Nová republika Václav Dvořák
9. 9. 2020 ParlamentníListy
„Pečlivě připravená předvolební akce. Blbý herec Vystrčil, co všechno podělá.“ I tato ostrá slova zazněla, když se ParlamentníListy.cz ptaly ve vysokých patrech české diplomacie a byznysu, jaké jsou dozvuky nedávno ukončené návštěvy Tchaj-wanu předsedy Senátu.
(Na snímku ničitel českého průmyslu a výrobce nezaměstnaných, předseda Senátu PS ČR, učitel fyziky Miloš Vystrčil s manželkou vstupuje na thai-wanskou půdu)
Cesta Miloše Vystrčila s delegací (o jejím složení PL exkluzivně informovaly ZDE) probíhala prakticky celý minulý týden. Kromě toho, že na sporné území vyrazil druhý nejvyšší ústavní činitel v zemi, významný signál může být právě i délka cesty.
Jak nám řeklo několik zdrojů dobře obeznámených s protokolem a diplomatickým plánováním zahraničních cest, není vůbec obvyklé, aby zahraniční cesta vrcholného politika trvala tak dlouho. Dokonce i když byl prezident Miloš Zeman na své historicky první návštěvě Číny v roce 2014, netrval jeho pobyt tak dlouho, přestože zavítal hned do několika obřích měst.
Ale zpět k samotné tchajwanské cestě a jejím dopadům. Ostré reakce z čínské strany netřeba připomínat a nutno podotknout, že jejich tón odsoudili i ti, kteří jinak nesouhlasili se samotnou Vystrčilovou cestou.
Podívejme se však na reálné dopady. Hned poté, co letoun s šéfem Senátu přistál na pražském letišti, udeřil mediální prostor článek o tom, že Číňané vypověděli královéhradecké společnosti Petrof již podepsaný kontrakt za zhruba 5,5 milionu korun na dodávku pianin a klavírů. Důvod? Cesta Miloše Vystrčila.
V úterý přišel další případ, který aspoň co do financí, je podstatně rozsáhlejšího charakteru. České společnost Breno, kterou shodou okolností vlastní poslanec hnutí ANO Pavel Juříček, oznámila, že jsou kvůli tchajwanské cestě vážně ohroženy čínské zakázky této firmy za stovky milionů korun. Důvod? Cesta Miloše Vystrčila.