• Nejnovější
  • Trendy
  • Vše

Vyvolá nová burza pro malé podniky v Číně inovativní revoluci?

15. 9. 2021

Mají metody jako Cosa nostra. Zkušený právník se vysmál „nové politické kultuře“ Fialovy party

26. 6. 2022

Armáda ČR: Na letošní Bahna zavítalo přes 50 tisíc fanoušků armády

25. 6. 2022

Kocumová (LOL!): Petice za zachování parku má přes tisíc podpisů

25. 6. 2022

Indie kupuje ruskou ropu jako nikdy. Pak ji s marží přeprodává do Evropy

25. 6. 2022

Ministerstvo kultury: Kunderův archiv míří do Brna

25. 6. 2022

Ministr Blažek: Justiční reakce na situaci na Ukrajině je jednou z priorit našeho předsednictví

25. 6. 2022

Proč roste počet reaktivací viru planých neštovic po injekcích covid-19?

25. 6. 2022

Čtyři míle pod hladinou Pacifiku objeven nejhlubší vrak lodi na světě

25. 6. 2022

EU obnovila platnost covid pasu navzdory 99 % negativních ohlasů veřejnosti

25. 6. 2022

Mitrofanov se rozepsal. Rusům nevadí dokonce ani to, že neuvidí Eurovizi a Oscary

25. 6. 2022

Letiště Praha: Do kosmopolitního Kuvajtu zajistí přímou linku společnost Jazeera Airways

25. 6. 2022

Rusko poskytne Bielorusku raketové systémy, môžu niesť jadrové hlavice.

25. 6. 2022
ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Neděle, 26 června, 2022
Asociace nezávislých médií
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena

    • Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku
    • Držitelé Krameriovy ceny
    • Napsali o nás

    2016

    Tereza Spencerová
    Ondřej Neff
    Robert Mikoláš
    Tomáš Hauptvogel
    Jan Schneider
    Jan Petránek

    2021

    Jaroslav Kučera
    Jozef Banáš
    Petr Adler
    Vítězslav Jirásek
    Markéta Slepčíková
    Ondřej Höppner in memoriam

    2017

    Stanislav Motl
    Jiří Skupien
    Zdeněk Zbořil
    Vlastimil Vondruška
    O.M. Schmidt a J.K Studničková
    Ladislav Větvička
    Jaromír Nohavica

    2018

    Alexandr Tomský
    Jozef Leikert
    Jaroslav Bašta
    Pavol Dinka
    Dana Kyndrová
    Ján Kuciak – in memoriam

    2019

    Václav Dvořák
    Pavel Chrastina
    Martina Kociánová
    Boris Koróni
    Eva Kantůrková
    Markéta Šichtařová
    Ruslan Kocaba

    2020

    Jan Keller
    Benjamin Kuras
    Ivan Hoffman
    Gustáv Murín
    Lubomír Huďo
    Ludovít Štefko
    Josef Hudas Urban

  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ
  • Czech
  • English
  • Russian
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Asociace nezávislých médií
Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
Domů Nezávislé zpravodajství AC24

Vyvolá nová burza pro malé podniky v Číně inovativní revoluci?

od admin
15. 9. 2021
v AC24

AC24.cz Redakce

Před pár dny Čína otevřela zase další akciovou burzu, a to v Pekingu. Probíhá to v době, kdy Čína vyvíjí maximální úsilí o zdokonalení svého tržního prostředí, které v podstatě zkouší dotáhnout k perfektnosti v souladu s tím, o čem píší učebnice ekonomie, jak má skutečně svobodný a férový trh vypadat. (Flickr/ilustrační)

Kdo je obeznámen s podobnými snahami, které byly uplatňovány i jinde ve světě a v jiné době, si nemůže nepovšimnout, že její postupy jsou v podstatě shodné s postupy v poválečném Německu, kdy nastal někdejší Německý hospodářský zázrak v situaci, kdy země přešla z někdejší korporativistické ekonomiky na tzv. sociálně tržní ekonomiku, v níž se vyvinul přímo učebnicově fungující trh a prosperita. Ten správný svobodný a férový trh aktivně vytvářel stát podle tzv. koncepce ordoliberalismu a nelze nevidět, že čínský hospodářský zázrak také v podstatě stojí na ordoliberalismu.

