Nová republika Václav Dvořák
Naděžda Dryaminová a -rp-
29. 1. 2021 Euronews a PrvníZprávy
Plynovod Nord Stream 2, který spojí Rusko a Německo, je připraven na více než 90 procent. Ale v obavě ze sankcí USA několik evropských společností z projektu odstoupilo.
Vláda Donalda Trumpa v posledních dnech svého prezidentství uložila omezující opatření proti lodi Fortuna, která kladla potrubí, která však nedávno obnovilo práci v Baltském moři.
S příchodem Joe Bidena do Bílého domu se nezměnil postoj USA k této otázce.
Neočekávaně převzaly projekt záchrany orgány Meklenburska-Předního Pomořanska v Německu. Vytvořily „Fond na ochranu klimatu a životního prostředí“, který nakupuje vybavení a materiál potřebné pro stavbu pro budoucí použití, čímž zbavuje dodavatele hrozby sankcí.
Christian Pegel, ministr energetiky, infrastruktury a digitálních technologií německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko k tomu řekl: „Myšlenka je následující: nadace získává zařízení a materiály a může je posílat k uskladnění. Předává je firmám provádějícím stavební práce .“
Odkud však peníze pocházejí?
Asi 250 tisíc euro přišlo do fondu ze státního rozpočtu. A první příspěvek ve výši 20 milionů euro poskytla akciovka Nord Stream-2 AG.
Místní nevládní organizace „Unie ochrany přírody a biologické rozmanitosti“ Deutsche Umwelt Hilfe podala na fond žalobu.
„Činnosti tohoto takzvaného Fondu pro ochranu klimatu jsou z 99% financovány společností Nord Stream-2, dceřinou společností ruského Gazpromu. Víte, kdo je tu odpovědný. Nord Stream-2 kontroluje všechny ekonomické operace. Hlavní úkol tohoto fond je – dokončení ropovodu, nikoli ochrana životního prostředí. “ uvádí Sasha Müller-Kraennerisp. Ředitel neziskové organizace Deutsche Umwelt Hilfe
Německé orgány se také zajímají o dokončení Nord Stream. Podle vlády je ruský plyn potřebný k zaplnění mezery vytvořené postupným ukončováním jaderné a uhelné energie. Kritici jsou přesvědčeni, že projekt není zapotřebí a je absolutně neslučitelný s cíli energetické a environmentální politiky Evropské unie.
Po zatčení vůdce ruské opozice Alexeje Navalného a protestech, které následovaly, byly výzvy k zastavení výstavby potrubí ještě hlasitější.
„Německé úřady požadují propuštění Navalného, ale stále nemění svůj postoj k ropovodu. Vláda tento týden oznámila, že neexistuje žádný vztah mezi projektem Nord Stream 2 a případem Navalny,“ dodává Kate Bradyová.