v souvislosti s probíhajícími rusko-americkými rozhovory mimořádně důležité.
Denacifikace Ukrajiny je jedním z výslovně deklarovaných cílů ruské speciální operace, ale pravděpodobně je ze všech nejmlhavější, možná dokonce záměrně, aby byla Kremlu poskytnuta flexibilita.
Ruský ministr zahraničí jej však právě o víkendu tento aspekt přesně vysvětlil novinářům. Podívejme se blíže na to, co sdělil především v kontextu probíhajících rusko-amerických rozhovorů o ukončení zástupné války Západu proti Rusku na Ukrajině.
Jde o lidi, ne o území
Lavrov sice ani jednou nevyslovil slovo „denacifikace“, ale přitom značnou část času strávil hovorem o věcech, které s tímto cílem souvisejí. Příslušná část začíná zhruba v polovině jeho odpovědi na otázku týkající se pracovních vztahů Kremlu s Trumpovou administrativou. V určitém okamžiku zmínil, jak Trumpův osobní vyslanec Steve Witkoff uznal důležitost řešení územního rozměru tohoto konfliktu – což Lavrova přimělo k zajímavému upřesnění.
"Nám nejde o území," řekl. "Jde nám o lidi, kteří na těchto územích žijí, jejichž předkové tam žili po staletí a založili města jako Oděsa." A konstatoval, že je ukrajinský pučistický režim od roku 2014 zbavoval lidských, jazykových a náboženských práv. Připomněl také, jak Zelenskyj dehumanizoval etnické Rusy a nedávno řekl, jak je nenávidí. A vše doplnil několika slovy o ukrajinské glorifikaci kolaborantů z nacistické éry.
Jeho mediální protějšek namítl, že Ukrajina opakuje, že nepřijme nic menšího než návrat k předválečným hranicím, na což Lavrov reagoval slovy: "Nejde o to, aby něco přijali. Jde o to, aby bylo stoprocentně zajištěno, že lidé, kteří tam žijí po staletí, nebudou zbaveni svých přirozených lidských a občanských práv". Poté obvinil EU, že kryje nacistický režim a ignoruje destrukci lidských práv na Ukrajině. A vysvětlil, že Rusko obnovuje stejná práva pro všechny v regionech, které hlasovaly pro připojení k Ruské federaci.

JE ZDE ZBROJNICE ZEMÍ KORUNY ČESKÉ
Možná jste si ještě nevšimli, že jsme otevřeli brány protiproudní Akademie – dalšího svobodného prostoru pro každého, kdo má rád naši vlast s jejími úchvatnými dějinami i trpkou přítomností, kdo vnímá svět kolem nás s kritickou myslí a otevřeným srdcem.
Další obranný val proti loupeživým pirátským hordám a otrokářům z Bruselu dáváme k dispozici. S vírou, že někde v dáli je pořád ten horizont svobody a naděje, k němuž lze plout nezkalenými vodami.
Způsoby denacifikace
Všichni musejí mít na paměti, že Rusko právně považuje čtyři sporné regiony za sjednocené se svou historickou vlastí po referendu v září 2022. A že jedna z ústavních změn, které byly přijaty v roce 2020, zakazuje postoupení jakéhokoli území země. Jak lze vyrozumět z Lavrovova víkendového faktického rozpracování denacifikace, velká část tohoto cíle souvisí s obnovením práv původních Rusů, která jim Kyjev odebral.
Z právního hlediska má nyní Rusko přímou odpovědnost za realizaci tohoto cíle na celém území Donbasu (Doněcku a Lugansku), Chersonu a Záporoží, ač zatím ještě nekontroluje celé jejich území. Toho, co již dostala pod svou kontrolu, dosáhla vojenskými prostředky, zatímco o zbytek usiluje vojensko-diplomatickými prostředky spočívajícími v dalším postupu na frontě a zároveň v rozhovorech s USA, které se částečně soustředí na zajištění dobrovolného odchodu vojáků kyjevského režimu.
Denacifikace na zbytku území tzv. rumunské Ukrajiny, která je v tomto kontextu chápána především jako obnovení práv její domorodé ruské menšiny, bude probíhat pouze diplomatickými prostředky s ohledem na to, že „nám nejde o území“ ve smyslu cílů Ruska v tomto konfliktu.
Místní obyvatelé drtivou většinou hlasovali pro připojení k Rusku, aby jim obnovilo jejich práva, která jim Kyjev odebral, nebo jinými slovy, aby provedlo denacifikaci, jak je nyní po posledním Lavrovově objasnění lépe chápáno. Nově propojené ústavní a humanitární imperativy dosažení tohoto cíle ve všech těchto regionech vysvětlují, proč Rusko k tomuto cíli nadále využívá hybridní vojensko-diplomatické prostředky.