Proto i zavedení nové burzy vylepšuje čínský kapitálový trh v tomto smyslu. Aby trh byl skutečně svobodný a vládla v něm dravá, ale férová konkurence, je nutno, aby mu nedominovali jen tržní mamuti, nýbrž aby jeho prostředí bylo plné malých a středních podniků (SME). To je nutné i proto, aby trh přinášel dostatek nových inovací, kdy je třeba, aby v něm působila řada menších inovace táhnoucích firem, stejně jako tomu bývalo v USA, když tzv. garážové firmy v Silicon Valley způsobily totální převrat v mikroelektronice a výpočetní technice. A něco na způsob „garážových“ firem si Čína v hojné míře pěstuje a na tempo čínských inovací proto svět zírá se zatajeným dechem.

A právě kvůli skutečnosti, že rozvoj malých a středních firem, zvláště pak inovativních firem se stal jednou z hlavních priorit, vznikla tato burza. Čína už má dvě mohutné akciové burzy sídlící v Shenzhen a v Shaanghai, které si dělají naději, že se z nich stanou jedny z hlavních uzlů světových kapitálových trhů, jako je Newyorská burza na Wall Streetu. Malé a střední firmy tam ale musí soutěžit o kapitál a přízeň investorů ve stínu tržních mamutů. Tady by však měl být kapitálový trh střižený specificky pro SME na míru, aby tu různé startupy, drobné firmičky a partičky „potrhlých“ vynálezců z garáží mohly přicházet s inovacemi, jako to kdysi bývalo v Silicon Valley.

Koupě kapitálových podílů v takových menších firmách má také obvykle jinou podobu, než u obřích firem, neboť to nebývají tzv. veřejné akciové společnosti, nýbrž podíl si v nich lze koupit jen po dohodě se současnými podílníky, pokud takového investora přijmou mezi sebe. Protože Číně na dostupnosti kapitálu pro takovéto firmičky velice záleží, vzniklo už roku 2013 tzv. obchodování na Třetí tabuli, tj. na jakémsi vedlejším kapitálovém tržišti pro „drobné kšeftmany“. Nyní se však pro ně situace dostává do dalšího levelu, když v Pekingu vznikla mega-burza srovnatelná s Shenzhen a Shanghaií pro tuto Třetí tabuli, aby se dosáhlo větší dosažitelnosti kapitálu pro různé, třeba i „garážové“ firmičky.

Ten čínský hospodářský zázrak posledních desetiletí, kdy se přeměnila z rozvojové země na středně rozvinutou a stala se v řadě oborů leaderem technologických inovací, kdy v obojím postupuje mílovými kroky vpřed, stál právě na vysoké kvalitě tržního prostředí v zemi, své tržní prostředí Čína vyvíjí v podstatě inženýrsky, stejně jako vyvíjí třeba své kosmické nebo komunikační technologie. A právě firmy SME se zasloužily o vysokou adaptivnost a odolnost čínského trhu, pronikání do zahraničí a přináší čím dál více inovací. Takové firmy vytváří největším tempem pracovní místa a jsou rozhodující na trzích služeb aj.

Nicméně Čína v současnosti vnímá svůj trh jako zatím nedostatečně vyvinutý v oblasti finančních a kapitálových trhů, kdy právě to se rozhodli napravit a dostat se i v těchto sektorech mezi světové jedničky zrovna tak jako zvýšit dostupnost kapitálu pro své podniky vylepšením uvedených trhů. A to zejména pomocí se získáváním kapitálu menším podnikům a kapitálu pro inovace.

Získávání kapitálu pro malé inovativní podniky je všude ve světě dost nesnadné a má to svá specifika. Ovšem právě takovým podnikům by v Číně do velké míry měla patřit budoucnost. Proto přichází nová Pekingská burza, co má zajistit kapitál pro toho, kdo by chtěl zase v garáži vyvolat technologický převrat a pro toho, kdo je připraven vydělávat tím, že vynálezce bude financovat.

V Číně v poslední době v nových inovacích, jimiž dobývá svět, ty malé a střední firmičky zaměřené na inovace sehrály značně nad-proporcionální roli, nicméně potíže při obstarávání kapitálu na takové počínání, jsou pořád značné a podnikatelé v této sféře je vnímají jako největší překážku pro větší rozvoj svého podnikání.

S nástupem pekingské burzy by měla přijít nová éra kapitálových trhů pro malé a střední podniky a pro inovativní projekty. Rovněž to zřejmě pomůže odstranit i určitou geografickou disproporci. Hlavní burzy a finanční instituce působí v jižní části Číny a v severní Číně, takže zejména menší podniky pociťují, že jsou vzdáleností od hlavních kapitálových trhů trochu znevýhodněny. Konec konců i hlavní technické parky a inovativní střediska Číny také sídlí na jihu poblíž hlavních středisek finančních a kapitálových trhů a s užšími vazbami na světové trhy.

