Vážené senátorky, vážení senátoři,
v pátek 10. května se má v Senátu konat rokování o petici scénáristy (a nově zvoleného senátora) Davida Smoljaka, režiséra Martina Vadase, novináře Tomáše Klvani a dalších pod názvem „Braňme média veřejné služby!“ (tisk č. 283), v níž se praví: „Vadí nám stupňující se útoky některých našich ústavních činitelů a jejich příznivců na novináře v České republice. Jsme znechuceni z představ, že média veřejné služby mají sloužit k upevňování jejich moci. Jsme rozhořčeni snahami tato média ovládnout nebo umlčet!“ To jsou vážná slova, avšak ještě vážnější je fakt, že nejsou ničím doložena.
Petice je stará zhruba rok, vznikla už na jaře loňského roku. Petiční výbor zorganizoval velice hustou síť podpisových míst po celé republice, využíval mnoha spolupracovníků. Petice za několik měsíců získala cca 16 tisíc signatářů.
Když nyní média zveřejnila, že se jí bude Senát vážně zabývat, podnítila Asociace nezávislých médií iniciativu, z níž vzešla petice jiná, která zásadně zpochybňuje dikci a obsah té prve uvedené. Tato petice je v příloze. Vyjadřujeme v ní přesvědčení, že prve uvedená petice obsahuje nepravdy, že veřejnoprávní média u nás požívají naprostou svobodu a rozhodně nejsou ohrožena ze strany vás, ústavních činitelů, natož abyste jich užívali k „upevňování vlastní moci“.
Připomínáme rovněž znění §2 zákona č. 483/1991 Sb., který definuje obsah a smysl veřejné služby v médiích a konstatujeme, že tento zákon je ze strany médií veřejné služby dlouhodobě porušován a neplněn.
Petice je zde: https://www.petice24.com/vrate_veejnopravni_media_jejich_koncesionam
V nedávné minulosti opakovaně lidé, kteří jsou autory vámi projednávané petice, předkládali legislativní návrhy na změny zákonů o ČT a ČR v tom smyslu, že by rady, jež na tato média dohlížejí, nebyly v Parlamentu voleny z nominantů z celé široké občanské společnosti, nýbrž delegovány jen z vybraných organizací, namnoze obsahem související s mediální prací, např. FITES, ARAS, Syndikát novinářů atd. Jaký konkrétnější důkaz naprostého konfliktu zájmů bychom ještě potřebovali?
Za pouhý týden od vzniku naší petice (bez jakýchkoli pomáhajících institucí a pracovníků), jen na internetových adresách k tomu určených (zejména www.petice24.com) se k petici připojilo (k dnešnímu dni) cca 2.5 tisíce signatářů. Považujeme to za jasný projev toho, že občané mají na funkci a její plnění v médiích veřejné služby podstatně odlišný názor než svrchu uvedení organizátoři, nadto z velké části existenčně napojeni na Českou televizi nebo Český rozhlas, takže jejich osobní úsilí lze opět důvodně považovat za kolizi zájmu. V případě naší petice nic takového neexistuje. Všichni, její autoři i signatáři, stojíme mimo ČT a ČRo, nemáme na jejich činnosti žádný jiný než občanský – koncesionářský zájem. Proto také naše petice nese v záhlaví větu Vraťme veřejnoprávní média jejich koncesionářům!
Proto vás, vážené senátorky a vážení senátoři, žádáme, abyste petici pánů Smoljaka a spol. odložili jako nedůvodnou, kolizní a zmatečnou. Myslíme, že jsme dostatečně doložili, že neodpovídá realitě, ale pouze partikulárním zájmům jejích předkladatelů.
V Praze dne 9. 5. 2019
Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií (ANM)
Znění petice: Vraťme veřejnoprávní média jejich koncesionářům!
V těchto dnech byla zveřejněna petice některých politiků a televizních pracovníků, která vyzývá k obraně médií veřejné služby. Značně emotivně nám je zde předložena teze, podle níž jsou veřejnoprávní média v České republice „ohrožena“, a to ze strany „ústavních činitelů a jejich příznivců“. Petice žádá prosazení „zákonných pojistek, které tato média vymaní ze závislosti na politické (z)vůli mocných“.
My, níže podepsaní, se domníváme, že jde o naprosto bezprecedentní veřejnou lež a vyvolávání paniky, která má zakrýt skutečné ambice autorů oné petice, totiž totální a zákonem potvrzené ovládnutí veřejnoprávních médií, tzn. především veřejných prostředků ve výši celkem cca 10 miliard ročně, které musí podle zákona platit každý koncesionář (vlastník rozhlasového nebo televizního přijímače), tedy i my všichni. Jsme přesvědčeni, že autorům petice nejde o záchranu svobody slova, nýbrž o nekontrolovatelný dosah na tyto prostředky z našich kapes.
Zákony o České televizi a Českém rozhlase definují smysl a důvod existence těchto institucí (a tedy naplňování veřejné služby v médiích, za niž si platíme) takto: Hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního, resp. rozhlasového vysílání jsou zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů, vytváření a šíření programů a poskytování vyvážené nabídky pořadů pro všechny skupiny obyvatel se zřetelem na svobodu jejich náboženské víry a přesvědčení, kulturu, etnický nebo národnostní původ, národní totožnost, sociální původ, věk nebo pohlaví, tak aby tyto programy a pořady odrážely rozmanitost názorů a politických, náboženských, filozofických a uměleckých směrů, a to s cílem posílit vzájemné porozumění a toleranci a podporovat soudržnost pluralitní společnosti.
My, níže podepsaní, jsme přesvědčeni, že veřejnoprávní média tento úkol dlouhodobě neplní, jsou hlasateli jednoho typu názorů a ignorují nebo ostrakizují jiné, nepřipouštějí diskusi a likvidují názorovou pluralitu.
Vyzýváme naše zastupitele, aby vrátili veřejnoprávní média do rukou těch, kdo si je platí, koncesionářů, a nepřipustili jejich ovládnutí jedinou názorovou a mocenskou skupinou.
Praha 30. 4. 2019