Sebeobrana našeho zdraví a životů
V dalším rozhovoru Petra Hájka s podivuhodným Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o pozoruhodných případech uzdravení a unikátních novinkách ve vývoji zcela přírodních prostředků (bez stopy chemie) na posílení těla i ducha (a krásy) – včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT. Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Podvést Rusko se znovu nepodaří
Právě v souvislosti s tím Witkoff údajně Trumpovi poradil, že nejrychlejším způsobem, jak zprostředkovat příměří na Ukrajině, je uznat legitimitu ruských nároků na tato sporná území. Ale Trumpův vyslanec pro Ukrajinu Keith Kellogg se údajně proti jeho návrhu ohradil. Kellogg se pak dostal do zpráv poté, co navrhl rozdělit Ukrajinu na sféry vlivu mezi Rusko a Západ po zmrazení linie dotyku a zavedení patnáctimílové (zhruba dvacetikilometrové) demilitarizované zóny (DMZ) podél obou stran.
Lavrov naznačil, že pokud západní takzvané mírové sbory budou skutečně nasazeny do boje proti Rusku, povede to pouze – jak řekl Lavrovův kolega kolega Rodion Mirošnik "k nové úrovni eskalace“. Dalším argumentem proti Kelloggovu návrhu je, že by nezajistil obnovení práv původních Rusů na kyjevské straně jím navrhované demilitarizované zóny – a to jak na území, které požaduje Rusko, tak i mimo něj. Denacifikace by prostě zůstala neúplná.
Lavrov to zdůraznil: "Chcete, aby tyto mírové síly udržovaly stejný režim, v jehož čele nyní stojí Zelenský? Nechcete se tohoto režimu zeptat, zda má zájem na plnění mezinárodních závazků včetně Charty OSN týkajících se jazykových a náboženských práv? Oni chtějí použít tyto síly nikoliv k udržení míru, ale k udržení a ochraně nacistického režimu – a to je klíčové".
To se plně shoduje s tím, co Mirošnik řekl minulý týden: Že dalším cílem západních mírových sil na Ukrajině bude „vojensky převzít kontrolu nad politickým režimem, a zároveň si zachovat vnější správu této země bez ohledu na to, jak jednání mohou skončit“.
S ohledem na jeho a Lavrovova slova mohou pozorovatelé tušit, že denacifikace znamená také režimu na Ukrajině, protože Zelenský nikdy neobnoví práva, která Kyjev odebral původním Rusům.

Tohle si rozhodně nenechte uniknout!
Podívejte se na zásadní "sebeobranný" rozhovor Petra Hájka s Vlastimilem Tlustým a Robertem Vláškem nejen o dramatických otřesech v politickém dění, ale především o tom, jak se to vše může promítnout do našich peněz.
Pánové tam totiž docházejí k jednomu prastarému "zlatému" pravidlu, které v bouřlivých časech, jež nastávají, se může stát klíčovou zbraní "Noční hlídky" pro naši občanskou sebeobranu!
Z čeho Rusko neustoupí?
V naprostém rozporu se svými veřejně deklarovanými hodnotami chtějí evropské elity tento hnusný stav donekonečna udržovat tím, že tam někteří z nich vyšlou vojáky pod rouškou mírových sil. Jak vysvětlili Lavrov a Mirošnik, to je pro Rusko nepřijatelné.
Odhodlají se k tomu? Důvodné obavy, že se stanou terčem útoku Ruska, pokud vyšlou své jednotky na Ukrajinu, odmítnutí USA rozšířit záruky obrany podle článku 5 na tyto jednotky a vnitřní rozpory v této koalici by mohly tento plán zhatit.
Dokud západní mírové síly nebudou okupovat Ukrajinu, pak naznačené dlouhodobé naděje Ruska na změnu režimu zůstanou možné, protože Zelenský by mohl být nahrazen během příštích voleb, ale pouze pokud budou skutečně svobodné a spravedlivé, což v dané situaci nelze považovat za samozřejmost. Nasazení zahraničních sil by mu mohlo pomoci volby zfalšovat nebo vést k tomu, že by ho jeho mecenáši nahradili jinou podobně smýšlející osobou, jejíž politika vůči původnímu ruskému obyvatelstvu by zůstala stejná.
Oba scénáře, Zelenského podvodné znovuzvolení nebo jeho nahrazení podobně smýšlející postavou, by značně ztížily realizaci cíle denacifikace Ukrajiny. V takovém případě by Rusko při denacifikaci zbytku čtyř sporných regionů, které zůstávají pod kontrolou Ukrajiny, pravděpodobně znásobilo vojenské prostředky nad diplomatickými, což by USA donutilo rozhodnout se mezi eskalací války proti Rusku nebo donucením Ukrajiny, aby se odtud stáhla.