Možná, že by se z tohoto přístupu měly poučit i jiné země světa. Např. v USA se rozhodli, že Čína postupuje vpřed velice rychle, takže si potřebují před ní udržet náskok. Chtějí proto nalít ohromné prostředky do výzkumných a vývojových projektů. To snad i částečně může pomoci, zřejmě ale zapomněli, že poslední technologická revoluce, ve které stáli na špičce, byla revoluce garážových firmiček a více než cokoliv jiného jim pomohlo prostředí, v němž techničtí nadšenci pro své vize snadno nacházeli investory. Skutečnost, že Silicon Valley je teď sídlem technických mamutů, ale ne garážových startupů, asi stojí za útlumem zdejší inovativnosti. Přičemž hloubavé mozky se odsud asi nevytratily.

Moc odlišná není ani situace v Evropě. Možná by stálo za to poučit se z čínského tržního ordoliberalismu a z vytváření prostředí pro malé a střední firmy, kde získají dost kapitálu a mohou vytvářet hustý tržní podrost pod megakorporacemi, ze kterého se budou sypat hojné inovace. Možná by šikovná burza pro Třetí tabuli a pro takové firmičky dobře střižená tržní pravidla přinesla více inovací než dotace pro CERN.

Zdroj: cz.cn

Článek Vyvolá nová burza pro malé podniky v Číně inovativní revoluci? se nejdříve objevil na AC24.cz.

Odkaz na zdroj

Související příspěvky

AC24

Proč roste počet reaktivací viru planých neštovic po injekcích covid-19?

před 7 hodinami
AC24

Čtyři míle pod hladinou Pacifiku objeven nejhlubší vrak lodi na světě

před 7 hodinami
AC24

EU obnovila platnost covid pasu navzdory 99 % negativních ohlasů veřejnosti

před 8 hodinami
AC24

Mimozemská základna na Měsíci je větší než Empire State, aby vymazala všechny pochybnosti o UFO skepticismu

před 9 hodinami
AC24

Při pádu elektromobilu ze třetího patra sídla společnosti v Šanghaji zemřeli dva lidé

před 19 hodinami
AC24

Satelitní snímky ukazují výstavbu amerického vojenského zařízení v Tichomoří

před 19 hodinami
AC24

Karel Machala: Mediktatura zase ťuká na dveře, neotvírejme!

před 19 hodinami
AC24

Obří sluneční skvrna, která v současné době směřuje k Zemi a stále roste, je schopna vysílat silné sluneční erupce

před 19 hodinami
AC24

Tisíce migrantů zaplavily španělskou enklávu v Africe

před 1 dnem
AC24

Jan Tománek: Naše společnost je opravdu zralá k záhubě

před 1 dnem

Doporučujeme

Slobodny Vysielac

Výběr z nezávislých médií

  • AC24 (5 991)
  • ARFA.cz (407)
  • Časopis Šifra (147)
  • Eportál (181)
  • EUportál (890)
  • Eurabia (1 975)
  • Gatestone institute (212)
  • Hlavné správy (9 939)
  • Nová republika (3 329)
  • NWOO (1 511)
  • O čem se mlčí (10)
  • Parlamentní listy (10 056)
  • Protiproud (1 187)
  • První zprávy (3 315)
  • Skrytá pravda (21)
  • Slobodný vysielac (5 343)
  • Sputnik News (9 936)
  • Zem a Vek (2 214)
  • Zvědavec (727)

Asociace příspěvky

  • Aktivity (8)
  • Aktuality (15)
  • Komentáře (1)
  • Krameriova cena (20)
  • Křest knihy (1)
  • Pozvánky (6)
  • Přednášky (1)
  • Reakce (1)
  • Tisková prohlášení (9)
Vykládací karty. Intuitive Oracle Cards. Evina Cards. Lenormand Cards, Rune Cards. Novinky 2021!
Asociace nezávislých médií

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Navigace

  • O nás
  • Krameriova cena
  • Nezávislé zpravodajství
  • Zásady ochrany osobních údajů

Následujte nás

Žádný výsledek
Zobrazit všechny výsledky
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • O čem se mlčí
  • Nezávislé zpravodajství

Copyright © 2020 Asociace nezávislých médií, spolek.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Cleantalk Pixel

Add New Playlist

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zjistit více