Při 8. ročníku udělování Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku 2023 se stejně jako v předchozích letech sešli na jednom místě zástupci tzv. mainstreamové a tzv. alternativní novinářské scény. „Udrželi jsme tedy to, co jsme chtěli na začátku, když jsme Krameriovu cenu zakládali. To znamená přemostit propasti, které hloubí jedna strana vůči té druhé, a dát najevo, že pro nás je žurnalistika jenom jedna, a to je ta dobrá,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský, spoluzakladatel Asociace nezávislých médií, která Krameriovu cenu pořádá. Ceny začala udělovat Asociace nezávislých médií v roce 2016 a od té doby se jejími laureáty staly mnohé významné osobnosti českého (nejen) mediálního světa. Namátkou Tereza Spencerová, Jan Petránek, Ondřej Neff, Jan Schneider, Jaroslav Bašta, Zdeněk Zbořil, Alexandr Tomský, Stanislav Motl, Markéta Šichtařová, Benjamin Kuras, Ladislav Větvička, Martina Kociánová a další, ze Slovenska (od r. 2018 je cena „federální“) například Jozef Leikert, Pavol Dinka, Gustáv Murín, Jozef Banáš a další.
Letošními laureáty jsou:
-
- Roman Michelko – slovenský spisovatel, politolog a publicista
- Jovan Dezort – český novinářský fotograf a výtvarník
- Peter Kršiak – slovenský moderátor, hudebník a skladatel
- Alex Koenigsmark – IN MEMORIAM, český spisovatel, scénárista, dramaturg a fejetonista
- Milan Vidlák – český novinář a vydavatel časopisu Šifra
- Petr Bohuš – bývalý šéfredaktor publicistiky ČT a zakladatel portálu Modrý jelen
- Jaroslav Čvančara – český spisovatel, publicista, autor literatury faktu, pedagog a hudebník
Obraz pro užití na diplomu poskytl vynikající český výtvarník Zdeněk Janda.
Roman Michelko – slovenský spisovatel, politolog a publicista
Roman Michelko (* 29. dubna 1971 Košice) je slovenský spisovatel, politolog a publicista. Píše pravidelně pro Literárny týždenník, Hlavní zprávy, ZEM & VEK, Slovenské národní noviny, Slovo a DAV DVA. Největších úspěch sklidila jeho youtube relace Věci veřejné s vysokou sledovaností (od 100 tisíc do milion zhlédnutí). Z jeho knih lze připomenout např.2006 – Revoltujúci Sizyfos, 2009 – Eseje o globalizácii, 2012 – Medzivojnové európske diktatury, 2016 – Eseje o kríze, 2019 – Prepisovači dejín (s Ľ. Števko, M. Mahút, M. Puchovský a ďalší) či 2022 – Alternatívne politické systémy. V aktuálních volbách do slovenského parlamentu uspěl a stal se poslancem Národní Rady SR za SNS.
Laudator – Ludovít Števko
Jovan Dezort – český novinářský fotograf a výtvarník
Jovan Dezort (* 27. listopadu 1934 Brno) je český novinářský fotograf a výtvarník. Je vystudovaný fotograf na SPŠG v Praze. Dlouhá léta působil v ČTK a dalších médiích. Je autorem unikátního souboru reportážních fotografií z vietnamské války, ale i vynikajících portrétů českých i zahraničních umělců – od Šejbalové po Karajana. 9. března 2015 se stal Osobností české fotografie za rok 2014. Cenu mu udělila Asociace profesionálních fotografů ČR.
Laudatoři – Petr Adler, přítel a kolega novinář, žijící v Edmontonu (CAN) ze záznamu, a Dušan Veselý, dlouholetý kolega z ČTK – live.
Peter Kršiak – slovenský moderátor, hudebník a skladatel
Peter Kršiak (* 3.3.1969 Bojnice). Původně pěstoval kariéru hudebníka, zpěváka, skladatele, písničkáře, účastnil se Porty a dalších festivalů. Později si rozšířil profesní repertoár o rozhlasovou žurnalistiku. V současnosti působí jako moderátor a autor několika relací banskobystrického Slobodného vysielača. Návštěvníci loňského i letošního setkání v Příčovech jej poznali jako velmi kultivovaného a vzdělaného moderátora a šiřitele chytrých myšlenek.
Laudator: Petr Žantovský, spoluautor (s Kršiakem) relace Triangel/Triangl.
