PROTIPROUD Ian Proud
Rusko se nejspíš dohodne s USA na navrhovaném příměří na Ukrajině. Tím by se míč vrátil na Zelenského stranu: Aby podepsal mírovou dohodu, která ho nejspíš politicky zničí, zatímco prezidentu Putinovi poskytne bezpečnostní záruky, o které usiluje již více než sedmnáct let.
Vcelku pozoruhodným obratem BBC oznámila, že Británie pomohla USA a Ukrajině dohodnout se na potřebě třicetidenního příměří. Jde samozřejmě o výmysl toho nejneuvěřitelnějšího druhu.
Spojené království přece udělalo vše, co bylo v jeho silách, aby zabránilo možnosti „donutit“ Ukrajinu k jednání o ukončení tříleté války. Právě minulý týden to v ostrém redakčním článku zdůraznil jeden z předních britských deníků. Britský narativ po tři roky zněl, že s dostatečnou podporou a strategickou trpělivostí by Ukrajina mohla Rusku vnutit porážku. Řečeno britskou vojenskou frází, tento plán „nepřežil kontakt s nepřítelem“.
Ohromující porážka
Náhlý kolaps Ukrajiny v Kursku poté, co se ruské jednotky proplazily deset kilometrů plynovodem, který prezident Zelenskyj s velkou pompou v lednu uzavřel, byl ohromující porážkou. Ohromující, proto, že odhalila, co mnozí západní komentátoři tvrdili už od srpna 2024: Že furiantské zabrání malého kousku země v Rusku se pro Ukrajinu ukáže jako smrtící strategická chyba.
Od zahájení kurské ofenzivy Rusko obsadilo rozsáhlé oblasti v jižním Doněcku, včetně několika důležitých dolů a jedné z největších ukrajinských elektráren. Základní výpočty ukazují, že Zelenskyj v uplynulých šesti měsících utrpěl totální čistou ztrátu. Celkový obrázek dokazuje, že od neúspěšné ukrajinské protiofenzívy v létě 2023 se celkový směr války posouvá směrem k Rusku.
Na samotné Ukrajině už na obloze krouží supi, protože tělo Zelenského nyní již šestiletého prezidentského mandátu se blíží k poslednímu vydechnutí. Arestovič po ničivé přestřelce v Oválné pracovně rychle vyzval Zelenského k rezignaci. Porošenko vystoupil s prohlášením, že Ukrajina nemá jinou možnost než uzavřít dohodu. Dokonce i Zelenského bývalá tisková mluvčí vyzvala k míru a naznačila, že se ukrajinská vláda snaží omezit svobodu slova na téma příměří.
Zelenský v koncích
Trumpův tým jedná i s nehorázně zkorumpovanou bývalou premiérkou Julií Tymošenkovou o budoucnosti – no, pomáhej nám Nebe. Vnitropolitický prostor pro Zelenského, aby se dál držel nesmyslných hesel jako „mír silou“ a „donutit Rusko k míru“, se kolem něj rychle uzavírá.
To, že Ukrajina vůbec přistoupila k jednacímu stolu, je známkou toho, že neměla na vybranou, protože Amerika zastavila vojenskou a zpravodajskou omáčku. Z jednání v Džiddě nevyplývá nic, co by naznačovalo změnu postoje USA vůči Ukrajině.

Sebeobrana našeho zdraví a životů
V dalším rozhovoru Petra Hájka s podivuhodným Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o pozoruhodných případech uzdravení a unikátních novinkách ve vývoji zcela přírodních prostředků (bez stopy chemie) na posílení těla i ducha (a krásy) – včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT. Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Jediné, co příměří dělá, pokud s ním Rusko bude souhlasit, je pozastavení bojů. Ve skutečnosti jde dál než neuskutečnitelný a zcela bláznivý francouzsko-ukrajinský nápad pozastavit boje pouze ve vzduchu a na moři a umožnit Ukrajině pokračovat v boji na zemi. Ironií je, že formulace z Džiddy zvýhodňuje Rusko, protože částečné příměří by poskytlo pomoc ukrajinské armádě, která nemá strategickou vzdušnou převahu, přestože masivně útočí drony na Moskvu a další části Ruska.
