AC24.cz Redakce
Prezident Biden je údajně blízko schválení kontroverzní kazetové munice pro Ukrajinu. CNN v pátek s odvoláním na zdroje z administrativy uvedla, že Biden schválení transferu „silně zvažuje“. (Foto: Flickr)
„Úředníci sdělili CNN, že konečné rozhodnutí se od Bílého domu očekává brzy a že v případě schválení by zbraně mohly být zahrnuty do nového balíčku vojenské pomoci Ukrajině již příští měsíc,“ uvádí se ve zprávě.
„Ty by nepochybně měly významný dopad na bojiště,“ uvedl pro agenturu jeden z amerických úředníků. CNN dále připouští, že „kazetová munice, kterou USA od jejího postupného vyřazení v roce 2016 ve velkém množství uskladnily, by mohla pomoci tuto mezeru zaplnit, uvedli úředníci“.
Bílý dům by pravděpodobně získal významnou podporu dvoustranických zákonodárců v Kongresu, vzhledem k tomu, že právě tam vznikla iniciativa dodat Kyjevu kazetovou munici.
V březnu republikánský dopis prezidentovi pokáral Bílý dům za „neochotu poskytnout Ukrajině správný typ a množství palebných a manévrovacích prostředků dlouhého dosahu k vytvoření“.
Tento konkrétní dopis podepsali vlivní a vysoce postavení členové GOP v Kongresu, mj: Jim Risch, nejvyšší republikán v senátním výboru pro zahraniční vztahy, Roger Wicker, nejvyšší republikán v senátním výboru pro ozbrojené služby, Mike McCaul, předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, Mike Rogers předseda výboru pro ozbrojené služby Sněmovny reprezentantů.
Mnozí republikáni zůstávají mezi nejhlasitějšími jestřáby, pokud jde o svalnatý přístup a masivní výdaje na protiruské úsilí na Ukrajině. Další, dvoustranický dopis Kongresu byl sepsán minulý týden a předložen v pátek:
V americké administrativě a na Kapitolu však tlak na vyslání dělostřeleckých kazetových bomb zesílil, protože Pentagon poslal – nebo je připraven poslat – zbraně, které jsou na vrcholu ukrajinského kontrolního seznamu, počínaje houfnicemi a konče stíhačkami F-16. A vzhledem k tomu, že se Rusko úspěšně drží linie zákopů s dračími zuby, tento tlak sílí.
„Převod DPICM na Ukrajinu představuje příležitost poskytnout ukrajinským ozbrojeným silám mocnou schopnost, kterou mohou použít proti ruské armádě a žoldnéřským jednotkám,“ napsali zákonodárci v pátek Bidenovi. „Využijme tento nevyužitý, rozsáhlý arzenál ve službách ukrajinského vítězství a znovuzískání míru v Evropě.“ Dopis byl Bidenovi zaslán ještě předtím, než šéf skupiny Wagner Jevgenij Prigožin zorganizoval neúspěšnou vzpouru proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, které se o víkendu podařilo ovládnout kremelské vojenské logistické centrum v Rostově na Donu, než utichla.
„Neochota“ Washingtonu v otázce kazetových bomb pramení ze skutečnosti, že přibližně 120 zemí zakázalo kazetovou munici, protože se již dlouho považuje za nerozlišující než konvenční zbraně, vzhledem k tomu, že náhodně rozptyluje malé bomby na velké plochy.
Například MK-20, která je jednou ze zbraní na ukrajinském seznamu přání, po nasazení rozptýlí 240 submunice ve tvaru šipky nebo pumy.
„USA ještě před několika lety vyráběly a prodávaly kazetové bomby svým spojencům,“ upozornil nedávno server Antiwar.com. „V roce 2016 přestala společnost Textron Systems Corporation vyrábět MK-20, když je USA přestaly prodávat Saúdské Arábii. Odhaduje se však, že v zásobách Pentagonu je stále milion těchto bomb.“
Zdroj: foreignpolicy.com
Článek Biden je blízko schválení zakázaných kazetových bomb pro Ukrajinu se nejdříve objevil na AC24.cz.