Alex Koenigsmark – IN MEMORIAM, český spisovatel, scénárista, dramaturg a fejetonista
Alex KOENIGSMARK (* 27. 5. 1944, Plzeň – † 23. 1. 2013, Praha), český spisovatel, scénárista, dramaturg, fejetonista a také velmi aktivní spoluorganizátor intelektuálního dění (s jeho paní Viktorií Hradskou od 90. let minulého století například pořádané Salony kritického myšlení, nebo tématické výstavy českých výtvarníků inspirované aktuálními otazníky naší doby atd.). Do „velkých dějin“ české dramatiky vstoupil hlavně v 80. letech svým angažmá v Činoherním studiu, dramaty Edessa, Mňau aneb Had v růži, Profesionálové, Tlalok atd., krátce na to se představil jako prozaik, a hned ve vysoce nastavené umělecké a výpovědní rovině – od debutu Cesta sekčního šéfa k moři, přes silné a dramaticky působivé romány Siromacha či Černá krev – až po sbírky drobnějších publicistických textů a fejetonů, např. Jak se stal Rockefeller miliardářem. Právě fejeton je žánr, jemuž Koenigsmark vrátil nebo spíše dal nový vznam, podobu a působivost. Vyhovoval totiž i jeho spisovatelské nátuře. Literárně-novinářská zkratka, jíž je řečeno vše podstatné, a zbytek je ponechán na čtenáři.
Laudator – Viktoria Hradská
Milan Vidlák – český novinář a vydavatel časopisu Šifra
Milan Vidlák působil jako novinář v mainstreamových médiích, třeba v Lidových novinách, kdy to ještě ve společnosti přemýšlivých lidí nebyla ostuda. Jeho nezávislé myšlení jej ale odvedlo k samostatné aktivitě, která dostala název časopis Šifra. Vydává jej už úctyhodně dlouho, po různých proměnách jej dnes píše de facto sám, a tedy i plně za sebe. Charakterizuje to na webu Šifry takto: „Šifra přináší rozhovory se zajímavými lidmi, reportáže, eseje, záhady… To vše s vtipem a nadhledem, inteligentní a nenásilnou formou, která nikomu nic necpe. Šifra je zkrátka o věcech, které zajímají stále víc lidí: tedy například jak být sám sebou, jak se nebát toho, co si o nás budou myslet ostatní, jak najít odvahu změnit to, co se nám v životě nelíbí, jak vystoupit z omezujících programů a jak se dívat s otevřenýma očima a bez předsudků kolem sebe.“
Laudator – Michal Semín
Petr Bohuš – bývalý šéfredaktor publicistiky ČT a zakladatel portálu Modrý jelen
Petr Bohuš. Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci a marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Počátkem 90. let pomáhal zakládat novodobé zpravodajství a publicistiku v tehdejší Československé a později České televizi, pracoval tam jako šéfredaktor zpravodajství a publicistiky v Ostravě a jako šéfredaktor publicistiky v Praze. V České televizi se podílel na vzniku zpravodajských relací, publicistiky a dokumentů, moderoval zpravodajství včetně povodní v roce 1997, investigativní publicistiku Klekánice a další pořady. V roce 2021 založil portál Modrý jelen, kde rozebírá pozadí toho, co se děje ve společnosti, například manipulace politiky a médií, mainstreamu, především České televize, v rozhovorech představuje například osobnosti z alternativních médií a opozice , obojí doplňuje svými postřehy a zamyšleními.
Laudator: Stanislav Novotný
Jaroslav Čvančara – český spisovatel, publicista, autor literatury faktu, pedagog a hudebník
Jaroslav Čvančara (* 20. listopadu 1948 Praha) je český spisovatel, publicista, autor literatury faktu, pedagog a také hudebník –kapelník countryové hudební skupiny Taxmeni. Jde o předního českého badatele, který se dlouhodobě věnuje problematice atentátu na Reinharda Heydricha a souvisejícím otázkám (český protinacistický odboj, heydrichiáda, vyhlazení Lidic, operace Anthropoid apod.). Působí jako odborný poradce, je spoluautorem při tvorbě několika dokumentárních televizních, rozhlasových pořadů, filmů a výstav. V desítkách článků v odborných časopisech publikoval průběžně svoje badatelské výstupy. V tuzemsku i zahraničí vzbudila pozornost především v roce 1991 vydaná fotograficko-dokumentární publikace „Akce atentát“. Neméně zajímavá je i jeho knižní trilogie „Někomu život, někomu smrt“ (1997 – 2008), která patří mezi stále žádané (a těžko dostupné) publikace.
Laudator –Jan Boris Uhlíř, historik
Napsali o nás: První zprávy, Parlamentní listy
Fotogalerie: Foto Hans Štembera