Společné prohlášení USA a Ukrajiny vyzývá Ukrajinu a ostatní země, aby „okamžitě zahájily jednání o trvalém míru, který zajistí dlouhodobou bezpečnost Ukrajiny“.
Podmínky míru budou podle Moskvy
Pokud bude Rusko souhlasit s příměřím, začnou běžet hodiny 30denních intenzivních rozhovorů zaměřených na dosažení trvalého míru. Rusko důsledně prohlašuje, že nebude souhlasit pouze s příměřím; chce, aby se velké otázky řešily v první řadě. Mezi ně patří snaha Ukrajiny vstoupit do NATO, status čtyř oblastí, které Rusko anektovalo od začátku války, a ochrana ruského jazyka na Ukrajině.
Poslední jmenovaná otázka by měla být alespoň teoreticky snáze splnitelná, i když bude čelit odporu ukrajinských banderovských ultranacionalistů. Druhá podmínka bude obtížnější, protože Ukrajina nemá k dispozici žádnou vojenskou cestu, jak získat zpět ztracená území, takže může vyžadovat určitou diplomatickou finesu při umožnění zmrazení linie. Zdaleka nejhořčí pilulkou pro Ukrajinu a její evropské sponzory bude otázka NATO.

Tohle si rozhodně nenechte uniknout!
Podívejte se na zásadní "sebeobranný" rozhovor Petra Hájka s Vlastimilem Tlustým a Robertem Vláškem nejen o dramatických otřesech v politickém dění, ale především o tom, jak se to vše může promítnout do našich peněz.
Pánové tam totiž docházejí k jednomu prastarému "zlatému" pravidlu, které v bouřlivých časech, jež nastávají, se může stát klíčovou zbraní "Noční hlídky" pro naši občanskou sebeobranu!
Jen chvíli poté, co americký ministr obrany Peter Hegseth na Mnichovské bezpečnostní konferenci prohlásil, že aspirace Ukrajiny na členství v NATO jsou nereálné, řekl Keir Starmer Zelenskému, že to je nezvratné.
Británie zkrátka nebude moci nijak nenápadně přejít to, že se na naléhání USA a Ruska rozbije základní pilíř její ukrajinské strategie. Je vyloučené, že by Rusko souhlasilo s jakýmkoli britským návrhem na mírové síly na Ukrajině na úrovni NATO, i kdyby byly ve Lvově nebo na jakémkoli jiném místě byť vzdáleném stovky kilometrů od linie dotyku.
Záruky pro Rusko, ne pro Ukrajinu
Kromě toho bude Rusko v případných mírových rozhovorech očekávat určitý posun v otázce hospodářských sankcí. Před příjezdem do Džiddy zveřejnil deník Guardian OpEd Andrije Jermaka, v němž vyzývá k uvalení dalších sankcí na Rusko jako součásti jakéhokoli mírového plánu. To je více než idiotské. Který člověk s trochou politického důvtipu si myslí, že Rusko podepíše mírový proces, který ho trestá za ukončení války, kterou na bojišti vyhrává?
Pochybuji, že Rusko očekává, že dosáhne úplného zrušení všech 20 000 sankcí, ale bude chtít, aby mnohé z nich v rámci dlouhodobého plánu okamžitě padly. To si také vynutí vypořádání se s otázkou zabavených ruských státních rezerv ve výši 300 miliard dolarů, z nichž většina je držena v Bruselu. Ignorování této otázky nebo doufání, že západní země mohou tyto peníze prostě ukrást a Ukrajině dát, jednoduše nebude fungovat.
Náhlá ochota kyjevského režimu přistoupit na příměří ilustruje, jak slabé karty má v ruce. Mnozí na západní straně se dušují, že Rusko bude nuceno přijmout příměří za ukrajinských podmínek, ale to je nesmysl.
Naopak prezident Putin bude právem chápat vyjednávání jako příležitost, aby mu NATO konenčně poskytlo dlouhodobější bezpečnostní záruky ohledně svého rozšiřování k ruským hranicím, o které usiloval posledních sedmnáct let, aniž by na to Západ bral ohled.
Teď bude muset.