Již brzy: Koruna všech "zázraků" na dosah!
Pozoruhodný rozhovor Petra Hájka s Danem Fialou, který se vrátil z USA, kde otevíral pobočku své úspěšné firmy a přináší protiproudařům jako prvním další překvapivé novinky, které úspěšně pomáhají na prevenci a při podpoře léčby i těch nejzávažnějších chorob.
A pozor: V poledne na Velikonoční pondělí budou oba pánové v rozhovoru pokračovat, neboť Dan Fiala představí protiproudařům jako prvním úplně nový produkt, který se zřejmě stane korunou všech dosavadních. Minule ho již zmínil – a od pondělka bude k dispozici nejen všem vážně nemocným, ale také každému, komu záleží na prevenci – tedy tomu, jak se vyhnout onemocnění dříve, než propukne!
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
Jak může vypadat kompromis?
Pokud Trump myslí vážně snížení rizika třetí světové války s Ruskem s cílem svalnatěji zadržovat Čínu, což nejprve vyžaduje vyřešení ukrajinského konfliktu, pak se rozhodne pro druhou možnost. A to navzdory odporu, kterého se mu dostane. Jeho odpůrci ho budou kritizovat, že nutí lidi, kteří se nezúčastnili referenda v září 2022, aby se buď smířili s přechodem pod ruskou kontrolu, nebo odešli na zbytkovou Ukrajinu.
Touto optikou by bylo možné obvinit Trumpa ze zrady demokratických hodnot a dokonce z podpory „etnických čistek“, pokud to povede k masovému exodu. Ale on může přesvědčivě kontrovat argumentem, že vyšší dobro odvrácení třetí světové války a ukončení zabíjení to ospravedlňuje.
Pokud Trump přiměje Ukrajinu, aby se ze sporných území stáhla, je možné, že Rusko by mohlo tento kompromis oplatit tím, že by svůj denacifikační cíl omezilo na své nové regiony, místo aby jej rozšířilo na zbytek "banderovské" Ukrajiny.
Šance na tento vzájemný kompromis by se o hodně zvýšily, pokud by Trump také přinutil Ukrajinu, aby souhlasila s demilitarizovaným „zadněperským“ regionem kontrolovaným nezápadními mírovými silami, a Rusko by mu na oplátku poskytlo USA privilegované investice do zdrojů.

Další Noční hlídka: Co dělat v případě krize?
Máte doma zbraně? Umíte s nimi zacházet? Potřebujeme je vůbec? A pokud, tak jaké? Co dělat, když nebudou fungovat mobily? Máme mít připraven scénář pro nenadálé situace, na jejichž hraně balancujeme?
Odpovědi Marka Obrtela na tyto a další otázky Petra Hájka jsou jádrem dalšího pořadu o praktických možnostech sebeobrany nás a našich blízkých – alespoň pro ty, kteří si uvědomují, že na stát rozhodně nemůžeme spoléhat – chceme-li v očekávaných krizích přežít.
Vše potřebné naleznete na stránkách Sebeobrany v Protiproudu.
Kudy na jestřáby (na obou stranách)?
Nejdůležitější je vědět, že flexibilita Kremlu v otázce denacifikace se reálně týká pouze toho, zda bude trvat na tom, aby byla provedena na celé Ukrajině. Až dosud, soudě podle všech veřejných prohlášení, je minimálním požadavkem Ruska v tomto ohledu denacifikace celých jeho nových regionů, k níž může dojít pouze po získání plné kontroly nad nimi. Pokud toho nebude možné dosáhnout diplomatickou cestou, bude zbývat jen ta vojenská – se vším, co k tomu patří.
Trump by proto měl brát Witkoffovu radu vážně a uznat oprávněnost ruských nároků na tyto sporné regiony. Chce-li se vyhnout dilematu mezi eskalací bojů a donucením Ukrajiny, aby se odtud stáhla.
Popravdě řečeno, USA již v takovém dilematu jsou, jen si to zatím neuvědomily. Proto je lepší vyřešit vše mírovou cestou, než čekat, až na něj korporátní západní média začnou vyvíjet brutální nátlak, aby válku proti Rusku eskaloval.
Pak by Rusko mohlo omezit svůj denacifikační cíl – pokud mu USA pomohou dosáhnout tohoto cíle v jeho nových regionech. To by mohlo vytvořit základ pro rozšíření rozsahu jejich vzájemných kompromisů a otevřely by se dveře k diskusi o „zadněperské a surovinové dimenzi".
Tím by Rusko a USA překonaly patovou situaci v jednání. A především by zabránily jestřábům na obou stranách, aby toho využili k podkopání rozhovorů ve prospěch jejich maximalistických cílů.