ASOCIACE NEZÁVISLÝCH MÉDIÍ, spolek
Soukenická 1199/3, 110 00 Praha 1
Úterý, 25 června, 2024
  • Domů
  • O nás
  • Krameriova cena
  • Dualóg
  • Na prahu zmien
  • Komentáře
  • Nezávislé zpravodajstvíŽIVĚ

Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku

Myšlenka udělovat každoročně Krameriovu cenu za nezávislou žurnalistiku vznikla původně na platformě Asociace nezávislých médií (ANM), která vznikla roku 2015 jako volné sdružení autorů a vydavatelů či provozovatelů médií mimo tzv. hlavní proud. Jejich nezávislost je odvozena především od toho, že nejsou finančně závislá na velkých mediálních korporacích, a také, a zejména, od nezávislosti názorové, provázené respektem ke svobodě slova a přesvědčení garantované Chartou lidských práv OSN a také Listinou základních práv a svobod, jak je zakotvena i v Ústavě České republiky.

Jedním z hlavních důvodů jak vzniku ANM, tak poté – ve spolupráci s CS Institutem a Slovensko-českým domem v Praze – i založení Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku, byla snaha „stavět mosty“ mezi světem tradičních, tzv. mainstreamových médií a sférou tzv. nových médií, především internetových (ačkoli mezi členy a příznivci ANM najdeme nejen webová média, ale i autory a vydavatele periodického tisku či provozovatele elektronických médií). Hlavní myšlenku Krameriovy ceny by šlo vyjádřit takto:

Je jen jedna žurnalistika, a to ta kvalitní, nezávislá a svobodná. Ostatní veřejné projevy, které nesplňují tyto tři parametry, spadají pak pod oblast komerční nebo politické komunikace či přímo propagandy. Není proto podstatné, zda ten či onen vynikající novinář působí v tradičním nebo novém médiu, hlavní je jen kvalita a důvěryhodnost jeho žurnalistické produkce. To je také jediné kritérium, kterým se řídí porota při nominacích a udělování Krameriových cen. A je to také zřejmé z pohledu na soupisy dosavadních oceněných, kde jsou zástupci všech možných mediálních sfér zastoupeni v zásadě rovnoměrně a spravedlivě.

Porota se skládá ze zástupců obou uvedených mediálních oblastí – z veřejnoprávních (ředitel Českého rozhlasu René Zavoral), soukromých „tradičních“ (šéfredaktor deníku MFDnes Jaroslav Plesl), internetových (šéfredaktor serveru První zprávy Radomír Pekárek), v porotě také tradičně zasedá ředitel Slovenského domu v Praze Vladimír Skalský a předseda ANM Stanislav Novotný.

V roce 2018 si připomínáme 100. výročí založení společného státu Čechů a Slováků, a proto se tato významná skutečnost projevila i na novém pojetí letošní Krameriovy ceny, jsme rozšířili jak o slovenské spolupořadatele, tak, a to především, vynikající zástupce slovenských médií. Jsme přesvědčeni, že nejen společná minulost a kulturní a jazyková blízkost, ale především společně sdílené problémy současnosti a předvídatelné budoucnosti nás k sobě vážou dnes možná mnohem víc než v časech formálně společného státu. A proto je dobré všímat si mnohem pozorněji a s větším pochopením sami sebe navzájem, bez ohledu na fyzické hranice, ale s ohledem na společné zkušenosti a zájmy.

Organizačně došlo jinak k jediné změně – Český rozhlas v porotě nezastupoval ředitel René Zavoral, ale člen Rady ČRo Tomáš Kňourek.

Dnes je jednou z nejčastějších frází sousloví „rozdělená společnost“. Krameriova cena si bere za úkol aspoň svým malým dílem přispět k narušování umělých a účelově vytvářených bariér mezi lidmi a společenstvími, naopak k navazování vzájemné komunikace napříč společností, protože v tom spatřuje také hlavní a nejvyšší smysl žurnalistické práce. A také závazek k odkazu zakladatelské osobnosti českého novinářství, Václava Matěje Krameria, jehož jméno si tato cena vetkla do svého názvu.

Václav Matěj Kramerius

Kramerius portrét-2
Václav Matěj Kramerius (9. února 1753 Klatovy – 22. března 1808 Praha) byl český spisovatel, nakladatel a novinář, zakladatel novodobé české žurnalistiky. Pokřtěn byl jako Matěj Valentin, jméno Václav přijal později z důvodů vlasteneckých. Své příjmení psal většinou bratrským pravopisem jako Kraméryus.

Studoval na jezuitském gymnasiu v Klatovech, poté v Praze na Karlo-Ferdinandově univerzitě filosofii a v letech 1778-1780 práva. Krátce působil jako učitel češtiny, a poté pracoval od roku 1786 pro Schönfeldské císařské královské poštovské Noviny, čímž získal značnou popularitu a zkušenosti.

C.K. pražské vlastenské noviny
Od 1. července 1789 začal vydávat vlastní noviny pod názvem Pražské poštovské noviny, roku 1791 byly přejmenovány na Krameriusovy c.k. vlastenecké noviny. Ty se zaměřovaly hlavně na osvětu prostého lidu, národní emancipaci a odstraňování lidových pověr. Mezi jejich hlavní rubriky patřily úřední vyhlášky, oznámení, vojenské zahraniční i domácí zprávy, novinky z literatury a divadla. Zpočátku Kramerius čerpal zahraniční informace hlavně z Wiener Kölner Zeitung, ale později si vytvořil rozsáhlý okruh dopisovatelů. Noviny stíhala přísná cenzura a nepříznivá hospodářská situace. I přesto Kramerius pokračoval v jejich vydávání až do své předčasné smrti v roce 1808.

Krameriovo zakladatelské dílo zůstává v českém historickém povědomí živé dodnes. Leckde se setkáváme také s odkazem na jeho jméno: Národní knihovna ČR nazvala svůj projekt digitalizace periodik a monografií Kramerius; Krameriova ulice je v Praze, Brně, Klatovech i v Říčanech u Prahy. Podle tohoto novináře a vydavatele byla také v r. 2016 pojmenována Krameriova cena za nezávislou žurnalistiku.

 

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist